Мутация може да направи вируса Зика още по-опасен за човека
Учени от Института по имунология La Jolla, САЩ, установяват, че мутация в гена NS2B увеличава скоростта на разпространение на вируса Зика в човешките клетки.
Ръководители на проучването са проф. Суджан Шреста от Института по имунология и колегата й от Медицинското училище на Тексаския университет проф. Пей – Йонг Ши.
Вирусът Зика и новата му опасна мутация
По време на проучването изследователите откриват колко лесно при Зика настъпва промяна на аминокиселина, която позволява на вируса да се размножава, а заразяването да е много по-бързо.
Мутацията, наречена NS2B 139V/139T, увеличава способността на вируса да се възпроизвежда както при мишки, така и при комари. Този вариант показва подобно повишено възпроизводство и в човешките клетки.
„Вариантът на Зика, който ние идентифицирахме при мишките, е достигнал момента, в който кръстосаният защитен имунитет, резултат от предишна инфекция с Денга, е вече неефективен. Ако този вариант започне да доминира , ние, хората, може да имаме същите проблеми в реалния живот“, коментира проф. Суджан Шреста.
Според друг от авторите на изследването д-р Хосе Анхел Регла – Нава откритата от тях единична мутация е напълно достатъчна, за да увелича вирулентността на вируса Зика.
„Високата скорост на репликацията при комар или човек може да увеличи бързината на заразяване и патогенността, както може да причини и ново огнище", пояснява специалистът.
За целите на проучването екипът създава специална лабораторна настройка, която позволява симулирането на множество последователни инфекции. Става дума за клетъчни култури от комари и няколко мишки. Клетките от насекомите биват използвани, за да се култивира вируса Зика. След това частици от него биват инжектирани в мишките, следва извличане на нови вириони от тях и въвеждането им в клетъчните култури на комарите. Цикълът се повтаря многократно, а процесът води бързо натрупване на мутациите в гена на вируса Зика.
След десет цикъла се получават два нови щама, причиняващи треската Зика. Те се характеризират с висока инфекциозност и са опасни за хората и гризачите. Вариациите причиняват тежка треска при мишки, има висока смъртност, а много често причиняват смърт на плода при бременните женски.
Учените установяват още, че тези два нови вида на вируса стават по-опасни за хора и животни в резултат на появата само на една точкова мутация в гена NS2B. Тази част на генома е отговорна за производството на протеини, които имат важна роля в създаването на нови вирусни частици и в потискането на вродения имунитет.
Промяната в гена увеличава както скоростта, с която вирусът се възпроизвежда при комарите, така и риска през кръвоносната система той да проникне в плацентата на майката. Точно това прави носителите на тази мутация много по-опасни за плода от съществуващите в момента разновидности на Зика.
За вируса Зика
Вирусът се пренася от комари. Симптомите на инфекцията са леки при възрастните. В същото време той може да зарази плода в майчината утроба, което води до различни усложнения като микроцефалия, например.
Между вируса на Зика и този на Денга има много общи елементи. Вирусът на Денга също се пренася от комари. Зика и Денга са толкова сходни, че имунният отговор, резултат от заболяване с вируса Денга, може да предложи защита и срещу Зика.
Проф. Суджан Шреста казва, че в районите, където се разпространява Зика, повечето от хората вече са се срещнали с вируса на Денга и имат изградени антитела. Проблемът е, че и двата вируса мутират много бързо. При наличието на толкова много комари и човешки гостоприемници вирусите се движат непрекъснато и се развиват, уточнява проф. Шреста.
Треската Зика е установена през 1947 г. в Уганда. Вирусът се предава от комари. Огнища на болестта са регистрирани в Азия, Африка, Южна и Северна Америка. Последното голямо огнище е в Латинска Америка в периода 2015 г. - 2016 г. Тогава е открит опасен страничен ефект. Установени са множество случаи на микроцефалия при деца, чиито майка са се заразили със Зика по време на бременността си.
„Светът трябва да следи за появата на открития от нас вариант на вируса Зика“, казва проф. Шреста и пояснява, че екипът й работи активно като търси начини за лечение и за приспособяване на ваксини, с които да се противодейства на опасната мутация.
НОВИНАТА е свързана към
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
- Значение на точковите мутации за историята на биологичната наука
- Всички хора със сини очи имат един общ прародител
- Откриване на вируса зика – разпространение, епидемии и еволюция
- Херман Дж. Мюлер и приносът му за развитието на генетиката и медицината
- Ваксината срещу грип през 2016 г. е била компрометирана от мутация
- Бразилската армия се включва в борбата с вируса Зика
- Вирусът Зика може да се разпространява и чрез сълзи
- Човешкият организъм поддържа все повече вредни генетични мутации
Коментари към Мутация може да направи вируса Зика още по-опасен за човека