Лекари създадоха система, способна да поддържа цяло човешко сърце (Снимки)
Учени от Масачузетс успяха да създадат автоматизирана биореакторна система, способна да поддържа цяло човешко сърце по време на процеса по рецелуларизация.
"Нашето постижение може да доведе до генерирането на функционална сърдечна тъкан от клетъчен материал на пациента. Това напълно ще елиминира необходимостта от намиране на подходящ донор и ще понижи вероятността от имунна реакция", обясни ръководителят на екипа д-р Жак Гюет от Центъра по регенеративна медицина към Massachusetts General Hospital.
Той уточни, че не е възможно да се отгледа цяло сърце от клетки, нужна е матрица, която да придаде форма на клетките.
Производството на функционираща сърдечна тъкан е свързано с осигуряването на поддържаща сърдечната функция матрица, специализирани сърдечни клетки и поддържаща среда, за да могат клетките да се "внедрят" в матрицата и да формират зряла тъкан, извършваща сложни сърдечни функции.
Учените са използвали сърцата на повече от 70 донора, окачествени като неподходящи за трансплантация. Специалистите са отделили от сърцата екстрацелуларния матрикс с дезинфекциращ разтвор, благодарение на който са отстранени всички живи клетки и е оставена матрица за нов клетъчен материал. За посаждането на клетки в матрицата учените са използвали нов метод за превръщане на кожни клетки в стволови. Методът изцяло разчита на трансфер на информация чрез РНК.
"Нашата дългосрочна цел е регенерирането на цяло сърце. Това обаче ще отнеме още няколко години", допълни Гюет.
В момента екипът работи върху създаването на миокардни пластири, които могат да заместят увредена при удар или сърдечна недостатъчност тъкан.
На снимката: Д-р Жак Гюет от Центъра по регенеративна медицина към Massachusetts General Hospital.
Коментари към Лекари създадоха система, способна да поддържа цяло човешко сърце (Снимки)