Сензори следят ефективността на химиотерапията при рак на дебелото черво

Акценти
|
Екип от химици и лекари от Държавния университет в Санкт Петербург и Приволжския изследователски медицински университет, Русия, създават неинвазивни луминесцентни сензори, с които може да бъде проследена ефективността на химиотерапията, която се провежда в случаите на рак на дебелото черво.
Защо проследяването на терапията при рак на дебелото черво е важно
Безспорно един от особено значимите процеси по време на терапията при колоректален рак е възможността лекарите да проследяват както химиотерапията, така и активността на туморите.
Постоянното наблюдение за ефективността и състоянието на тумора позволява бърза реакция в случаите, когато е наложително да бъдат извършени промени в терапията, а това от своя страна подобрява значително лечението на болния.
Един от ключовите показатели за това дали терапията е ефективна, е индикаторът pHi, който е различен за раковите и за здравите клетки. Показателят определя киселинността на средата във вътрешността на клетките на тялото.
Възможно е да има значителни разлики в киселинността в различните органи, в тъканите и клетъчните структури, но в същото време се поддържа на строго определено ниво и дори минимални отклонения от нормата водят до сериозни последствия. Лекарите подчертават още, че много ензимни реакции на тялото могат да възникнат само при определени стойности на pHi.
„Екстрацелуларният матрикс (ЕСМ), в който колагенът е най-изобилният протеин, влияе върху много аспекти на физиологията на тумора, сред които и на клетъчния метаболизъм и вътреклетъчното pH (pHi), но и на ефикасността на химиотерапията. Ролята на колагена в диференциалните клетъчни отговори на лечението в хетерогенни туморни среди остава проучена много слабо“, пишат авторите на изследването в статията с представянето му, публикувана в списанието International Journal of Molecular Sciences. И уточняват, че в осъщественото от тях изследване те наблюдават едновременно промените в pHi и метаболизма в живи колоректални ракови клетки ин витро при лечение с химиотерапевтичната комбинация FOLFOX.
Сензорите
Екипът от Държавния университет в Санкт Петербург разработва специални луминесцентни сензори, задачата на които е да измерват по-ефективно нивото на pHi.
В основата на сензорите са иридиеви комплекси. Иридият е метал от платиновата група.
>>>Изкуствено създадена чревна бактерия открива рак на дебелото черво
Ръководителят на изследването проф. Сергей Туник пояснява, че създадените от екипа сензори дават възможност да определят вътреклетъчното pHi в различните клетъчни култури, при това без да пробиват и нарушават целостта на телесните тъкани. Процедурата се извършва и ин виво в тумори, които са вкарани в експериментални животни.
>>>Нанофотонен сензор диагностицира и оценява доколко е ефективно лечението на рак
„Въвеждаме сензор в клетки или в туморни тъкани, облъчваме биологичната проба със светлина с определена дължина на вълната и след това наблюдаваме луминесцентните характеристики на сензора с помощта или на макроскенер, или на флуоресцентен микроскоп“, разказва за процеса проф. Туник.
>>>Сензор открива тежки метали в проби от пот
Промяната на характеристиките на сензора според предварително направено калибриране позволява да бъде определена локалната стойност на pHi и разпределението на показателя, дори времево, в изследваната проба. По този начин се проследява туморната активност и ефективността на терапията като всичко това се случва в реално време.
Резултатите
Изследователите тестват и доколко е ефективна терапията, в случаите, когато се насочва към раковите клетки в дебелото черво. Правят го с комбинацията за лечение FOLFOX (5-флуороурацил, оксалиплатин и левковорин). Това е един от известните и използвани много в момента методи на химиотерапия.
Като използват луминесцентния сензор, учените откриват, че при този вид излагане туморните клетки първо вкисват, а след това умират.
Заедно с колегите си от Волжския изследователски медицински университет учените правят оценка и на метаболитния статус на изследваните туморни клетки. Установяват, че колагенът в тялото намалява ефективността на лечението. Той се намира в големи количества в междуклетъчния матрикс, който от своя страна е компонент на телесната тъкан, отговорен за пренасянето на химикали в клетките. Опитите, които екипът провежда, показват, че в присъствието на междуклетъчната матрица промените в pHi, които се наблюдават по време на химиотерапията, са изразени много по-слабо. Това означава, че терапевтичният ефект отслабва.
„Наблюдаваното от нас означава, че има нужда или да бъдат разработени методи за доставяне на лекарства до клетките в подобни тумори, или самите медикаменти да бъдат модифицирани“, казва проф. Туник.
До момента изследванията се извършват върху ин витро клетъчни модели. Сега предстоят изследвания върху лабораторни животни.
Продукти свързани с НОВИНАТА
СВЕТЛИННА ТОПКА HANDY LUX LIGHT BALL
ОТОПЛИТЕЛЕН УРЕД СЪС СЕНЗОР ЗА ДВИЖЕНИЕ LIVINGTON INSTANT HEATER
Безплатна доставка за България!СЕНЗОРЕН LED ПРОЖЕКТОР STARLYF
СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 1
Безплатна доставка за България!СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 2
Безплатна доставка за България!СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - СЕНЗОР * 3
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Сензорите за кръвна захар: Революция в управлението на диабета
- Компютърно-томографска колонография (Виртуална колоноскопия)
- Лечение при рак на дебелото черво (колоректален карцином)
- Черимоя
- Вещество в нара помага на имунните клетки да се борят с рака
- CA 19-9 туморен маркер
- Биомаркер прогнозира ползата от химиотерапия при рак на дебелото черво
- Сензор определя наличието на хистамин в тялото чрез слюнка
- Как да убедите своя съпруг или баща да посети лекар
- Учени на крачка от лек срещу рака на дебелото черво
Коментари към Сензори следят ефективността на химиотерапията при рак на дебелото черво