Неврологичните заболявания са водеща причина за влошено здраве
Акценти
|
Броят на хората, живеещи с неврологични състояния като инсулт, болест на Алцхаймер и менингит, отбелязва значителен ръст в световен мащаб през последните 30 години. Анализ на Global Burden of Disease, Injuries, and Risk Factors Study (GBD) 2021, публикуван в списанието The Lancet Neurology, сочи, че през 2021 г. 3,4 милиарда души са страдали от заболявания, засягащи нервната система.
Години, загубени поради лошо здраве, увреждане или ранна смърт
Анализът предполага, че в световен мащаб общият брой на увреждания, болести и преждевременна смърт – измерване, известно като DALY (мярка за цялостното бреме на заболяване, изразено като брой години, загубени поради лошо здраве, увреждане или ранна смърт) – се е увеличил с 18% през последните 31 години (от 375 милиона години живот, загубени поради влошено здраве, през 1990 г., до 443 милиона години през 2021 г.).
Увеличението на абсолютната стойност на DALY до голяма степен се дължи на нарастването и застаряването на населението в световен мащаб. Въпреки това, ако демографското влияние бъде премахнато чрез възрастова стандартизация, нивата на DALY и смъртните случаи, причинени от неврологични заболявания, отчитат спад с около една трета (съответно 27% и 34%) от 1990 г. насам. Това се дължи на по-добрата информираност, ваксинацията и глобалните усилия за превенция на състояния като тетанус, менингит и инсулт.
Десетте основни причини за влошено неврологично здраве през 2021 г. са инсулт, неонатална енцефалопатия (мозъчно нараняване), мигрена, болест на Алцхаймер и други деменции, диабетна невропатия, менингит, епилепсия, неврологични усложнения от преждевременно раждане, разстройство от аутистичния спектър и ракови заболявания, засягащи нервната система. Неврологичните последици от COVID-19 – когнитивни увреждания и синдром на Гилен-Баре – са класирани на 20-то място, което представлява 2,48 милиона години, загубени през 2021 г.
Най-разпространените неврологични разстройства през 2021 г. са главоболие от тензионен тип (около 2 милиарда случая) и мигрена (около 1,1 милиарда случая). Диабетната невропатия пък е най-бързо разпространяващото се от всички неврологични състояния.
„Броят на случаите на диабетната невропатия се е увеличил повече от три пъти в световен мащаб от 1990 г. насам.“, коментира д-р Лиан Онг от Института за здравни показатели и оценка към Университета на Вашингтон. „Това е в съответствие с повишаващото се разпространение на диабета.“
Над 80% от смъртните случаи вследствие на неврологични заболявания са в страни с ниски доходи
Анализът разкрива поразителни разлики в тежестта на неврологичните заболявания между световните региони и нивата на националния доход. В Азиатско-тихоокеанския регион с високи доходи и Австралазия – регионите с най-добро неврологично здраве – нивата на DALY и смъртните случаи са съответно под 3000 и 65 на 100 000 души през 2021 г. Най-голямата заплаха за неврологичното здраве в тези региони са инсулт, мигрена, деменция, диабетна невропатия и разстройства от аутистичния спектър. Същевременно в най-бедните региони на Западна и Централна Субсахарска Африка процентът на DALY и смъртните случаи са до пет пъти по-високи – съответно над 7000 и 198 на 100 000 души.
„Проблемите с нервната система засягат непропорционално много от най-бедните страни, отчасти поради по-широкото разпространение на състояния, засягащи новородени и деца под 5 години, особено усложнения и инфекции, свързани с раждането.“, коментира д-р Тарун Дуа от Отдела за мозъчно здраве на Световната здравна организация. „Подобрената преживяемост на бебетата води до увеличаване на броя на дълготрайните увреждания, докато ограниченият достъп до лечение и рехабилитация допринасят за много по-високият дял на смъртните случаи в тези страни.“
>>> През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит
Към 2017 г. само една четвърт от страните имат отделен бюджет за неврологични заболявания и само около половината клинични насоки. Нещо повече, медицинският персонал, който се грижи за пациентите с неврологични заболявания, е неравномерно разпределен по света, като страните с високи доходи имат 70 пъти повече специалисти, отколкото бедните държави.
Превенцията трябва да бъда основен приоритет
„Тъй като много неврологични състояния са нелечими и достъпът до медицински грижи често е ограничен, разбирането на модифицируемите рискови фактори и потенциално избегнатата тежест на този тип заболявания е от съществено значение, за да се ограничи тази глобална здравна криза.“, споделя д-р Катрин Зеехер, специалист в Отдела по мозъчно здрав на СЗО.
Експертите определят количествено дела на натоварването на нервната система, което е потенциално предотвратимо чрез елиминиране на известни рискови фактори за инсулт, деменция, множествена склероза, болест на Паркинсон, енцефалит, менингит и интелектуални затруднения.
Анализът предполага, че промяната на 18 рискови фактора през целия живот, сред които високо систолично кръвно налягане, може да намали с 84% усложненията и годините, загубени поради инсулт. Освен това оценките показват, че контролирането на експозицията на олово може да намали тежестта на интелектуалното увреждане с 63%, а понижаването на високата плазмена глюкоза на гладно до нормални нива – тежестта на деменцията с 15%.
„Бремето на неврологичните заболявания в световен мащаб нараства много бързо и ще окаже по-голям натиск върху здравните системи през следващите десетилетия.“, споделя д-р Валери Фейгин, директор на Националния институт за инсулт и приложна невронаука от Оукландския университет в Нова Зеландия. „И все пак много настоящи стратегии за намаляване на неврологичните състояния имат ниска ефективност или не са достатъчно разгърнати, какъвто е случаят с някои от най-бързо разпространяващите се, но до голяма степен предотвратими заболявания като диабетна невропатия и неонатални разстройства.“
Neurological conditions now leading cause of ill health and disability globally, new analysis finds: https://medicalxpress.com/news/2024-03-neurological-conditions-ill-health-disability
- Движението на езика на мишки при пиене на вода – признак за неврологични нарушения
- Тясно насочена генна терапия може да помогне на деца със синдром на допаминов дефицит
- Проектът „Човешки мозък“: шест постижения на най-голямата европейска програма за неврология
- Проф. д-р Силва Андонова е новият национален консултант по интервенционална неврология
Коментари към Неврологичните заболявания са водеща причина за влошено здраве