Лечение на рак на ректума с антитела завърши с пълна ремисия за всички пациенти в проучването

Резултатите от малко клинично проучване разкриват, че всички 12 пациенти с рак на ректума, включени в него, преминават в ремисия след прием на достарлимаб* (dostarlimab).
Заключенията на екипа са публикувани в списание „The New England Journal of Medicine“.
Луис Диаз, старши автор на проучването и онколог в Центъра за ракови заболявания „Memorial Sloan Kettering“ в Ню Йорк Сити, споделя: „Мисля, че никой преди нас не е постигал подобен успех в лечението на пациенти с рак.“
Финансирането е осигурено от фармацевтичната компания „GlaxoSmithKline“.
Имунотерапия в случаите на генетична мутация
Д-р Диаз разказва, че най-важното условие при провеждането на имунотерапията е да се идентифицират пациентите с рак, при които тя би дала най-добри резултати. В настоящото клинично проучване това са хора със специфична генетична мутация MMRd или микросателитна нестабилност (MSI).
Достарлимаб – действие и странични ефекти
Обикновено един от пет пациенти реагира на лекарства като dostarlimab, което играе ролята на инхибитор на контролна точка. То помага на имунната система да разпознае раковите клетки, за да ги унищожи по-бързо. Някои от най-тежките странични реакции при неговия прием са мускулна слабост и трудности при преглъщане.
Достарлимаб е моноклонално антитяло, което всеки участник приема на всеки 3 седмици в продължение на 6 месеца. Последващото проследяване на състоянието на доброволците се извършва чрез ЯМР, PET скенер, биопсия, ендоскопски тест и физически преглед. Изследванията доказват, че при всички ракът е изчезнал.
По време на клиничното изпитание експертите се натъкват на две изненади: не се наблюдават клинично значими усложнения и нито един от пациентите не се нуждае от друго подпомагащо лечение или процедура – операция или химиотерапия.
Наличие на генетична мутация и рак на ректума в напреднал стадий
Екипът не пропуска да уточни, че резултатите трябва да бъдат потвърдени, което налага провеждането на по-мащабни клинични проучвания с повече доброволци. Още повече, че в настоящото участниците са с рядка генетична мутация на тумора, позната като mismatch repair deficiency (MMRd), и в напреднал стадий на рак на ректума, който при някои от тях е засегнал и лимфните възли.
Резултатите са „много обнадеждаващи“, твърди Хана Саноф, онколог от Центъра за ракови изследвания към Университета на Северна Каролина. Все пак и тя уточнява, че мащабите на проучването са малки и ще е нужно време, за да се потвърди дали всички пациенти остават в ремисия, тъй като няма достатъчно данни за оптималния период, след който може да се приеме, че пациентите, приемали достарлимаб, са излекувани.
* Andrea Cercek, M.D., Melissa Lumish, M.D., Jenna Sinopoli, N.P., Jill Weiss et al. PD-1 Blockade in Mismatch Repair–Deficient, Locally Advanced Rectal Cancer. The New England Journal of Medicine. June 2022.
- Small Rectal Cancer Study Has Remission in Every Patient: https://www.webmd.com/cancer/news/20220606/small-rectal-cancer-study-remission-every-patient
- PD-1 Blockade in Mismatch Repair–Deficient, Locally Advanced Rectal Cancer: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2201445
Продукти свързани с НОВИНАТА
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
НОВИНАТА е свързана към
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Медицински канабис: ползи, лечебни свойства, рискове
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Кюретаж
- Лечение при рак на пикочния мехур
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Как гладът убива рака
Коментари към Лечение на рак на ректума с антитела завърши с пълна ремисия за всички пациенти в проучването
Диана Костадинова
Майка ми е с рак на ректума от 3,5 години. След лъчетерапия образуванието се стопи, но след година се появи наново. Тя е на 87 години и не желае операция с извеждане на черво. Може ли да се опита Вашия нов метод и как да се свържем с Вас?
Здравейте, съжаляваме, че ще Ви разочароваме, но ние не сме лечебно заведение, а информационен сайт. В конкретния случай информираме за резултати от проведено проучване, които учените определят като "много обнадеждаващи". Освен това "Екипът не пропуска да уточни, че резултатите трябва да бъдат потвърдени, което налага провеждането на по-мащабни клинични проучвания с повече доброволци. Още повече, че в настоящото участниците са с рядка генетична мутация на тумора, позната като mismatch repair deficiency (MMRd), и в напреднал стадий на рак на ректума, който при някои от тях е засегнал и лимфните възли."
Майка ми е с рак на ректума от 3,5 години. След лъчетерапия образуванието се стопи, но след година се появи наново. Тя е на 87 години и не желае операция с извеждане на черво. Може ли да се опита Вашия нов метод и как да се свържем с Вас?