Мими Виткова: България заделя най-малко публични средства за здравеопазване в ЕС
Най-безболезненият подход за преструктуриране на болничната помощ е общинските болници да бъдат интегрирани с областните болници и за всяка област да се разглежда структурата на болничната помощ като цяло, а не за всяка болница отделно. Това каза Мими Виткова - бивш министър на здравеопазването, на кръгла маса на тема: „Гарантиран достъп до качествени здравни услуги за столичното население" в Народното събрание.
По думите на Виткова - основните проблеми на финансирането на здравната система се състоят в ниския БВП на глава от населението за здравеопазване и на ниския процент публични към частни разходи за здравеопазване. България заделя най-малко публични средства за здравеопазване в сравнение с другите страни в ЕС - 57 % от общите разходи за здравеопазване при 73 % за ЕС.
„Ако желаем да постигнем европейски стандарти в здравеопазването, е задължително да се увеличат обществените разходи", каза Виткова.
„Пълната демонополизация на НЗОК е решение за бъдещето. Най-приемлив за българските условия е вариантът за създаване на втори разширен пакет здравни услуги по задължителното осигуряване, финансово обезпечен с наличния финансов ресурс от 8 % осигурителна вноска",каза Виткова.
По думите й столичното здравеопазване е натоварено освен с проблемите на цялата здравна система и със специфичните проблеми на общинското здарвеопазване. Държавата отсъства от планирането и оценката на потребностите от медициснки специалисти и лечебни заведения, които се финансират с обществени средства.
Според Виткова Столичната община има шанса да реализира сериозна политика за предоставяне на интегрирана медицинска помощ в извънболния и болния сектор като запази и развие дейността на съществуващите ДКЦ-та и профилира болничните си заведения. Участието на общините в разработването и реализацията на националната здравна политика е задължително условие за нейния успех.
Коментари към Мими Виткова: България заделя най-малко публични средства за здравеопазване в ЕС