Националната детска болница няма да бъде строена върху руини - МЗ прекратява договора с ДЗЗД „Детско здраве“
От Националната гражданска инициатива „За истинска детска болница“ съобщиха, че здравното министерство е взело решение да прекрати договора с ДЗЗД „Детско здраве“ за изграждането на новата детска болница. В писмо до Инициативата служебният заместник здравен министър д-р Димитър Петров информира, че са уведомили държавната „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ договорът да бъде прекратен. Това се случва на 5 юли 2021 г.
От здравното ведомство уточняват, че са поискали да бъдат прекратени процедурите по Закона за обществените поръчки, свързани със строителния надзор и инвеститорския контрол, както и да бъдат прекратени дейностите по договора за инженеринг. Според изискването на МЗ държавната компания трябва да прекрати договора с едномесечно предизвестие, което е в сила от 6 юли 2021 г.
Основен аргумент за прекратяването на договора е фактът, че няма как да бъде изработен подробен устройствен план (ПУП) за уреждане градоустройствения статут на незавършения строеж. Преди месец служебният министър на МРРБ архитект Виолета Комитова заяви, че според Закона за устройство на територията и влезлия в сила през 2011 г. ПУП не е възможно в действащ план да има стара сграда, която не отговаря на устройствените норми.
Д-р Таня Андреева от НГИ „За истинска детска болница“
„Настоящото решение е реалната първа крачка към правилния път, по който ще бъде създадена истинската детска болница“, категорична беше д-р Таня Андреева, която е част от Инициативата „За истинска детска болница“ от създаването й и заедно с всички останали в нея упорито, вдъхновено и изключително професионално не спира да работи, за да може десетилетната мечта да се превърне в реалност.
Д-р Андреева подчерта, че ако са наясно с решението на здравното министерство, то не така стоят нещата с държавната фирма „Детско здраве“. „Ние не знаем дали тя е уведомила консорциума „Детско здраве“, че договорът ще бъде прекратен. До момента те не са реагирали. В същото време в последните дни „Главболгарстрой“ публикува видеа, в които показва как ще изглежда техният проект. Ние обаче не знаем какво стои зад красивите картинки и на какъв анализ на нуждите от детско здравеопазване са подчинени те“. Тя насочи вниманието и към още един важен акцент. Видяното се различава от изискванията на заданието в сключения между ДЗЗД „Детско здраве“ и министерството на здравеопазването договор. „Там е записано, че става дума за реконструкция на 12-етажна сграда в двора на Медицинска академия, а пред обществеността сега се представят сгради на пет етажа.“
Според д-р Андреева (на снимката) е проблем, че от представените красиви картинки не може да се разбере какви отделения ще има, какво ще е разпределението и функционалните връзки, на какви изисквания ще отговарят и още множество въпроси без отговор. „На практика не знаем нищо. Изпълнителят представя това, от което общественото има нужда според него. Решението е единствено негово.“
Прекратяването на договора беше на първо място в исканията, които от „За истинска детска болница“ отправиха. Както подчертава педиатърката това е началото на дълъг път, свързан с начина, по който се изгражда всяка една европейска болница. „Правилният път за това минава през анализ на нуждите. Той съдържа много подробни анализи, в основата на които стоят статистиката на НЗОК, прогнозната заболеваемост през следващите години на базата на раждаемостта и прираста на населението. Става дума за сериозна експертна и професионално издържана работа, която може да отнеме година време. Това в никакъв случай не означава, че целият проект ще се забави. Напротив, анализът на нуждите ще върви заедно с избора на терен, на изпълнител, на идеен проект и с обучението на кадрите. Ако целият процес се движи едновременно, то със сигурност ще имаме детска болница за много по-кратък период от предвидения до момента“, уверена е д-р Андреева.
Специалистката по педиатрия няма никакви притеснения за възможна промяна по казуса или дори отстъпление от действията на служебния кабинет, когато новото правителство стане факт. Аргументите й са: „Всичко, което до момента сме постигнали, е благодарение на това, че обществото ни започна да се обединява около каузи. Последната петиция за истинска детска болница събра 90 000 подписа. Зад нас стои цялото гражданско общество, което вярвам, няма да се откаже и по всяко време, независимо кои са управляващите, ще изисква да бъдат изпълнени ангажиментите. Нужно е обединение между изпълнителната и законодателната власт, между всички политически партии, за да имаме възможно най-скоро истинска детска болница, без да се правят никакви компромиси и без да се защитават интересите на една или друга близка до властта фирма.“
Националната детска болница беше посочена като приоритет в програмите на всички политически партии. Д-р Андреева изрази увереност, че всички те ще спазят ангажимента си за добро детско здравеопазване, каквото децата на България заслужават.
Архитект Петкана Бакалова
Архитект Петкана Бакалова е сред най-активните членове на Гражданската инициатива. Тя е непримирим боец срещу безумните и лишени от професионализъм решения в последните години, които бяха спирачка на възможността страната ни да има Национална педиатрия, отговаряща на европейските и световни стандрати. „Безспорно това е стъпка напред и служебното правителство трябва да бъде поздравено за решението си“, коментира архитект Бакалова. Специалистката е категорична, че не може да се губи повече време. Гражданското общество застана на ясни позиции и превърна създаването на Националната детска болница в истинска кауза, която обединява. Гражданите са най-сигурният гарант за постигането на успех.
Петкана Бакалова (на снимката) е убедена, че каквото и да се случи те няма да се окажат. Не само защото са посветили време, усилия, професионален опит и знания, но и защото всички, които са част от „За истинска детска болница“, са наясно, че битката е в името на децата и на общото ни бъдеще.
Вече идва времето на експертите, смята архитект Бакалова. На можещите и знаещите, които са в състояние да реализират идеята, без да правят компромиси. В техни ръце е анализът на нуждите за детско здравеопазване, който е в основата на качествено задание за проектиране.
Не на последно място Петкана Бакалова очаква служебният кабинет да обяви и конструирането на Обществения съвет, за който от Гражданската инициатива настояват многократно. Те получиха уверения от бившите управляващи, че той ще бъде създаден, но това така и не се случи. Общественият съвет има важна роля и гарантира спазването на правилата, затова е толкова важно да започне работа, казва архитект Бакалова. Тя също е спокойна, че хилядите, които подкрепиха създаването на истинска детска болница, няма да позволят да бъдат подвеждани, заблуждавани и лъгани. Гражданското общество доказа, че е силно, че може да се обединява и защитава исканията си.
В този случай каузата е не просто детска болница, от която България е лишена и за изграждането на която се говори от десетилетия, а детското здравеопазване и възможността то да бъде качествено. Такова, каквото заслужават българските деца.
Консорциум „Детско здраве“
От ДЗЗД „Детско здраве“ твърдят, че не са уведомени за прекратяването на договора. Това стана ясно от интервю на изпълнителния директор на „Главболгарстрой“ Мая Панчева за Националното радио на 26 юли 2021 г. Тя отрече да са получавали писма и заяви, че ако от МЗ или протестиращите се опитват да спрат по този начин проект, то не това е редът. Мая Панчева заяви, че договорът продължава да действа, те са изготвили проект за събаряне на сградата и очакват да бъде одобрен. Настояват и за среща, на която да бъде взето най-доброто решение за строежа.
От консорциума излязоха с позиция, в която заявяват, че разполагат с възможности, опит и международна подкрепа, която ще позволи да изградят нова детска болница за две и половина години. Подчертават, че ако всичко започне отначало, Национална педиатрия няма да има още десет години.
На 26 юли 2021 г. от здравното министерство съобщиха, че са дали указания на директора на „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ да предприеме действия за прекратяване на договора. От ведомството се аргументират, припомняйки хронологията на събитията. През април 2020 г. МЗ сключва договор за инженеринг с ДЗЗД „Детско здраве“. Според него трябва да бъде реконструирана сграда, която не съществува в ПУП на София.
През октомври 2020-а министерството прехвърля правата си на фирма „Здравна инвестиционна компания за детска болница“.
През февруари 2021 г. тя иска от Министерството на регионалното развитие и благоустройството да бъде издадена виза за проектиране. Бившият министър не я издава. Настоящият служебен министър официално отказва издаването на виза за проектиране на 9 юли 2021 г.
Именно това прави невъзможно изпълнението на обществената поръчка и затова от здравното министерство дават указания за прекратяването на договора.
Ще има ли България Национална детска болница
Въпросът е поставян многократно. През последните две и половина години особено активно, когато гражданското общество у нас постепенно се събуди и когато се роди Националната гражданска инициатива „За истинска детска болница“, събрала хора, които често по други въпроси са на коренно противоположни позиции, но се обединиха по казуса Национална детска болница.
Защото вярват безрезервно, че децата на България заслужават не само сграда за лечение, която отговаря на световните стандарти, но и качествено здравеопазване. Истинско.
И още, защото са убедени, че строежът на сградата трябва да бъде осъществен професионално като преди това бъде широко обсъден от експертите и обществото. И най-вече процесът да бъде прозрачен, подчинен на ясни правила и регламенти.
Не просто да бъдат дадени средства на „наши хора“, а общественият ресурс да бъде изразходен за създаването на болница, която ще се грижи и лекува болните малчугани в следващите поне 50 години. И която ще бъде в основата на нов поглед върху детското здравеопазване.
Време е това да се случи, за да не чуваме отново фразата, изречена преди време от д-р Адил Кадъм, че българските политици и държавата имат огромен грях към децата. За съжаление, д-р Кадъм, един от най-добрите педиатри и неуморен борец за каузата, не доживя да види реализирана мечтата си – България да има истинска Национална детска болница. Да се надяваме, че обществената енергия ще бъде достатъчна, за да направи нейната и на хиляди други мечта реалност.
https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/mz-e-dalo-ukazaniya-za-prekratyavane-na-dogovora-z/
НОВИНАТА е свързана към
- Мариана Петрова: Решението на управляващите по казуса Национална детска болница е несправедливо и цинично!
- Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
- МС определи изграждането на национална детска болница като обект с национално значение
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- До 15 октомври могат да бъдат подавани офертите за строежа на националната педиатрична болница
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Откриха обществената поръчка за строителството на националната детска болница
- Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
Коментари към Националната детска болница няма да бъде строена върху руини - МЗ прекратява договора с ДЗЗД „Детско здраве“