Молекулярен тест, базиран на урина, открива бързо и точно рак на пикочния мехур
Изследователи от Университета в Бирмингам, Великобритания, и компанията за откриване и скрининг на рак чрез течна биопсия Nonacus създават нов тест за неинвазивно откриване на рак на пикочния мехур.
Тестът
В основата на молекулярния тест, наречен GALEAS/Bladder, е урината. За бързото и точно откриване на рака на пикочния мехур изобретението използва високочувствителна технология за течна биопсия, която е разработена от Nonacus, в комбинация с панел от биомаркери, създадени от проф. Ричард Браян и д-р Дъглас Уорд от Центъра за изследване на рака на пикочния мехур на Бирмингамския унивреситет.
Тестът открива рака на пикочния мехур чрез целенасочено и дълбоко секвениране на ДНК на урината. По този начин биват намирани туморни клетки, които са в нея и така лекарите могат да поставят бързо диагнозата.
Проучването
Проучването е осъществено чрез проби от урината на повече от 600 доброволци от Обединеното кралство, представители на 3 клинични кохорти.
Учените извършват изключително дълбоко секвениране на основата на прихващане на 443 соматични мутации в 23 гена в 591 ДНК от групи клетки в урината от пациенти с хематурия (кръв в урината) както и 293 проби от пациенти, които са с немускулно инвазивен рак на пикочния мехур и биват наблюдавани.
Анализът на получените резултати показва ясно, че тестът е ефективен. Има висока диагностична точност (90% чувствителност и 85% специфичност) при всички степени и етапи на рака на пикочния мехур.
Проф. Ричард Браян и д-р Дъг Уорд работят от 2009 г. върху различни варианти на тестове, при които ракът на пикочния мехур да бъде откриван чрез проби от урина.
„Базираните на ДНК геномни подходи, които разработваме от осем години, ни позволиха да направим теста, който изглежда съперничи на цитоскопията по отношение на чувствителността и специфичността за диагностицирането на рак на пикочния мехур при пациенти, изследвани за хематурия“, казва проф. Браян. Ученият уточнява, че непубликуваните данни от изследването им показват, че е възможно да се използва един и същ мутационен панел и платформа на Nonacus за откриването на циркулираща туморна ДНК.
Ползите
Тестът притежава потенциала да работи по време на пълното и цялостно проследяване на пациент с рак на пикочния мехур.
Чрез него се намалява зависимостта от инвазивна цитоскопия и от скъпи изображения за наблюдение на немускулно инвазивния рак на пикочния мехур.
И още, наблюдението на остатъчните заболявания става минимално.
„Стремим се да разработим набор от работещи неинвазивни инструменти, които да въздействат реално върху диагностиката и лечението на хора, при които съмнение за рак. В този процес тестът GALEAS/Bladder е първият елемент, който помага да се подобри животът на пациентите и да бъде намалена тежестта на циcтоскопията“, коментира от своя страна главният изпълнителен директор на Nonacus Крис Сейл.
Резултатите от изследването са публикувани в European Urology Oncology. По време на 38-я годишен конгрес на Европейската асоциация по урология, който се провежда от 10 до 13 март 2023 г. в Милано, Италия, и в който участват над 9000 души от целия свят, екипът на проф. Браян представи теста, резултатите и изводите от проучването.
За екипа
Проф. Ричард Браян, специалист уролог, е директор на Центъра за изследване рака на пикочния мехур. Центърът е част от Института по рак и геномни науки в Университета в Бристол. Проф. Браян е и главен изследовател на програмата за прогнозиране на рака на пикочния мехур и няколко клинични изпитвания по темата.
Научният и изследователски интерес на проф. Браян е насочен към всички възможни аспекти на рака на пикочния мехур. Извършва проучвания, насочени към геномиката и епигеномиката на биомаркери за неинвазивна диагностика и прогноза, за нови геномни платформи и подходи, за нови терапевтични средства, технологии и устройства, свързани с клинични изпитвания, за туморна имунология и механизмите на действие на рака на пикочния мехур и множество други. Автори на множество научни публикации.
Д-р Дъг Уорд е старши научен сътрудник в Центъра за изследване на рака на пикочния мехур. Ръководител е на проектите, посветени на биомаркерите и протеомиката (наука за белтъците и тяхното взаимодействие в живите организми). Основните изследователски интереси на д-р Уорд са свързани с използването на протеомни и геномни платформи за откриване на прогностични и диагностични биомаркери за рак на пикочния мехур.
Продукти свързани с НОВИНАТА
БИОХЕРБА МЕЧО ГРОЗДЕ капсули 250 мг * 100
ЗЛАТНА ПРЪЧИЦА тинктура 100 мл БИОТИКА
УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ
ГРЕВИЯ КИДНИ ХОУП ЧЕРЕША + МАГДАНОЗ + ВИТАМИНИ B6/B5 капсули * 60
НовКАЛИВИТА ЗАЩИТА НА УРИНАРНИЯ ТРАКТ таблетки * 60
НУТРАТИЙ ЧАЙ НУТРАРИЛИЙЗ филтър * 20
НОВИНАТА е свързана към
- Анализ на урина
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Катетеризация на пикочен мехур
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Билки за лечение на цистит
- Билки при трудно уриниране
- Нощно напикаване - лечение с билки и алтернативни методи
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Лекува ли витамин В17 рак?
Коментари към Молекулярен тест, базиран на урина, открива бързо и точно рак на пикочния мехур