Необходими са ясни правила, чрез които да се въвеждат биоподобните лекарства
Българската здравна система трябва да използва потенциала на биоподобните лекарства и по този начин да предложи на българите по-широк достъп до съвременни терапии. До това заключение достигнаха представители на фармацевтичния бранш, пациентски и лекарски организации и народни представители на дискусия по повод биоподобните лекарствени продукти.
До този момент в ЕС са одобрени 40, като от началото на навлизането им през 2006 г. до края на 2016 г. благодарение на тях здравните системи са спестили повече от 1,5 млрд. евро. Предполага се, че през следващите 4 години само в САЩ и Европа икономията от този вид медикаменти ще бъде около 50 млрд. долара.
Биоподобните медикаменти са продукт на биотехнологии и генно инженерство, а не на химичен синтез. Те копират молекулата на оригиналното биологично лекарство и се справят със заболявания, с които по-стари лекарства не успяват. Различават се от традиционните лекарства и по това, че съдържат по-големи органични молекули. Прилагат се предимно при онкологични и автоимунни болести.
Германия е първенец с 22 регистрирани биоподобни продукта, следват я Франция с 15, Чехия с 14 и Белгия, Хърватия и Финландия с 13. В нашата страна официално са вписани 11 биоподобни търговски наименования, като 5 от тях се реимбурсират от НЗОК на 75%. Сред тях има и инсулин за пациенти с диабет тип 1.
Някои европейски държави планират постепенно биоподобните лекарства да изместят оригиналните като първа линия на лечение. Например във Франция целта е делът им да достигне 80 на сто до 2022 г. В България пазарният им дял е много малък и от общо 1 млрд лв. за медикаменти, отпускани от Здравната каса, едва почти 6 млн. лв. отиват за биоподобните.
Едно от притесненията, които служат като пречка пред по-широкото навлизане на този вид лекарства, е дали са равностойни на оригиналните. Също така дали смяната на скъпия оригинал с по-евтиното копие ще понесе на пациента. Председателят на Федерация „Български пациентски форум“ Иван Димитров предлага лекарите да имат водещата роля в определянето кога е удачно да се провежда лечение с биоподобно лекарство, а не смяната на лечението да зависи от икономически и финансови интереси на НЗОК и да се налага като задължение.
Лекари, институции и пациенти се обединиха на дискусията, че трябва да се определят ясни и точни правила, чрез които да се въвеждат биоподобните лекарства.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: dnevnik.bg
Снимка: theshakerbison.com
- Първото лекарство срещу рак, атакуващо туморите на генетично ниво, е вече одобрено
- С нова технология на синтез на озелтамивир сибирски учени създадоха силен препарат против грип
- Лекарство срещу болестта на Бехтерев премина първата фаза на клинични изпитания
- Комитетът по безопасност на ЕМА започва преглед на лекарствата, съдържащи псевдоефедрин
Продукти свързани с НОВИНАТА
РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
КАПАНИТЕ НА ФАРМАЦЕВТИКАТА - БЕН ГОЛДЕЙКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ЧАШИ ЗА МЕДИКАМЕНТ ЗА ИНХАЛАТОР НОРДИТАЛИА MO-03 * 10
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при ларингит
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение на бактериална вагиноза
- Лечение при баланит
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Лечение на хемороиди
- Лечение на анална фисура
- Перорално приложение на медикаментите
- Инхалаторни кортикостероиди: видове, употреба, рискове
Коментари към Необходими са ясни правила, чрез които да се въвеждат биоподобните лекарства