Министър Костадин Ангелов: Е-рецептата ще е факт до средата на декември 2020-а
От здравното министерство организираха представяне на свършеното до момента по темата за Националната здравно-информационна система. Екипът, който има пряк ангажимент към изграждането на електронното здравеопазване, представи извършеното до момента на министър Костадин Ангелов.
Функционалната спецификация на е-рецептата е вече разписана, а до края на 2020 г. ще бъде готова и тази за направлението. Предстои представянето на анализ за първичните медицински документи, които също трябва да преминат в електронен вариант, съобщиха от МЗ.
Електронно здравеопазване - до края на годината. Но коя?
Електронното здравеопазване е тема, която фокусира вниманието от почти две десетилетия. За съжаление, до момента няма реален резултат, или както заяви преди два месеца в интервю за „Фрамар“ председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев,„хората до Марс ходят, ние една електронна рецепта не можем да направим“.
За последните девет години четири търга, организирани от здравното ведомство, свършват без резултат, след което идва ред на множество и продължителни обжалвания.
Започналият през 2002-а процес по въвеждане на е-здравеопазването продължава и до момента, а краят му не се вижда. Постарахме се да издирим за ваше удоволствие една публикация от 2011-та година, в която НЗОК обещава почти същото.
През тези години стотици здравни заведения, университети, неправителствени организации, аптеки и медици инвестираха милиони за информационни системи, с които разполагат и в момента и които използват. Проблемът е, че връзка между тях няма, просто защото така и не се стигна до национална информационна система.
Още по-важната тема е защо при наличието на основа, на достатъчно много експерти и специалисти и работа, посветена на създаването й. За тези почти две десетилетия са потънали милиони в опитите да бъде създадена система, която ще осигури надеждна и с много по-високо качество здравна грижа и ще намали административните ангажименти, дигитализирането на здравната информация ще направи и по-ефективно администрирането на системата и със сигурност злоупотребите ще намалеят значително. По време на кризата COVID-19 стана ясно колко е важно наличието на е-здравеопазване и колко губят и пациентите, и медицинските екипи от липсата му.
Обещанието от началото на кризата COVID-19
На 30 март 2020-а с много емоция тогавашният здравен министър Кирил Ананиев обяви, че ще бъде сключен договор с Асоциацията за иновации, бизнес и технологии AIBEST. IT специалистите решават да дарят 15 000 часа доброволен труд, за да започне да действа най-накра електронната здравна система. На пресконференция председателят на борда на Асоциацията Илия Кръстев заяви, че ще работят така, че след кризата, резултат от COVID-19, системите ни да бъдат едни от най-добрите в Европа.
Наистина ли ще се случи?
Предположението, че става дума за хвърлени на вятъра думи и обещание без покритие, се оказа вярно. Затова говори и разследването на вестник "Сега", от което става ясно, че до момента специалистите от Асоциацията не са получили конкретни задачи от МЗ. В същото време от ведомството отговарят на изданието, че електронната система е стратегическа, а колкото и да са добри специалистите от AIBEST, те не познават нормативната уредба в здравеопазването, където става дума за повече от 25 закона, още толкова наредби, множество регламенти и български и европейски директиви. Освен всичко останало от здравното министерство уточняват пред изданието, че вече са възложили поръчката на "Информационно обслужване" и държавната фирма вече работи по нея.
Ще бъде ли спазено обещанието, дадено днес на здравния министър, или ще изпратим и 2020-а без електронна рецепта и активна работа, която ще доведе до реално електронно здравеопазване в страната, предстои да разберем. По традиция - ще чакаме отново до края на годината. Въпросът е коя?
Снимка: mh.government.bg
- 27 декември 2020 г. - начало на имунизационната кампания срещу COVID-19 в България
- Министър Костадин Ангелов: Няма нужда мерките срещу COVID-19 да бъдат затягани
- Нов министър на здравеопазването - професор Костадин Ангелов
- Д-р Костадин Ангелов е временно изпълняващ длъжността директор на УМБАЛ "Александровска"
НОВИНАТА е свързана към
- Изписвали ли са ви електронна рецепта?
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
- Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
- Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
- 27 декември 2020 г. - начало на имунизационната кампания срещу COVID-19 в България
- Приключи втора фаза от изграждането на Националната здравноинформационна система
- Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
- МС одобри допълнителни разходи от 2 000 000 лв. за е-здравеопазването
- Електронното здравеопазване ще струва 55 милиона лева
Коментари към Министър Костадин Ангелов: Е-рецептата ще е факт до средата на декември 2020-а