Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК

Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК

от 24 яну 2023г., обновено на 25 яну 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Молекулярният биолог Максим Никитин, ръководител на катедрата по нанобиомедицина в Университета „Сириус“, Русия, открива нов фундаментален механизъм за съхраняване на информация в ДНК.

Повече от седем десетилетия се приема, че ДНК съхранява и обработва информация чрез структурата на двойната спирала или уникално съответстващи една на друга молекулни вериги. Максим Никитин доказва експериментално, че за да обработва ефективно генетичната информация, ДНК няма нужда да образува двойна спирала. Тя може да пази и предава информация чрез слаби афинитетни взаимодействия, които се осъществяват в случаите, когато молекулите имат ниско родство помежду си.

Откритият фундаментален механизъм може да бъде ключ към опознаването на природата на разнообразни по същността си процеси – от неразкритите тайни на генетиката, сложните заболявания, паметта и стареенето до въпросите за произхода на живота и неговата еволюция.

Откритието

Максим Никитин открива природно явление, което нарича молекулярна комутация. Тя се състои в пренасянето на информация по време на взаимодействието на относително къси едноверижни ДНК/РНК молекули (олигонуклеотиди).

Молекулярният биолог установява, че в смес от къси едноверижни олигонуклеотиди, които не са комплементарни един на друг, различните им комплекси ще съществуват едновременно. Вариантите на тези взаимодействия се определят от афинитета на молекулите и най-общо биват описвани от открития през 19 век закон за действието на масата, който е за зависимостта на скоростта на реакцията от концентрацията на участващите вещества.

>>>Завършено е разшифроването на целия човешки геном

В тези случаи подобни комплекси ще бъдат свързани един с друг и ще прехвърлят информация помежду си, дори ако два олигонуклеотида не се свързват директно един с друг. Например, в най-простата система от три олигонуклеотида Х, А и В, дори ако А и В не си взаимодействат, те въпреки това могат да си предават информация чрез посредник – превключвателя Х. И при това е достатъчно много слабо взаимодействие с Х. Ако системата съдържа по-голям брой олигонуклеотиди, тогава може да се предаде значително количество информация.

„Обърнах внимание на необичайно свойство на ДНК, което остава незабелязано в продължение на 70 години, защото е в сянката на красотата на двойната спирала. Става дума затова, че за всяка едноверижна ДНК съществува огромно множество от други ДНК с предварително определен афинитет, свойство, което нарекох „континуум на афинитета на ДНК“. Взаимодействията между тези молекули позволява предаването на информацията и контрола на генната експресия“, разяснява Максим Никитин.

ДНК нов механизъм за съхраняване на информация

Ученият подчертава, че дълго време биолозите приемат, че нивото на генната активност зависи единствено от неговата структура. Но е факт, че върху работата на гените влияние оказват и много други фактори, включително и как ДНК е опакована в клетъчното ядро, колко селективно клетъчните механизми четат частта на генома и какви къси нишки на РНК могат да взаимодействат със собствените си работни копия – информационни РНК молекули.

>>>Мащабен ДНК анализ разкрива нови особености на мутациите в раковите клетки

Множество такива механизми позволяват на човешкото тяло както и на други живи същества да регулират нивото на активност на различни гени при адаптирането към променящите се условия на околната среда. А нарушенията на този процес, наричан генна експресия, водят до развитието на различни заболявания, например, рак.

Доказателствата

За да докаже, че ДНК може да образува комплекти от молекули с почти всякакви предварително определени взаимни афинитети, Максим Никитин показва опитното прилагане на множество разнообразни системи, които обработват информация по различни начини, като започва със системи, включващи само три свръхкъси олигонуклеотида с дължина до седем азотни бази и стига до клетки с памет и системи за изчисление на корен квадратен.

Компютърната симулация на феномена на превключване показва устойчива обработка на информацията от система, която се състои от 1000 олигонуклеотида. Това позволява да се създаде 572-битова клетка за обработване на информация, а това надвишава капацитета на всички съществуващи компютри. При модела, който Максим Никитин предлага, няма ограничения за броя на взаимодействащите си по този начин олигонуклеотиди.

Откритият от учения феномен, му позволява да докаже експериментално и още един факт, който не се вписва в съвременната парадигма на молекулярната биология. И той е, че всяка неструктурирана едноверижна ДНК може да регулира по специфичен начин експресията на даден ген, при това независимо от взаимното им допълване.

>>>Синтетична ДНК контролира производството на протеин от клетките

Всичко зависи от наличието в средата или в организма на други некомплементарни олигонуклеотиди.

Максим Никитин демонстрира още, че молекулярното превключване прави контрола на генната експресия много по-добър. Ако в рамките на стандартната парадигма допълнителният регулаторен механизъм позволява приблизително 1012 варианта на генна регулация или съществуват 4 20 = 10 12 различни 20-нуклеотидни олигонуклеотида, то ученията показва, че като се използват тези 20-нуклеотидни последователности могат да бъдат осъществени най-малко 10 172 варианта за регулиране работата на гена.

Това число превъзхожда значително количеството на елементарните частици във Вселената, които са 10 80.

Значението на откритието

Феноменът на превключване на веригата на ДНК е научно откритие, което може да подобри генната терапия и да безопасността на ДНК/РНК ваксините като открива и намалява страничните ефекти на прилаганите лекарства. Затова е необходимо да бъде създаден софтуер от ново поколение, който да прогнозира с по-голяма точност взаимодействието на нуклеиновите киселини и анализира участието им в различни процеси като отчита механизма на молекулярно превключване. По този начин ще бъдат сведени до минимум рисковете от негативни последици, които са резултат от неправилно редактиране на генома.

В молекулярното превключване участват не само нуклеинови киселини. Протеините и малките молекули също могат да взаимодействат в съответствие с този принцип.

Максим Никитин работи активно девет години преди да осъществи откритието си, което определят като пробив и началото на нова ера в биологията.

Деканът на медицинско-биологичния факултет при Националния изследователски медицински университет „Н. И. Пирогов“ Егор Прохорчук споделя, че: „Представата ни за взаимодействието на ДНК беше черно-бяла, а откритието на Максим Никитин му предаде цвят и почти 50 нюанса. Тези многобройни вариации ще бъдат използвани при създаване на ваксини и генна терапия. А публикацията в подобно престижно издание е безспорно постижение за руската наука“.

Статията на Максим Никитин, в която той представя доказателства, че ДНК е напълно и без способна да съхранява и предава информация и без комплементарността на веригите от прочутата двойна спирала, е публикувана в списанието Nature Chemistry.

За Максим Никитин

36-годишният Максим Никитин е ръководител на Катедра „Нанобиомедицина“ в Университета „Сириус“ и завеждащ лабораторията по нанобиотехнологии в Московския физико-технологичен институт.

ДНК нов механизъм за съхраняване на информация

Доктор на физикоматематическите науки, а в настоящето и биолог от световна величина. Максим Никитин работи активно девет години преди да осъществи откритието си, което определят като пробив и началото на нова ера в биологията. Автор е на множество нанобиопродукти, а както признава, мечтае да създаде наноробот, който ще бъде в състояние да унищожава единствено раковите клетки в човешкото тяло.

Източник:
  • https://siriusuniversity.ru/
  • https://www.youtube.com/
Още по темата:
  • Стартира първият проект за създаване на синтетична човешка ДНК Стартира първият проект за създаване на синтетична човешка ДНК
  • Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия
  • Учени откриха редки случаи на предаване на митохондриална ДНК от бащата на потомството Учени откриха редки случаи на предаване на митохондриална ДНК от бащата на потомството
  • Древна ДНК разкрива причината за по-голямата заболеваемост от множествена склероза в Европа Древна ДНК разкрива причината за по-голямата заболеваемост от множествена склероза в Европа
0.0/5 0 оценки

Коментари към Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 23:09
    Коментирайте "Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК"

НОВИНАТА е свързана към

  • Стартира първият проект за създаване на синтетична човешка ДНК
  • Исторически моменти от откриването и разгадаването на ДНК
  • Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса
  • Генетични изследвания
  • Лекарство, отстраняващо дефекти в ДНК, е одобрено от Европейската комисия
  • Розалинд Франклин и приносът й за разгадаването на структурата на ДНК
  • Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия
  • Енигматичната Y хромозома е разчетена напълно
  • д-р Анка Иванова
  • Съвременно генетично разнообразие на хората
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 13 часа и 13 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 50 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 11 часа и 10 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 7 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 20 дни, 1 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 32 дни, 6 часа и 52 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 32 дни, 13 часа и 54 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 36 дни, 6 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Няма следа от неандерталската ДНК в Y хромозома на съвременния човек Няма следа от неандерталската ДНК в Y хромозома на съвременния човек

Няма следа от неандерталската ДНК в Y хромозома на съвременния човек

от 11 сеп 2024г. Прочети повече
Брюкселско зеле Брюкселско зеле

Брюкселско зеле

от 27 март 2024г. Прочети повече
Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса

Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Генетични изследвания Генетични изследвания

Генетични изследвания

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival