Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Лекарствата Ozempic и Wegovy са свързани с повишен риск от внезапна слепота

Лекарствата Ozempic и Wegovy са свързани с повишен риск от внезапна слепота

от 04 юли 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Лекарствата Ozempic и Wegovy са свързани с повишен риск от внезапна слепота - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Хората, приемащи Ozempic или Wegovy, е възможно да са изложени на по-висок риск от рядка форма на слепота – неартериална предна исхемична оптична невропатия.
  • Състоянието е сравнително рядко – до 10 на 100 000 души.
  • Начините, по които лекарствата взаимодействат с очите, обаче не са напълно разбрани.
  • Лекарите смятат, че констатациите не трябва да възпират пациентите да използват медикаментите за диабет.

Хората, приемащи Ozempic или Wegovy, е възможно да са изложени на по-висок риск от рядка форма на слепота, сочи скорошно проучване, публикувано в медицинското списание JAMA Ophthalmology. Въпреки това лекарите смятат, че констатациите не трябва да възпират пациентите да използват медикаментите за диабет.

>>> СЗО алармира за разпространението на фалшиви партиди Оземпик

През 2023 г. лекари от Mass Eye and Ear забелязват необичайно голям брой пациенти с неартериална предна исхемична оптична невропатия (NAION) – вид очен инсулт, който причинява внезапна, безболезнена загуба на зрението на едното око. Състоянието е сравнително рядко – до 10 на 100 000 души – но лекарите отбелязват три случая в рамките на една седмица, като за всеки от пациентите е известно, че е приемал семаглутид.

Проучването

Анализ на медицински досиета за последните шест години показва, че вероятността от развитие на NAION е четири пъти по-голяма при хората с диабет, приемащи семаглутид, и седем пъти по-голям при пациентите с наднормено тегло или затлъстяване, употребяващи същите лекарства. Установено е също, че рискът е най-висок през първата година след започване на лечението.

„Употребата на тези лекарства е нараснала в индустриализираните страни и те предоставят много значителни ползи, но бъдещите разговори между пациент и лекар трябва да включват NAION като потенциален риск.“, коментира водещият изследовател д-р Джоузеф Рицо, директор на Отдела по невроофталмология в Mass Eye and Ear и професор в Харвардското медицинско училище. „Нашите констатации трябва да се разглеждат като значими, но предварителни, тъй като са необходими бъдещи проучвания.“

Начините, по които лекарствата със семаглутид взаимодействат с очите, обаче не са напълно разбрани, тъй като състоянието често протича без симптоми преди цялостната загуба на зрение. „Промените в нивата на кръвната захар могат да повлияят на формата на лещата на окото и зрението като цяло.“, споделя д-р Диша Наранг, ендокринолог в Endeavour Health в Чикаго.

лекарство за диабет

Освен това в предишни проучвания лекарствата, съдържащи семаглутид, които карат човешкото тяло да произвежда повече инсулин за намаляване на нивата на кръвната захар, са свързвани с временни промени в зрението – нови или влошаващи се случаи на диабетна ретинопатия или увреждане на кръвоносните съдове в задната част на окото.

>>> Лечение при диабетна ретинопатия

Въпреки че проучването открива връзка, то не може да докаже, че семаглутид причинява неартериална предна исхемична оптична невропатия. Също така наличието на проблем със зрението сред малък брой пациенти от един специализиран медицински център може да не се отнася за всички пациенти, приемащи медикаментите.

Novo Nordisk, производителят на Ozempic или Wegovy в САЩ, подчертава, че данните от проучването не са достатъчни, за да се установи причинно-следствена връзка.

„Безопасността на пациентите е основен приоритет за Novo Nordisk и ние приемаме много сериозно всички доклади за нежелани събития от употребата на нашите лекарства.“, пише говорител на компанията в имейл до CNN.

Какво смятат експертите?

Експертите са съгласни, че потенциалният риск от NAION не трябва да възпира пациентите да приемат семаглутид за лечение на диабет или затлъстяване.

„В непрекъснато променящата се картина на системните терапии, да бъдем бдителни за потенциални странични ефекти е задължение, което всички споделяме от името на пациентите.“, пише Сюзън Молан, офталмолог в Университетската болница в Бирмингам. „Но големият брой хора, приемащи семаглутид, трябва да повиши увереността, че абсолютният риск от развитие на неартериална предна исхемична оптична невропатия е изключително нисък.“

Одобрените от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) етикети за Ozempic и Wegovy включват промени в зрението сред потенциалните странични ефекти. „Безопасността на пациентите е от първостепенно значение за FDA и ние непрекъснато преглеждаме наличните източници на данни и нова информация за потенциалните рискове от лекарства, включително GLP-1 рецепторни агонисти, и актуализираме етикетите, ако е необходимо.“, споделя Чанапа Тантибанчачай, говорител на FDA.

Източник:

Popular weight loss and diabetes drugs linked to increased risk of rare form of blindness: https://edition.cnn.com/2024/07/03/health/ozempic-wegovy-blindness-rare-risk/index

Още по темата:
  • Учени разработиха терапия за предотвратяване на ослепяването при различни заболявания Учени разработиха терапия за предотвратяване на ослепяването при различни заболявания
  • 60 души ослепяха след очна операция 60 души ослепяха след очна операция
  • Операцията зъб в окото връща зрението на трима канадци Операцията зъб в окото връща зрението на трима канадци
  • Невронни мрежи помагат за предотвратяване на слепотата Невронни мрежи помагат за предотвратяване на слепотата
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СВЕТЛИНАТА, КОЯТО НЕ ВИЖДАМЕ - АНТЪНИ ДОЕР - СИЕЛА
10.17€ / 19.89лв.

СВЕТЛИНАТА, КОЯТО НЕ ВИЖДАМЕ - АНТЪНИ ДОЕР - СИЕЛА

УБОЖДАЩО УСТРОЙСТВО WELLION PRO 2
9.20€ / 17.99лв.

УБОЖДАЩО УСТРОЙСТВО WELLION PRO 2

ТУРМЕРИК С+ капсули * 90 ORGANIC WELLNESS
35.79€ / 70.00лв.

ТУРМЕРИК С+ капсули * 90 ORGANIC WELLNESS

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.012
20.45€ / 40.00лв.

ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.012

КСИЛИТОЛ - БРЕЗОВА ЗАХАР 200 гр. ЗДРАВНИЦА
6.85€ / 13.40лв.

КСИЛИТОЛ - БРЕЗОВА ЗАХАР 200 гр. ЗДРАВНИЦА

СТЕЛКИ ЗА ДИАБЕТНО СТЪПАЛО LEVMIGDAL - SDD1 номер 36
8.18€ / 16.00лв.

СТЕЛКИ ЗА ДИАБЕТНО СТЪПАЛО LEVMIGDAL - SDD1 номер 36

Коментари към Лекарствата Ozempic и Wegovy са свързани с повишен риск от внезапна слепота

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лекарствата Ozempic и Wegovy са свързани с повишен риск от внезапна слепота
    www.framar.bg 
    на 26 June 2026 в 05:07
    Коментирайте "Лекарствата Ozempic и Wegovy са свързани с повишен риск от внезапна слепота"

НОВИНАТА е свързана към

  • Кога да ядем сладко, за да не повишаваме кръвната си захар
  • Ретатрутид понижава кръвната захар и теглото при пациенти с диабет тип 2
  • Диета № 9 - при диабет
  • Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
  • Индийски бял живовляк, Псилиум
  • Диабет
  • Лекарства за кръвно налягане са свързани с повишен риск от бъбречни увреждания при диабет тип 2
  • E11 Неинсулинозависим захарен диабет
  • Рецептата за профилактика на диабет на народния лечител Петър Димков
  • Берберин - новата алтернатива при диабет
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Фамилна аденоматозна полипозаФамилна аденоматозна полипоза

Фамилна аденоматозна полипоза

от 25 юни 2026г.Прочети повече
Успешното лечение на тежка пневмония зависи от пневмотипа на болесттаУспешното лечение на тежка пневмония зависи от пневмотипа на болестта

Успешното лечение на тежка пневмония зависи от пневмотипа на болестта

от 25 юни 2026г.Прочети повече
Франция потвърди първи случай на ебола при лекар, работил в ДР КонгоФранция потвърди първи случай на ебола при лекар, работил в ДР Конго

Франция потвърди първи случай на ебола при лекар, работил в ДР Конго

от 25 юни 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 2 дни, 14 часа и 52 мин.

Рибата заек — едно от най-опасните създания в Средиземно море

преди 6 дни, 18 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БРОС АМАРИС УСПОКОЯВАЩ РОЛ-ОН ЗА ДЕЦА СЛЕД УХАПВАНЕ 15 мл

ИНКОНТАН таблетки 15 мг * 30 МОНТАВИТ

ЛИДИЯ ФАРМА ТИНКТУРА БЪБРЕЦИ 100мл

ЛИДИЯ ФАРМА ТИНКТУРА КУРКУМА 50 мл

ЛИДИЯ ФАРМА ТИНКТУРА МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА 50 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ГЕЛОМИРТОЛ ФОРТЕ капсули 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юни 2026г. в 14:40:23

ПЕНЛАК прах за перорална суспензия в саше 875 мг / 125 мг * 12

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юни 2026г. в 14:40:03

ГЕЛОМИРТОЛ ФОРТЕ капсули 300 мг * 20

Коментар на: Евелина от 25 юни 2026г. в 13:28:34

ПЕНЛАК прах за перорална суспензия в саше 875 мг / 125 мг * 12

Коментар на: ГФ от 25 юни 2026г. в 12:56:23

БИСЕПТОЛ таблетки 400 мг / 80 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юни 2026г. в 09:29:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival