Нанолекарство, насочено директно към туморите, предпазва здравите органи
Биотехнолози от Университета „Лобачевски“ в Нижни Новгород откриват решение на основния проблем на химиотерапията при болните от рак – поразяването освен на болните и на здравите клетки и органи.
Изследването
Екипът учени от Лабораторията по оптична тераностика (тераностика е съчетание между тератия и диагностика) насочват усилията си към търсене на решение, което е в състояние да предотврати вредното въздействие, което класическата химиотерапия оказва върху здравите органи.
>>>Учени от московския НИТУ „МИСиС“ откриха начин да повишат ефективността на химиотерапията
Силните лекарства оказват токсичен ефект и се натрупват в далака и черния дроб. Затова те разработват технологии за селективно доставяне и натрупване на фотолуминесцентни ненолекарства в туморите.
Методът, предложен от биотехнолозите, позволява лекарството да се насочва директно към туморите и метастазите.
Ефективното доставяне и задържането на лекарствата в туморните огнища може да се постигне като в коремната кухина се инжектират наночастици.
Важен акцент е използването на фотолуминесценция, защото тя предоставя възможност на лекарите да наблюдават постоянно злокачествената неоплазма до момента, в който тя изчезва.
Ръководителят на проекта Евгений Гуриев, старши научен сътрудник в отдела по биофизика на Института по биология и биомедицина в Нижниновгородския университет, споделя, че подобни нанокомплекси се улавят от перитонеалните клетки, след което се пренасят до огнището на рака. Остават там няколко дни.
Ефектът от приложението на метода
Методът позволя да се постигне ефективна доставка на нанопрепарати до първични тумори и метастази на коремната кухина като в същото време натрупването им в здравите тъкани и органи е минимално. Това е и основната цел на учените.
Проведените до момента предварителни опити показват много обнадеждаващи резултати. „Това, което видяхме, е, че нанолекарството се доставя директно до туморните огнища, а не се разпространява в цялото тяло“, казва Евгений Гуриев и уточнява, че според радиометричния и луминисцентен анализ на хомогенати на органи и тъкани повече от 7% от приложената доза наночастици се натрупват в тумора и в метастазите.
>>>Наногел защитава от загуба на слуха децата, подложени на химиотерапия
Следващият етап от проекта, който да приключи през 2023 г., е биоразпределението на частиците на нанопрепарата да бъде изследвано върху модел на човешки яйчници с помощта на лабораторни животни.
Изследователите подчертава, че наличието на фруоресцентния протеин Katushka в раковите клетки дава възможност да бъде извършена итравитална визуализация на тумора чрез неинвазивно флуоресцентно изобразяване.
Евгений Гурев смята, че усилията, които той и екипът му полагат, си заслужават. Защото, както казва ученият: „Сериозен проблем на класическата химиотерапия са страничните ефекти. Става дума за това, че токсичността на лекарствата, които се използват за химиотерапия, ограничава дозата на приложението им броя на лечебните сеанси. Повечето от вече известните нанолекарства, създадени за преодоляването именно на тези ограничения, се натрупват в черния дроб и в далака. Това от своя страна създава много сериозни трудности да бъде преодоляна токсичността от една страна, а от друга тези лекарства имат много по-малка ефективност, която се понижава още повече, когато става дума за промените в тялото, свързани с напредването на възрастта“.
За програмата „Приоритет 2030“
Настоящото изследване е възможно благодарение на държавната програма „Приоритет 2030“.
Основната цел на програмата „Приоритет 2030“ е свързана с идеята в Русия да има повече от 100 университета, които да са модерни центрове на научното, техническото, социалното и икономическото развитие на страната. Центрове, които развиват модерните технологии и търсят решения за бъдещето. В центъра на изследванията и на постиженията им да бъде грижата за хората, за социума и за икономическия просперитет.
Над 121 университета от страната са част от програмата. Данните показват, че сред участниците в нея най-голям дял имат представителите на инженерните науки – 40%, следват ги занимаващите се науката за обществото и неговото развитие – 24% и на работещите в сферата на медицинските науки и здравеопазването – 15%.
Особено внимание програмата обръща на студентите и докторантите, които получават сериозна подкрепа.
Този проект, както и много други, свързани със здравеопазването и медицинските изследвания, посветени на възможността да бъдат намерени нови терапии и лекарства както за социално-значими заболявания, но и за такива, които засягат много малък кръг от хора, получават финансова подкрепа по линията на един от модулите на проекта – „Изследователско лидерство“.
- Избират химиотерапия въз основа на туморната микросреда
- Наночастици могат да установят дали е успешна химиотерапията само за 8 часа
- Болните от рак на гърдата в ранен стадий могат да се излекуват и без химиотерапия
- Британски научен център изследва животозастрашаващите странични ефекти от лечението на деца с ракови заболявания
Коментари към Нанолекарство, насочено директно към туморите, предпазва здравите органи