Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини На 23 септември 2020 г. установените случаи на COVID-19 са 109 при 3 049 направени PCR теста

На 23 септември 2020 г. установените случаи на COVID-19 са 109 при 3 049 направени PCR теста

от 23 сеп 2020г., обновено на 24 сеп 2020г.
Редактор: Велина Неделчева
На 23 септември 2020 г. установените случаи на COVID-19 са 109 при 3 049 направени PCR теста - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

109 са новите случаи на COVID–19 за изминалото денонощие в България при направени 3 049 PCR теста, сочат данните на националната информационна система. Двама са починалите пациенти, с което жертвите в страната стават 767. За лечение в интензивно отделение остават 31 души, а излекуваните пациенти са 21.

До момента общият брой на българските граждани с коронавирус у нас е 19 123 при общо 499 066 направени PCR теста. Активните случаи се повишават като броят им към днешна дата е 4 608 души. 716 от тях са хоспитализирани.

Най-много случаи са регистрирани в столицата – 30 души, и в Благоевград – 25. Във всички останали области с нови заразени бройката е едноцифрено число. В девет области не е регистриран нито един нов случай. Това са: Добрич, Ловеч, София, Разград, Русе, Видин, Перник, Силистра и Шумен.

Според Националната информационна система са регистрирани 1063 медицински лица с коронавирусна инфекция, като за изминалото денонощие новите случаи са 4. Два от тях са установени при медицински сестри, един при санитар и един при друг медицински персонал.

COVID-19 в България и удължаване на извънредната епидемична обстановка

Извънредна епидемична обстановка се удължава до 30 ноември 2020 г., считано 1 октомври 2020 г. Решението е на Министерски съвет с цел намаляване на въздействието на вируса върху здравната система.

Пандемията продължава да представлява тежка извънредна ситуация, свързана със здравето на хората в България и по света. В страната ситуацията също се развива неблагоприятно и смъртните случаи нарастват въпреки намаляващата заболеваемост и запазване на равнището на болнично лечение на заболелите с умерена и тежка клинична картина.

Столицата отново е с най-много нови случаи на коронавирусна инфекция в страната. Два от тях са на учители от 107-о столично училище в София – преподавател по английски език и по физическо възпитание. Те са без симптоми и остават в домовете си, а временно тяхното място ще заемат други колеги. Според директора на училището Данчо Калапиш не се налага карантина на паралелки, тъй като са изминали повече от 48 часа от последната среща на децата с преподавателите.

За училището това са новите два случаи на COVID-19 сред преподавателите, като преди дни бяха обявени три случая с положителни резултати на инфекцията.

Друг случай на преподавател с коронавирус е регистриран в село Зараево, област Търговище, което налага карантина на 22 ученика от днес. Учителката от ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" е била последно на работа на 18 септември. За останалите ученици учебният процес ще продължи нормално при спазването на строги противоепидемични мерки.

В Благоевград положителна проба за коронавирус е дал начален преподавател от Трето ОУ "Димитър Талев". Мъжът се е почувствал зле в петък и вчера е излязъл резултатът от направения PSR тест. По решение на ръководството на училището децата от трети клас, на които е преподавал учителят, няма да се явят на училище днес. Те ще получат необходимия материал и задачи онлайн. Очакват се предписанията на Регионалната здравна инспекция в случая и яснота по въпроса дали децата ще бъдат поставени под карантина.

Възпитателят на класа се е тествал за вируса, но неговите резултати все още не са готови, съобщава директорът на учебното заведение Михаил Спасов.

Два положителни резултата за инфекцията са дали и две преподавателки от Гимназията по строителство, архитектура и геодезия в Благоевград. Те са проявили симптоми и са решили да се тестват. Това налага карантината на общо 8 паралелки в гимназията. Учениците са от девети, десети и единадесети клас и ще се обучават онлайн в периода на карантината. 

Под карантина остават 25 деца, хигиенистка и учителка от детска градина "Звездица 2" в Русе, поради положителен резултат за коронавирус на една от преподавателките в детското заведение. Това съобщиха днес от Областния оперативен щаб на града. Жената се е почувствала зле на 18 септември, последният й работен ден и два дена по-късно тя е с изразени симптоми като висока температура и отпадналост. Решава да си направи PCR-тест в частна лаборатория, чийто резултат се оказва положителен. Преподавателката е под домашна карантина, както и 27-те останали души. От Областния оперативен щаб съобщават, че предстоят тестове на още 10 деца, 8 от които от същата детска градина.

Положителна проба на 22 септември е дал и деветокласник от Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“, който е бил на училище последно на 18 септември. Всички контактни лица на момчето са поставени под карантина. Техният брой към момента е 22.

COVID-19 по света

Към днешна дата заразените с COVID-19 в света са 31 641 573 души, показват данните на Университета „Джон Хопкинс“. 971 436 са хората не успели да преборят инфекцията, а оздравелите са 21 809 924.

Рекорден брой от новозаразени случаи регистрира днес Израел. Установените положителни проби са 6 861 при 59 169 тествани души. Броят на тестовете е много голям, но и броят на регистрираните положителни резултати е сред най-високите. Това налага извънредна среща на кабинета тази сутрин за обсъждане на затягане на мерките. В края на деветчасовата сесия вчера не бе постигнато съгласие между министрите по въпроса дали демонстрациите трябва да продължат да бъдат разрешени. От друга страна координаторът на проекта за коронавирус Рони Гамзу представи своите препоръки, сред които поетапно намаляване на работните места в публичния сектор до 50%, забрана за събиране на хора и затваряне на синагоги. Миналата седмица правителството наложи забрани в цялата страна като затвори училища, търговски центрове, хотели и ресторанти. Очаква се кабинетът да наложи допълнително затягане на ограниченията.

Израел е държава с 9 милионно население, което сега отчита най-високите нива на коронавирус в света на глава от населението. Здравните власти съобщават, че болниците бързо запълват капацитета си.

С наредба от здравния министър на Италия се премахва 14-дневната задължителна карантина за пътуващи българи към страната, пребивавали или преминавали през България, считано от 22 септември. Мярката бе въведена, поради ръста на заболелите у нас. В началото на септември италианското правителство обяви, че режимът за пътуващите български граждани в Италия остава до 7 октомври, но изискванията се отмениха много по-рано от обявения срок. Припомняме, че задължителната карантина за пътуващите от Италия за България отпада при нас на 15 юни.

В Австралия случаите на новозаразени с COVID-19 са 26 972 и постепенно се покачват. В идеята за борбата срещу инфекцията австралийското правителство решава да инвестира повече от 88 000 000 щатски долара за разработването на ваксини. Инвестиционният пакет ще бъде изпратен чрез международния механизъм COVAX и страната ще може да получава предложения за закупуване на ваксини, когато те са достъпни.

Според министъра на здравеопазването Грег Хънт това е важна част от стратегията на страната в осигуряването на достъпна и безопасна ваксина за своите жители. Тази крачка ще бъде като допълнителна част в гарантирането на получаване на ваксина към вече подписаното споразумение с британско-шведска фармацевтична компания, разработваща ваксина съвместно с учени от лаборатория в университета в Куинсланд и специалисти от университета в Оксфорд, Великобритания.

На Общо събрание на ООН руският президент Владимир Путин предложи безплатни доставки на руската ваксина срещу коронавирус. Акцентирайки върху сътрудничество в областта на здравеопазването, Путин призова за максимално премахване на бариерите между страните в областта на медицината и готовността на Русия да сътрудничи с други държави за доставки на ваксини.

В Брюксел се отлага срещата на върха на лидерите на Европейския съюз, която трябваше да се проведе в четвъртък и петък тази седмица. Мярката е предприета след положителна проба на служител от охраната на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Специалното заседание е отложено за първи и втори октомври.

Губернаторът на Уисконсин Тони Евърс обяви нова спешна ситуация в областта и удължи носенето на маски през ноември, за да се справи с избухването на случаите на коронавирус, тъй като Съединените щати надминаха мрачната цифра от 200 000 COVID-19 смъртни случая във вторник.

Личните социални събирания доведоха до покачване на случаите сред хората на възраст между 18 и 24 години. В обръщение към студенстите Евърс призова да се носят маски и да се избягват посещенията на барове и заведения. Уисконсин държи едни от най-високите проценти на увеличение на случаите на коронавирус в цялата страна през последните две седмици.

Най-ниска смъртност от COVID-19 е регистрирана в Сингапур при 57,627 заразени. Процентът е едва 0,05%, спрямо 3% средно за света, според данните на Ройтерс, сравняващи страни с над хиляда случая. Данните на здравното министерство сочат, че няма смъртен случай от болестта през последните два месеца. Според специалистите феноменът се дължи на няколко фактора: демографията на заразяването, бързото откриване, задължителните маски и класифицирането на случаите.

Източник:

coronavirus.bg, reuters.com, coronavirus.jhu, bta.bg, dailysabah.com, actualno.com Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Полски учени откриват ген, причина за по-тежкото протичане на COVID-19 Полски учени откриват ген, причина за по-тежкото протичане на COVID-19
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19 FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • Българската болнична асоциация с изявление към обществеността по повод коронавируса COVID -19 Българската болнична асоциация с изявление към обществеността по повод коронавируса COVID -19
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв. / 250.53 €

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв. / 557.31 €

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв. / 7.67 €

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
13.00лв. / 6.65 €

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв. / 8.69 €

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв. / 5.37 €

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към На 23 септември 2020 г. установените случаи на COVID-19 са 109 при 3 049 направени PCR теста

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте На 23 септември 2020 г. установените случаи на COVID-19 са 109 при 3 049 направени PCR теста
    www.framar.bg 
    на 03 November 2025 в 02:26
    Коментирайте "На 23 септември 2020 г. установените случаи на COVID-19 са 109 при 3 049 направени PCR теста"

НОВИНАТА е свързана към

  • Полски учени откриват ген, причина за по-тежкото протичане на COVID-19
  • Д-р Станимир Хасърджиев: Колко COVID кризи са нужни, за да ни покажат, че в здравеопазването така не може!
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
  • В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
  • 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
  • Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
ЦистинозаЦистиноза

Цистиноза

от 02 ное 2025г.Прочети повече
Синдром на ФанкониСиндром на Фанкони

Синдром на Фанкони

от 31 окт 2025г.Прочети повече
Защо хълцаме и как да спремЗащо хълцаме и как да спрем

Защо хълцаме и как да спрем

от 31 окт 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 2 дни, 15 часа и 23 мин.

Гадене и лека болка сред преглед при гинеколог

преди 12 дни, 11 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СПРЕЙ ЗА ГЪРЛО 50 мл БУРОВ

ФАРЕНЗИМ С ВКУС НА ЯГОДА БЕЗ ЗАХАР таблетки за смучене * 20

ОСТРОВИТ ИНОЗИТОЛ ПРАХ 200 г

СУОНСЪН ВИТАМИН D3 капсули 1000 IU * 60

ЯБЪЛКОВ ПЕКТИН таблетки 500 мг * 60 ABX

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НАЗОНЕКС 50 мкг/спрей за нос суспензия 140 дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 ное 2025г. в 21:31:25

ЕСКАПЕЛЕ таблетки 1.5 мг * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 ное 2025г. в 21:30:43

МАСЛО ОТ РИГАН капсули 180 мг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 ное 2025г. в 21:28:47

ИНТИМО ХЕЛП вагинални глобули * 7

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 ное 2025г. в 21:27:03

ДУЗОФАРМ таблетки 50 мг * 30 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 ное 2025г. в 21:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival