Д-р Таня Андреева: Срещата за Националната детска болница постави повече въпроси, отколкото даде отговори
"Проведената на 14 септември 2020-а среща, посветена на казуса Национална детска болница, постави повече въпроси, отколкото даде отговори, а и беше изгубено време за лекари, родители, инженери и архитекти, защото започна с демонстрация как би изглеждала в завършен вид изоставената от десетилетия руина." Това каза педиатърът д-р Таня Андреева, която е част от Националната гражданска инициативата „За истинска детска болница“. Тя резонно задава въпроса защо е било нужно часове наред да се говори за това и в края на срещата министърът да заяви, че сградата ще бъде разрушена.
„Сякаш отново се върнахме във времето от декември 2018-а, когато тогавашният министър на здравеопазването обеща, че ще има детска болница“.
Болница ще има, но проблемът е, че никой не знае каква ще бъде тя. Д-р Андреева (на снимката) напомни, че така и не са показали анализа на нуждите, който е от огромно значение.
„Той трябва да съдържа подробно описание и статистика колко деца, с какви заболявания и за какъв период от време ще преминат през болницата, колко ще се нуждаят само от диагностициране, от изследвания, от консултации, доболнична помощ или хоспитализация. Този анализ е основата, върху която да стъпим, за да предвидим нуждите през следващите 50 или 70 години, в които болницата ще функционира“, обяснява още д-р Андреева, която за пореден път напомня, че когато говорим за Национална педиатрична болница не става дума единствено за строежа на сградата, а за процеси, насочени към реформа в детското здравеопазване.
На общественото обсъждане, което здравният министър инициира, той заяви: „Ще разрушим старата сграда в карето на Медицинска академия и на нейно място ще бъде изградена изцяло нова Национална детска болница.“ Здравният министър подчерта, че процедурата по разрушаването на сградата ще стане в рамките на договора с Консорциума „Детско здраве“, който спечели обществената поръчка за реконструкцията на скелето и превръщането му в болница. Сега, според министър Ангелов, те ще разрушат десетилетния скелет при това в рамките на сроковете и бюджета според настоящия договор.
Това кара д-р Андреева да се запита дали обществената поръчка не е била завишена, та сега да няма нужда от допълнителни финанси за процедурата, която не фигурира в контракта.
От своя страна, архитект Петкана Бакалова, която също е част от НГИ „За истинска детска болница“ и е посветена на каузата и като изключителен професионалист, и като гражданин и майка, определи представената в началото 3D концепция като опит да бъдат убедени присъстващите и особено лекарите, че от това може да излезе качествена болница.
„Странно беше. За втори път стигнахме до решението за нова сграда, сякаш преди четири месеца премиерът не каза точно това и сякаш от здравното министерство не са го чули.“
Напълно загубено време е този период според архитект Бакалова (на снимката), защото въпреки проведените няколко срещи, разговорите и обещанията, няма анализ на нуждите, няма конкурс за концепции и идеи, няма проект.
„Нищо не е свършено и не, не е стъпка напред, просто стоим на едно място. Стори ми се, че е по-важно договорът да бъде запазен, отколкото да има качествена болница.“
Петкана Бакалова също задава въпроса как Консорциумът, нает за реконструкция на сградата, сега ще я и разруши, а няма нужда от допълнително средства и по-дълъг срок. Не по-малко значение има и друг аспект, върху който архитект Бакалова насочва вниманието. Как ще се отразят праховото замърсяване и шумът на сградите наоколо в процеса на рушенето, например на „Майчин дом“?
И още нещо, което трябва да бъде споменато, защото е важно. Изреченото от заместник-министър Начева, че Общественият съвет искал заплащане. Петкана Бакалова е категорична, че това е инсинуация. „В предложението, което сме изпратили до МС, е посочено ясно, че Общественият съвет работи без заплащане. Никой и никога не е искал такова“. А що се отнася до същността на Съвета, според министър Ангелов той ще има консултативни функции.
Архитект Бакалова казва, че най-вероятно ще играе ролята на „смокинов лист за решенията на здравното министерство“. Тя е притеснена, че в него влизат пациентски организации, които нямат отношение към детското здравеопазване, а не са намерили място сдружения, които работят в тази насока. И все пак тепърва предстои по тези въпроси да се дискутира.
„Положителното в срещата е, че министър Костадин Ангелов пое публично ангажимент. Оценяваме това като подадена ръка, която ще приемем“, казва Петкана Бакалова, която е категорична, че хората, създали с толкова жар и ентусиазъм инициативата „За истинска детска болница“, не се надяват, те знаят, че имат права и като граждани, и като специалисти в своята област, затова ще следят стриктно процесите и ще настояват да получат най-добрата детска болница.
Коментирайки темата, министър Костадин Ангелов заяви, че българските деца трябва да получават качествена медицинска грижа, а родителите им да знаят, че те са в ръцете на най-подготвените специалисти и че диагностиката, лечението и възстановяването им са по европейски стандарти.
Д-р Таня Андреева е убедена, че здравният министър има желание реформата в детското здравеопазване да се случи. „А тя е важна. Особено сериозен е проблемът с кадрите. В момента сме на ръба и по отношение на медицинските сестри, и на педиатрите. Затова са нужни промени в законодателството, свързано със специализациите“, казва тя и е убедена, че министърът разбира добре проблемите, защото е бил в системата и я познава.
Въпросът е да има воля те да бъдат решени, защото ако сега не започне обучението и подготовката на специалисти, след няколко години дори да има сграда и тя да е най-модерната, в нея няма да има кой да работи.
Важно е, че НГИ „За истинска детска болница“ успя да обедини личности, които имат ясна концепция каква трябва да бъде Националната детска болница, която България чака от десетилетия, че изграждането й се превърна в кауза за тях и за хиляди българи. А още по-важното е, че всички те няма да направят компромис, нито да отстъпят. В името на децата и на бъдещето.
снимки: mh.government.bg, личен архив
НОВИНАТА е свързана към
- Мариана Петрова: Решението на управляващите по казуса Национална детска болница е несправедливо и цинично!
- Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
- МС определи изграждането на национална детска болница като обект с национално значение
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- До 15 октомври могат да бъдат подавани офертите за строежа на националната педиатрична болница
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Откриха обществената поръчка за строителството на националната детска болница
- Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
Коментари към Д-р Таня Андреева: Срещата за Националната детска болница постави повече въпроси, отколкото даде отговори