Набелязаха мерки за укрепване на болниците във Видин и Враца
Министър Кирил Ананиев и директорите на болниците във Видин, Враца и Монтана уточниха на работна среща действията, които ще бъдат предприети за укрепването на здравните заведения. Идеята е да бъдат стабилизирани определени структури.
Участниците в срещата анализираха дейността на всяко от отделенията, които имат проблеми с кадрите и с малкото на брой пациенти.
Във врачанската МБАЛ „Христо Ботев“ няма да бъдат закривани отделения. Ще бъдат открити нови две – за съдова хирургия и инвазивна кардиология. Министър Ананиев посочи, че водят разговори с банките за рефинансиране на задълженията на болницата, чиито приходи са запорирани от кредитори. Това е причината и за забавянето на заплатите.
Най-добро е финансовото състояние на болницата в Монтана. Здравното заведение няма просрочени задължения, няма и сериозен проблем с персонала. Структурни промени не се предвиждат.
Що се отнася до МБАЛ „Света Петка“ във Видин, беше посочено, че нейният основен проблем са кадрите. Финансово тя вече е стабилна и без задължения, заплатите се изплащат редовно. Целта е персоналът да бъде мотивиран и допълнен със специалисти.
Пред директорите на трите здравни заведения здравният министър заяви още, че заедно с Касата и Лекарския съюз работят активно по новите стандарти, алгоритми на клинични пътеки и анализ на наредбата за специализациите и промените в нея. Тези три основни елемента от политиката на здравеопазването ще окажат, според министър Ананиев, изключително положителен ефект върху дейността на областните болници в цялата страна.
Отделения няма да се закриват, а Министерство и ръководствата ще насочат усилията си към укрепването на болниците. Очевидно идеята за преструктурирането е оставена настрани. Причината се крие в продължаващите протести, но и в огромната подкрепа, която видинчани засвидетелстваха към протестиращите. И хората, и специалистите се противопоставиха категорично на идеята да бъдат закрити отделения.
Срещата между министъра и директорите на три от лечебните заведения очевидно беше поредния опит да бъде изпратен сигнал към протестиращите и те да бъдат успокоени. Ако се съди по реакциите в социалните мрежи, това не действа. Вероятно, защото медицинските специалисти отдавна са изгубили вяра във възможностите на хората с власт. Протестите продължават. А дали мексиканската вълна от недоволни ще се превърне в цунами, което ще помете?
Предстои да видим.
mh.government.bg
- МЗ стартира поредното издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
- Пробивът по казуса Национална детска болница е един от успехите ни, отчете министър Асен Меджидиев
- МЗ изпрати първата поръчка за медикаменти чрез електронната система
- От Министерството на здравеопазването излязоха с позиция за ветото на президента
НОВИНАТА е свързана към
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- Половината българи не знаят за какво служи телефон 112
- Диабетиците с осигурен инсулин на Novo Nordisk след юни 2009-та
- Фалшиви сайтове продават стоки от името на Министерството на здравеопазването
- От 1 април 2019-а МЗ ще работи по нов Устройствен правилник
- Аптеките с договори с НЗОК ще работят с нормативно определените надценки
- Центърът по наркомании преминава към НЦОЗА
- Здравното министерство гарантира непрекъснатостта на лекарствената терапия за пациентите с ХИВ
- Хората с трансплантации ще се диспансеризират
- Кабинетът „Борисов“ одобри промени в бюджета на здравното министерство
Коментари към Набелязаха мерки за укрепване на болниците във Видин и Враца