Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия

Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия

от 12 яну 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Биолози от Московския държавен университет „Ломоносов“ откриват механизъм, който оказва влияние върху възможността ракът на кръвта да се появи отново след проведена химиотерапия. Според изследователите резултатите от проучването им могат да бъдат използвани за намаляването на страничните ефекти от терапия против рак.

Изследването

Целта е да бъдат проучени подробно факторите, които водят до хромозомни транслокации – прехвърлянето на хромозомни сегменти към нехоможни хромозоми. Подобни транслокации се случват често по време на химиотерапия и водят до развитието на други онкологични заболявания като левкемия.

За реализирането на целите си екипът използва както биохимични методи за изследване на пространствената организация на генома, така и микроскопия. В резултат на това изследователите получават информация и точни данни както за това кои хромозоми са в контакт помежду си, така и как разкъсванията на ДНК, които се причиняват от инхибитора на топоизомеразата, влияят на подвижността й.

Самото изследване е осъществено върху стандартните обекти за изследване на левкемия -специалните безсмъртни Т-лимфоцити. Учените третират клетките с етопозит (инхибитор на топоизомераза). Следващата стъпка е насочена към откриването на скъсани краища в гена AML1 на ядрото като се използват ДНК сонди, които допълват различните краища на този ген. ДНК сондите съдържат флуоресцентни молекули, а това позволява визуализацията на локусите (определено местоположение в една хромозома, например, на ген или биомаркер), когато клетките се наблюдават под микроскоп.

вторична левкемия

Точно използването на тази техника позволява на учените да видят, че когато Т-лимфоцитите биват лекувани с етопозид, това води до образуването на двойно верижни разкъсвания и до разминаване на краищата на разкъсванията на ДНК в гена AML1.

Чрез компютърен анализ на изображенията от микроскопа, екипът измерва разстоянието между гена AML1 и територията на хромозома 21, в която обикновено се намира той.

Оказва се, че гените, в които възникнат прекъсвания, са по-често извън хромозомната си територия. Авторите на изследването установяват още, че бъдещите партньори за пренареждане, например AML1, не са били едни до други в ядрото преди прекъсванията.

>>>Нанолекарство, насочено директно към туморите, предпазва здравите органи

Както пояснява водещият на проучването Николай Ломов от катедрата по молекулярна биология на Факултета по биология в Московския университет „Ломоносов“, особеност на работата на екипа е използването на биохимични методи за идентифициране честота на генните контакти от една страна, а от друга на флуоресцентната ин ситу хибридизация (FISH), чрез която се откриват прекъсванията на гените и местоположението им спрямо територията на хромозомата.

Резултатите

Анализът на получените резултати показва, че появата на транслокации до голяма степен се влияе от факта, че краищата на прекъсванията на ДНК понякога се „губят“, разминавайки се на значително разстояние. Вероятно е, разминаването, което е причинено от инхибиторите на топоизомеразите, да се дължи на факта, че елиминирането им е сложен процес, изисква дълго време и в този период краищата се разделят. Такива краища са по-мобилни, а в резултат на това хромозомният фрагмент може да излезе извън своята територия.

„Постигнатото от нас дава основание да смятаме, че когато клетките са изложени на етопозид, то бързото възстановяване на разкъсванията на ДНК е възпрепятствано и краищата на разкъсването се губят в ядреното пространство. Затова вероятността те да срещнат края на друга подобна празнина се увеличава. Очевидно в този случай не е толкова важно къде първоначално са били локализирани партньорските гени за транслокация. Много по-важно е, кои от гените са по-податливи на действието на етопозида“, разказва Николай Ломов.

Началото на проекта е свързано с факта, че до момента не е изяснено какво определя кой вид транслокация ще настъпи.

Учените припомнят, че за туморните клетки е характерно активното делене. Преди него обаче, те трябва да разплетат ДНК молекулите, свързани здраво по време на репликацията. Затова се използват ензимите топоизомераза. Точно те разплитат възлите като разрязват ДНК молекулите, а след това ги съединяват отново.

Правилното функциониране на топоизомеразите е изключително важно за бързо делящите се туморни клетки.

Един от подходите на съвременната химиотерапия е свързан с блокирането на работата на топоизомеразите, което става чрез специални молекули – инхибитори на топоизомерази. Терапията прави възможно раковите клетки да умрат в следствие на множеството разкъсвания на ДНК. И това е положителният ефект от подхода, който води до възстановяването на болния.

вторична левкемия

Съществува обаче и проблем, който е резултат от това, че инхибиторите блокират действието на топоизомеразите не само в раковите, но и в здравите клетки, в които също настъпва увреждане на ДНК. Организмът реагира бързо в опит да възстанови нанесените щети. Най-често повредените краища просто се съединяват. И в това се корени проблемът, защото процесът може да доведе до грешки. Например, възможно е да се комбинират фрагменти от различни хромозоми, което води от своя страна до хромозомни транслокации. Този вид клетки могат да се превърнат в ракови, в резултат на което пациентът да развие остра левкемия. Става дума за рак, който е вторичен, защото е резултат от проведеното лечение.

>>>ДНК наноносители доставят целенасочено токсичните лекарства до туморите

При вторичната левкемия се открива много малък брой от хромозомни транслокации, а това означава, казват учените, че има механизми, определящи появата на точно такива пренареждания.

Изследването на руските учени, публикувано в International Journal of Molecular Sciences, открива част от отговорите за факторите, които водят до този вид транслокации.

Екипът

В екипа, ръководен от Николай Ломов, се включва не само учени от факултета по биология и Изследователския институт по физикохимична биология от Московския държавен университет „Ломоносов“, но и техни колеги от Института по биология на гена към Руската академия на науките, Първия московски държавен медицински университет „И. М. Сеченов“ и Военномедицинския университет в Австрия.

Източник:

https://www.msu.ru/

Още по темата:
  • Експериментално лекарство спасява 13-годишната Алис от Т-клетъчна остра левкемия Експериментално лекарство спасява 13-годишната Алис от Т-клетъчна остра левкемия
  • Приемът на статини може да подобри преживяемостта при някои видове рак на кръвта Приемът на статини може да подобри преживяемостта при някои видове рак на кръвта
  • В Щатите одобриха експериментално лечение на остра лимфобластна левкемия В Щатите одобриха експериментално лечение на остра лимфобластна левкемия
  • Симпозиум: “Clofarabine – нов шанс за пациентите с остра левкемия, рефрактерна на стандартната терапия” Симпозиум: “Clofarabine – нов шанс за пациентите с остра левкемия, рефрактерна на стандартната терапия”
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30
73.90лв.

МАОЛО при химиотерапия и лъчелечение капсули * 30

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

ХЕРБА ФИКС КАРЦИНОФИКС капсули * 60
45.00лв.

ХЕРБА ФИКС КАРЦИНОФИКС капсули * 60

КОРДИЦЕПС прах 30 г DXN
114.00лв.

КОРДИЦЕПС прах 30 г DXN

Коментари към Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 06:01
    Коментирайте "Разкъсването на ДНК по време на химиотерапия може да провокира вторична левкемия"

НОВИНАТА е свързана към

  • Стартира първият проект за създаване на синтетична човешка ДНК
  • Лечение с циклофосфамид
  • Възстановяване след химиотерапия
  • Витамин D засилва ефекта на лечението с химиотерапия при болни от рак на гърдата
  • Незабелязан седем десетилетия механизъм съхранява информация в ДНК
  • Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса
  • Охлаждаща шапка при химиотерапия
  • Каваратаке, Кауаратаке, Кориолус, Пуешка опашка
  • Древна ДНК разкрива причината за по-голямата заболеваемост от множествена склероза в Европа
  • C90.1 Плазмоклетъчна левкемия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожен проблем по време на бременност - след посещение на козметик

преди 31 дни, 10 часа и 35 мин.

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 286 дни, 5 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 14 часа и 12 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 6 часа и 53 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 13 часа и 45 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 20 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival