Майчиното и детското здравеопазване са един от основните приоритети на здравното министерство за 2022 г.
Майчиното и детското здравеопазване са един от основните приоритети, заяви министърът на здравеопазването Асена Сербезова на пресконференция след посещението си в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“. Инвестициите в него са от огромно значение, защото става дума за бъдещето ни, каза министър Сербезова, припомняйки, че проблемите в тази сфера са натрупани от десетилетия и повечето от тях не са намерили своето решение.
Майчино и детско здравеопазване
За 2022 г. са осигурени 79 000 000 лв. за първичната медицинска помощ и сумата е с 38% повече в сравнение с 2021 г. В специализираната първична помощ увеличението е с близо 60%.
267 000 000 лв. са предвидени за болнична помощ. Средствата са за общо 101 клинични пътеки. Увеличението е с 27%.
В настоящия момент вървят преговори за повишаването на стойностите на клиничните пътеки, сред които са акушерство и гинекология, неонатология и педиатрия.
Екипът на министерството предлага и проект за промяна в Наредба №8 - за профилактичните прегледи и диспансеризацията и в Наредба №9 за определяне пакета от здравни дейности. С тях се допълват дейностите по профилактиката, което включва различни изследвания, чиято задача е ранното откриване на заболявания. С промените ще бъдат възможни изследванията на децата от 7 до 18 години, които до момента не са част от обичайните профилактични прегледи.
Бременните ще имат възможност за две допълнителни ехографии и изследване за хепатит С. Сред другите предложения са изследване на млечните жлези за жени от 30 до 50 години.
„Има пълен консенсус по време на преговорите, които водим, за сключването на анекс към рамковото споразумение за медицинските дейности“, подчерта председателят на Надзора на НЗОК д-р Васил Пандов и уточни, че са на едно мнение с екипа на Лекарския съюз, че в приоритетните направления като специалностите „Акушерство и гинекология“, „Педиатрия“ и „Неонатология“ трябва да се осигурят по-добро качество и по-добро финансиране.
Това, че майчиното и детско здравеопазване са приоритет е ясно и от предвидените средства, коментира проф. Сербезова.
„Най-накрая детското здравеопазване става реален, а не приоритет на хартия. Увеличението на клиничните пътеки го показва“, каза от своя страна директорът на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков.
За Националната детска болница
Темата за детското и майчино здравеопазване е логично свързана с бъдещето на Националната детска болница. И не става дума само за сградата, а преди всичко за създаването на цялостна стратегия за детското здравеопазване, е позицията на министър Сербезова.
„Очевидно проблемът не е в сградата, а в това да бъдат мотивирани и разпределени правилно медицинските специалисти, а системата да бъде организирана по-добре“, коментира здравният министър.
Според данните от 2019 г. на 100 000 души у нас има 20,3 педиатри. За сравнение в Германия те са 17,5, а в Белгия са 13,7, за Австрия 16,5.
Акушер-гинеколозите у нас са 24,9% на 100 000 души, в Германия са 25,8, а в Белгия 13,2, Австрия 22,5.
„Искаме решенията, които взимаме като ръководство, да бъдат основани на данни и на реалните нужди“, заяви министър Сербезова.
До момента се проведени няколко срещи на работната група от министерство по казуса Национална детска болница, съобщи от своя страна заместник-министър Петър Грибнев. Преди да стигнем до строежа, ние трябва да имаме концепция за детското здравеопазване, категоричен беше д-р Грибнев и подчерта, че анализират задълбочено проблема.
Особено внимание са отделили на представената сериозна и обемна документация и анализа, внесени от Гражданската инициатива „За истинска детска болница“. От значение са както анализът на потребностите, така и анализът на слабостите. Работата върви едновременно в две посоки. Едната е свързана с терена, на който бъдещата Национална детска болница да бъде построена, а втората е анализът на потребностите. Едва когато има концепция за детското здравеопазване, основана на нуждите в страната, едва тогава може да започнат дейностите и по строежа на сградата.
Генезисът на проблема с Националната детска болница е градоустройствен, нашата задача е да го поставим на здрава основа, обобщи проф. Асена Сербезов и допълни: „Много ясен знак, че изграждането на Национална педиатрия е приоритет, е фактът, че д-р Таня Андреева е мой съветник.“ Д-р Таня Андреева е педиатър и е сред най-активните членове на „За истинска детска болница“.
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- Половината българи не знаят за какво служи телефон 112
Коментари към Майчиното и детското здравеопазване са един от основните приоритети на здравното министерство за 2022 г.