Малко над 1400 души са преминали през първата година от съществуването на Центъра по инвазивната кардиология на смолянската болница
МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ в Смолян почете с тържество първата година от създаването на Центъра по инвазивна кардиология. Медицинското звено към кардиологичното отделение започна да работи в началото на юли 2018-а и още в първите дни екипът поставя първия стент.
Както подчерта директорът на здравното заведение създаването на сектора е не просто отдавнашна мечта на лекарите, но и от огромно значение, защото спешните състояние налагат лечение в първите часове. Д-р Марин Даракчиев припомни, че преди е трябвало да се пътува до Пловдив и по този начин определяният от медиците като „златен“ час, който спасява човешкия живот, бива загубен. Затова и ползата от центъра за целия район е огромна.
Инвазивната кардиология започва работа след отпускането на целева субсидия от МЗ. Общата стойност за ремонта и за апаратурата е почти един милион и двеста хиляди лева.
Апаратурата е от висок клас и с нея може да се работи и в периферно-съдовата и мозъчната патология. Затова, подчерта директорът, усилията им сега се насочват към търсенето на нови посоки, в които екипът да се развива.
За безспорния успех и ползата за хората говорят и данните, представени от началника на кардиологичното отделение д-р Нина Шехова. Те показват, че ако през 2017-а смъртността в отделението е била 1,47%, през 2018 г. е 0,6%, а през първите шест месеца на 2019-а е 0,4%.
Два екипа работят в инвазивната кардиология. Един от медиците в него, д-р Николай Илиев, е категоричен, че е много важно да работят за развитието на периферно-съдовите заболявания и особено на мозъчно-съдовите. Получили са уверение от директора и от председателката на здравната комисия в НС Даниела Дариткова, че ще бъдат осигурени средства на нужната апаратура.
mbalsmolyan.com
Коментари към Малко над 1400 души са преминали през първата година от съществуването на Центъра по инвазивната кардиология на смолянската болница