Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
За Националната детска болница (НДБ) у нас се говори от години, а особено интензивно през последните шест-седем. Проблемът е, че като изключим този обществен разговор, който много често е преливане от пусто в празно, не за друго, а защото няма реален резултат от него, като изключим избухващите често-често скандали и особено употребата на темата от политиците, картината показва само едно. И то е – Национална детска болница няма.
Независимо от енергията на толкова много хора – на педиатри, архитекти, инженери, общественици, родители, организации, независимо от действията им и предложенията, които дават, Национална детска болница няма.
А няма, защото за съжаление не съществува ясна визия не само за детското и майчино здравеопазване, а за сектора като цяло. Визия, която представя настоящето и гради бъдещето. Визия, която стъпва на реалността и на потребностите. А това е възможно, когато изготвящите подобни планове разполагат с точна и достоверна информация, която представя картината на родното здравеопазване и посочва проблемите. Само така може да бъде създадена стратегия за бъдещето и план, в който стъпка по стъпка се представя какво и как искаме да постигнем.
У нас всичко това е трудно почти до невъзможност. Защото как да изготвиш план и набележиш действия, когато за повечето от заболяванията регистри няма, а тези, които съществуват са непълни? Така е с толкова неща в сферата на здравеопазването, които иначе са нещо напълно естествено. Например, правилата за добра медицинска практика или актуализацията на медицинските протоколи.
Факт е, че когато цялостната при това истинска картина липсва, не е възможно да има прогноза, нито оформяне на политики, които работят и гледат години напред в името на голямата цел – здравето на нацията.
Бурите в чаша вода
В повечето от случаите бурите, които се разразяват около казуса Национална детска болница, биват забравяни много бързо. Те са наистина драматични и разтърсващи, но са и знак на времето, в което живеем, и на самите нас. Лошото е, че си остават сякаш единствено в затвореното пространство на чашата и не успяват да пометат мръсната пяна.
>>>Казусът с Националната детска болница – неизпълнени обещания и липса на яснота
Последната, например, е показателна. Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева освободи директора на „Здравната инвестиционна компания за детска болница“ Николай Борисов. Аргументите за този акт са следствие от вътрешна проверка, според която има множество нарушения, като например забавянето на договора за разрушаването на сградите, които се намират на терена в квартал „Горна баня“, където ще се строи бъдещата национална педиатрия. Липсва бизнес програма, необосновано са изразходвани средства, не е изпълнено решението на НС.
Големият въпрос обаче е защо не само хората, които са част от Здравната компания, но и всички останали в МЗ, отговарящи за казуса Национална детска болница, години наред получават заплати? Какви са резултатите от работата им – равни почти на нула. Това не означава, че нищо не са правили, а просто, че не са направили достатъчно, може би.
Защото Национална детска болница няма.
Или разтърсилият общественото пространство скандал около решението на служебното правителство в рамките само на 24 часа първо да разреши, а след това да отмени решението си за строежа на частната болница „Мама и аз“. Няма нужда да коментираме наистина безумното решение за отмяна, нито още по-неразбираемото даване от страна на служебния премиер на ДАНС и прокуратурата. Има нужда обаче да зададем въпроса защо името на болницата е „Мама и аз“ при условие, че от над 400-те й легла, педиатрични ще бъдат не повече от 40?
Скандалът фокусира общественото внимание отново върху темата за броя на болниците у нас, за частното и държавното здравеопазване, за законите и регулациите в здравеопазването и затова кого обслужват. Инвеститорът „Търговска лига“ поясни, че подкрепя създаването на Национална детска болница и ще смени името на своята. Тук може би е добре да кажем, че преди 15 дни изпратихме въпроси до „Търговска лига“, тъй като се оказа, че са много ангажирани и нямат време за разговори по телефона, например. Още чакаме отговорите.
>>>Националната детска болница ще бъде построена в софийския квартал „Горна баня“
Добре е да припомним, че това е инвеститорът, на когото беше отказано преди две години изграждането на огромна болница в Казичене, но пък преди пет дни стана ясно, че процедурата е задействана отново. И нищо чудно за пореден път да има разрешение. Защото очевидно законът позволява. Друг е въпросът обаче защо създаването на лечебно заведение с толкова много легла и отделения на територията на столицата би получило одобрение при условие, че очевидно нужда от него няма.
Ако се върнем по-назад във времето ще си спомним драмите и скандалите около мястото, на което трябва да бъде построена болницата. Като се започне от рухналата постройка, която май ще окаже прекрасен нагледен паметник за здравеопазването ни, и се премине през идеите на няколко здравни министри, та стигнем до настоящото място в квартал „Горна баня“. Ако не друго поне това е вече сигурно.
Не сградата е същината на Националната детска болница
От години лекари и експерти разясняват, че сградата е важна, но не тя е същината.
Сърцевината е идеята за детското здравеопазване, реализирано по начин, който удовлетворява и отговаря на съвременната медицина. С всички иновации, с комплексен подход, с проследяване, грижа и подкрепа. Това е възможно единствено, когато сградата се изпълни с лекари, сестри, лаборанти, със студенти, които биха искали да посветят бъдещето си на децата и грижата за тяхното здраве.
И това всъщност е най-големият проблем. Защото едва ли остана българин, който да не знае, че лекарите и медицинските сестри у нас са кът, стават все по-малко, няма ги. Да не говорим за тези със специалност педиатрия, там нещата са още по-страшни. Така възниква логичният въпрос кой ще работи в новата детска болница? Отговор няма, защото и до момента изреченото от представителите на държавата е единствено витиевато, обещаващо и в бъдеще време. Нищо конкретно.
Никакви действия, които ако бяха предприети, сега картината нямаше да е толкова безнадеждна.
>>>Колко време е нужно още, за да има най-накрая и в България Национална детска болница
Освен кадровата политика от значение е и визията. Националната здравна стратегия е вече факт. След няколко неуспешни опита най-накрая през април 2024 г. беше приета. В нея гъмжи от цели, приоритети, политики, стратегии. На хартия написаното изглежда добре – здрава нация, максимално използване на ресурсите, ограничаване на рисковете... Реално ще се случи ли, е въпрос с множество неизвестни. Защото повечето от тези неща са част от политиките в системата на общественото здраве от години. Резултатът се вижда от всички. Стратегия има, как ще бъде осъществена е друг въпрос. Той обаче е по-значим и важен.
„Всички искат здравеопазване, адекватно на нуждите на децата, затова не трябва да оставяме разговора единствено до сградата, той е много по-голям“, категорична е Мария Брестничка от Националната мрежа за децата и член на Обществения съвет за изграждането на Национална детска болница. Признава, че са успели да направят няколко големи крачки напред през последните месеци. Една от тях е приемането на плана за ускорено изграждане на болницата от НС, както и това парламентът да изиска здравното ведомство да създаде план и всеки месец да се отчита. Всичко това е факт благодарение на инициативата на Обществения съвет.
„А това означава, че най-накрая Министерството на здравеопазването има задължение и ще се спре с рестартирането на процеса. Има план, описва стъпките, следва ги, отчита се. Не всеки път да се лутаме в гората и да ни огряват нови идеи, а да има път, който се следва и се обсъжда в интерес на децата ли е“, казва Мария.
За властта и политиката
Националната детска болница е национален приоритет. Грижата за здравето на децата е национална кауза, няма нищо по-значимо от децата на България. Това са миниатюрна част от фразите, които изричат политиците. Правят го постоянно до степен, в която ги лишават изцяло от съдържание. Хората започват да ги приемат като фонов шум, а това е страшно и опасно. Защото децата са наистина най-ценното, а грижата за тях не може да бъде друго освен национален приоритет, кауза, която да обеди и да насочи обществената енергия.
>>>Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
Години наред политиците говорят високопарно и клиширано за детско здравеопазване и за детска болница. Особено по време на избори, които у нас започнаха да се случват по два пъти в годината.
В резултат на това обществената енергия на противопоставяне изчезна, хората се умориха и останаха малцина, които не спират. Като екипа на Фондация Даная и Гражданската им инициатива „Даная за живот“, който на 9 май внесе в НС и МС подписка от 12 000 българи, подкрепили исканията им за истинско детско здравеопазване, в центъра на което е детето, неговите нужди, здравето и живота му.
>>>Петкана Бакалова: Направихме първата крачка, но предстои още много път да извървим!
През всички тези години, в които България чака да бъде построена истинска детска болница, властта демонстрира колко удобно е тази дъвка да се разтяга и реално да не се прави много. Така е, защото за тези години политиците показаха зависимости и повече стремеж към власт и пари отколкото работа в името на обществения интерес. Леко се стряскаха, когато обществото реагираше бурно на недомислиците, безобразията и лъжите им. Така властта хвърляше поредното фалшиво обещание и продължаваше напред. До следващия пожар, който да бъде изгасен набързо, а отдолу огънят да продължава да тлее.
Добра ли е новината от 22 май 2024 г.
На 22 май 2024 г. служебният здравен министър се срещна с представители на Европейската инвестиционна банка и консултанския консорциум. Техните представители имат задачата да изготвят няколко стратегически документа, свързани с изграждането на Национална детска болница.
От съобщението на Министерството на здравеопазването става ясно, че консултантите са обяснили каква е методологията, по която ще изготвят документите. Става дума за структурата на болницата, за функционалната програма и за оборудването. Особено важен е докладът за структурата, защото той определя същността на болницата – медицинските звена в нея и услугите, които ще предлага. Очаква се да бъде готов до началото на август 2024 г.
Функционалната програма ще представи и класифицира всички помещения, а третият доклад е план за обзавеждането с пълен списък на медицинското и битово оборудване.
>>>Кремена Кунева: На хората им писна да теглят кредити, за да лекуват децата си
Както става ясно, след изготвянето им консултантите ще подготвят и стратегията за обществените поръчки, които трябва да бъдат осъществени за изграждането на болницата и ще направят препоръки за управлението на проекта. Всичко това има краен срок и той е януари 2025 г.
>>>Надежда Цекулова: Искаме Национална детска болница, която не е компромис!
Може ли да приемем това като знак за поредната при това съществена стъпка към реалната работа за изграждане на НДБ? Вероятно. От МЗ продължават да дължат отговори обаче за конкретните действия, свързани с кадровите проблеми, качеството на здравните услуги, контрола, прозрачността при вземането на решения. Всъщност, истината е, че ако ние, като общество не изискваме да получим отговори на тези важни за всички ни въпроси, никой няма да ни ги даде по собствено желание. Така, както нито един от настоящите политици, който отчита предизборно проблеми, не дава отговор какво е направил самият той, за да намери решението им.
Да, Националната детска болница не може да бъде нищо друго освен истинска кауза, на която да се посветим, защото тя е не просто една бъдеща нова сграда. Тя е каузата за истинско здравеопазване, в центъра на което е човекът. Тя е битка за живота, която нямаме право да губим.
- Национална детска болница ще има – новият строеж да бъде в двора на УМБАЛ „Лозенец“
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Камарата на архитектите срещу здравното министерство
- Министър Кацаров: Казусът с Националната детска болница е поредица от закононарушения, затова сезирах прокуратурата
НОВИНАТА е свързана към
- Мариана Петрова: Решението на управляващите по казуса Национална детска болница е несправедливо и цинично!
- МС определи изграждането на национална детска болница като обект с национално значение
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- До 15 октомври могат да бъдат подавани офертите за строежа на националната педиатрична болница
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Откриха обществената поръчка за строителството на националната детска болница
- Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
- Три обединения проявиха желание да строят Националната педиатрична болница
Коментари към Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието