Комбиниран препарат се справя ефективно с рак на пикочния мехур
Учените от Националния изследователски нижегородски държавен университет „Николай Лобачевски“ събират няколко активни молекули в едно лекарство, чрез което става възможно осъществяването на комбинирана фотодинамична терапия и химиотерапия при туморни заболявания.
Лекарството
Създаденият от екипа медикамент е особено ефективен при лечението на рак на пикочния мехур, но също така и при кожен и други видове рак, при които се използва комбинирана фотодинамична терапия. Комбинацията между фотосенсибилизатор и химиотерапевтично лекарство има потенциала лечението на метастатичните тумори да бъде успешно.
Високата селективност на действието създадената молекула е резултат от използването на специален линкер, който играе ролята на свързващо звено и се разрушава вътре в туморната тъкан.
>>>Нанороботи намаляват до 90% рака на пикочния мехур
В основата на комплекса, който екипът създава, са вече известни и доказани компоненти. Става дума за фотосенсибилизатор от синьо-зелени водорасли, който е аналог на фотодитазина (фотосенсибилизатор второ поколение, предназначен за флуоресцентна диагностика и фотодинамична терапия) и един от модерните химиотерапевтични препарати – кабозантиниб. Изследователите установяват, че когато са заедно, те се допълват, а това им позволява да се справят много по-ефективно с тумора.
Доц. Василий Отвагин от Химическия факултет на Държавният университет в Нижни Новгород и ръководител на проекта уточнява, че в процеса на разработването на комбинираното лекарство са използвани най-модерните подходи. Ето как той обяснява процеса на действие на лекарството.
Свързващият линкер, казва специалистът, е чувствителен към ензима β-глюкоронидаза, а когато има тумори, концентрацията му е много висока. Точно затова, когато стига до раковата клетка, лекарството се разпада на отделни компоненти. Точно в този момент под въздействието на облъчването фотосенсибилизаторът се активира и унищожава тумора. Химиопрепаратът ликвидира оцелелите туморни тъкани, с които фотодинамичната терапия не е успяла да се справи.
„Представяме нова стратегия за пролекарство, която може значително да подобри ефективността и селективността на комбинираната терапия за рак на пикочния мехур. Подходът ни включваше синтез на конюгат на базата на хлорен фотосенсибилизатор и производно на инхибитора на тирозин киназата кабозантиниб, свързан чрез линкел, който реагира на β-глюкоронидаза“, пишат авторите в статия с резултатите, публикувана в международното списание European Journal of Medicinal Chemistry.
Опитите на клетъчни култури, които екипът прави, показват, че туморът спира да расте и умира под въздействието на препарата. Комбинираната терапия действа както при облъчването с видима светлина, така и на тъмно.
>>>Сензори следят ефективността на химиотерапията при рак на дебелото черво
Любов Крилова от катедрата по биофизика, която също е част от екипа, подчертава: „Обединихме в една молекула два терапевтични агента, които действат по различни молекулярни пътища в туморната клетка. Ефективността на фотодинамичната терапия се допълва от точността на таргетната химиотерапия.“
Изследванията показват, че комбинация от противотуморни агенти повишава значително положителните резултати от лечението.
„Важно е да кажем още, че използването на препарат като този намалява сериозно лекарствената тежест върху пациента и ще понижи риска от развитието на резистентност“, представя още някои от предимствата на лекарството Любов Крилова.
Изследователите уточняват, че изкуствените тумори, които се превръщат в популярен заместител на миши модели в последно време, са създадени специално за проучването в катедрата по биофизика на Института по биология и биомедицина на Университета „Лобачевски“.
За новите терапии
След навлизането в ерата на прецизната медицина, учените не спират да търсят усъвършенствани алтернативи на добре познатите и установени трайно през годините химиотерапевтични подходи.
Изследователската група от Нижни Новгород се насочва към едно от възможните решения и това е фотодинамичната терапия, която се отличава с факта, че е изключително щадяща към тъканите.
До момента тя е одобрена за лечение на рак на кожата, шията, стомаха, дебелото черво, пикочния мехур, мозъка, гърдите и белия дроб.
Учените подчертават още, че фотодинамичната терапия разчита на нискотоксични компоненти като фотосенсибилизатор и енергия от видима светлина.
„Освен това тя демонстрира антиангиогенно поведение и принадлежи към семейството на имуногенно лечение. Последната характеристика се смята за уникална и е използвана в множество проучвания, които включват синергична фотодинамична терапия – имунотерапия“, пишат авторите на изследването.
- Британски научен център изследва животозастрашаващите странични ефекти от лечението на деца с ракови заболявания
- Лекари от Тюмен спасиха мъж, болен от рак в четвърти стадий
- Болните от рак на гърдата в ранен стадий могат да се излекуват и без химиотерапия
- За 70% от жените с рак на гърдата няма нужда от химиотерапия
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
ХЕРБА ФИКС КАРЦИНОФИКС капсули * 60
КОРДИЦЕПС прах 30 г DXN
МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 360 г
Безплатна доставка за България!МУРАКОЛ ПРОТЕКТ прах 120 г
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Комбиниран препарат се справя ефективно с рак на пикочния мехур