МЗ публикува за обществено обсъждане промени в Наредба №10 и в постановлението за таксите, които събират РЗИ
На 18 септември 2020-а здравното министерство представи за обсъждане проекти за промяна в два нормативни документа. Единият е Постановлението за промени в тарифата за таксите, а другия е Наредбата за допълнение на Наредба № 10.
Държавните такси, които се плащат за извършването на услуги и издаването на документи, са в размер, който се определя с тарифа, одобрена от правителството. Проектът, представящ промените на тарифата, е резултат от измененията, настъпили в законодателството през последните девет години.
Анализът на дейностите, които са осъществили регионалните здравни инспекции и националните центрове по проблемите на общественото здраве установява практики, които не отговарят на политиката и целите на МЗ и не дават възможност да бъдат изпълнени предвидените показатели, които са от полза за обществото.
В доклада на здравния министър е отбелязано, че когато през 2011-а е създадена БАБХ, отпада ангажиментът на МЗ да осъществява контрол на храни от неживотински произход. Изключение правят единствено различните видове бутилирани води.
Независимо от промените обаче лабораториите към РЗИ и центрове са продължили да правят анализи. Направени са над 35 000 платени лабораторни анализа на храни, над 3000 на атмосферния въздух и почти толкова на химични агенти в работна среда, които не влизат в компетентността на МЗ. През 2019-а са събрани държавни такси за тези услуги в размер на 405 000 лв.
Този вид дейности ангажират и не позволяват ефективното използване на човешкия ресурс за изпълнение на целите на ведомството и затова са предприети действия за преустановяването им. Те трябва да отпаднат и от тарифата за таксите, аргументира се министър Костадин Ангелов.
Въвеждат се изцяло нови такси за издаването на сертификат за минерални и изворни води, за допълнителни проверки при установено несъответствие с официалния контрол или по сигнали и жалби на гражданите. И още една нова такса – за становище за спазването на граничните стойности на показатели за шум.
Не на последно място е и новата такса за PCR тест. Тя е в размер на 130 лв. и ще бъде заплащана от физически и юридически лица, когато сами са поискали изследването.
В края на доклада, с който министър Ангелов прави предложението за промени в Тарифите, той подчертава, че ежегодно осигуряваните средства като субсидия от републиканския бюджет ще осигурят ефективно изпълнение на основните цели на държавния здравен контрол. Тези цели са свързани с осъществяването на пълния обем изследвания по мониторинг и лабораторни анализи на продукти и стоки, епидемиологични проучвания, които да помогнат бързата и адекватна реакция и действия, насочени към ограничаване на рисковете за хората.
Вторият нормативен документ, предложен за обществено обсъждане, е проектът за допълнение на Наредба № 10. Допълнението е провокирано от предложение на Фармацевтичния съюз, с което той аргументира нуждата от увеличение на парите, които се плащат на търговците на дребно за обработването на рецептурните бланки за медикаменти, които се поемат напълно от НЗОК.
До момента сумата беше 2.00 лв., с промените тя става 2.20 лв.
До края на 2020-а затова ще бъдат нужни близо 24 600 лв., а за 2021 г. сумата ще бъде около 448 000 лв.
В мотивите е записано, че целта на промяната е да бъдат стимулирани повече търговци на дребно с лекарства да отпускат медикаменти, които се реимбурсират на 100 %, което ще доведе до много по-голям достъп на хората до лекарствата, заплащани с публични средства.
От друга страна резултатите, които вносителят очаква, са увеличаването на аптеките, които ще отпуска лекарства, заплащани напълно от Касата както и по-добро оценяване труда на магистър-фармацевтите.
Общественото обсъждане и на двата проекта продължава до 17 октомври 2020 г.
mh.government.bg
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към МЗ публикува за обществено обсъждане промени в Наредба №10 и в постановлението за таксите, които събират РЗИ