Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Новият коронавирус NeoCov заразява прилепи, но е нужна само една мутация, за да стане опасен за човека

Новият коронавирус NeoCov заразява прилепи, но е нужна само една мутация, за да стане опасен за човека

от 27 яну 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Новият коронавирус NeoCov заразява прилепи, но е нужна само една мутация, за да стане опасен за човека - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Екип китайски учени от Университета в Ухан под ръководството на проф. Хуан Ян установяват, че откритият наскоро в Южноафриканската република коронавирус NeoCov, който заразява прилепи, може да проникне в клетките по същия начин, както това прави SARS-CoV-2. В същото време само една мутация в генома му може да го направи опасен за човека.

Така NeoCov става поредният кандидат за бъдещ причинител на нова епидемия.

Южноафриканският NeoCov

Китайските изследователи успяват да установят, че NeoCov е близък родственик на MERS-CoV - вирусът, който причинява близкоизточната MERS треска.

Подобно на SARS-CoV-2, патогенът на близкоизточната треска заразява белите дробове на човека, навлиза в клетките им като използва рецептора DPP4, а не ACE2.

В началото екипът от биолози от Ухан, откъдето започна и настоящата пандемия от COVID-19, под ръководството на проф. Хуан Ян предполага, че NeoCov навлиза в клетките на прилепите по подобен начин. След като правят експерименти с култури от неговите частици обаче установяват, че предположенията им са погрешни. Оказва се, че патогенът атакува белодробните клетки чрез протеиновите рецептори ACE2. А това безспорно го доближава до SARS-CoV-2 и подобните нему коноравируси.

нови вирус

Именно това откритие кара учените от Уханския университет да проучат детайлно структурата на частиците на NeoCov. Правят го, за са успеят да разберат и проучат дали тези частици са в състояние да се свържат с човешката версия на протеина ACE2. Опитите показват, че сега вирусът не е в състояние да осъществи подобна връзка. От друга страна, казват китайските учени, ако в неговия геном се появи само една точкова мутация, то тази нова разновидност на NeoCov ще бъде в състояние да заразява и човешки клетки.

Проучванията показват още, че NeoCov се свързва с ACE2 по начин, който е различен от този, по който го правят възбудителите на COVID-19 и останалите коронавируси. Това е причината върху него да не оказват влияние нито антителата от SARS-CoV-2, нито протеиновите молекули, които потискат близкоизточната треска MERS. Това от своя страна може да направи патогена особено опасен ако попадне в човешката популация.

За изследването

Статията на китайския екип е публикувана в изданието bioRxiv. Важно е да бъде отбелязано, че написаното от учените представлява така нареченият препринт. Това е предварителна публикация, която не е прегледана все още от независими научни експерти и не е рецензирана от редактори в научни списания. Затова към заключенията от статията, резултат от проведените научни изследвания, вниманието трябва да бъде повишено. И това се отнася за всички публикации от този вид.

За проф. Хуан Ян

От началото на пандемията COVID-19 проф. Хуан Ян подобно на учените в целия свят изследва задълбочено произхода на вируса SARS-CoV-2. Една от линиите, по които се работи особено активно е свързана с търсенето на други опасни животински коронавируси, които могат да заразят хората.

За тези повече от две години учените установяват, че подобни патогени има в популациите на прилепи и на други диви животни в много страни, сред които Русия, САЩ, Швейцария и Камбоджа.

До момента проф. Хуан Ян е работил заедно с екипа си по теми, свързани с изграждането на мощна пан ваксина, в основата на която е еволюционната тенденция на шиповия протеин на SARS-CoV-2 както и употребата на рецептора ACE2.

Той е сред авторите на множество научни статии, последните от които са посветени основно на COVID-19. Сред тях е публикация, според която заразяването с грип тип А повишава инфекциозността та SARS-CoV-2, както и за широко неутрализиращо нано тяло срещу настоящия коронавирус.

Анна Черкашина за NeoCoV

Според ръководителката на научната група по генно инженерство и биотехнологии в руския Изследователски институт по епидемиология и кандидат на химическите науки Анна Черкашина съществуващият в Южноафриканската република NeoCoV не е нов коронавирус. Известен е отдавна и за първи път е открит в изпражненията на прилепи в ЮАР. Пълният му геном е разчетен още през 2014 г.

нови вирус

„Авторите на изследването са се ограничили в изследването на възможните взаимодействия на нивото на клетъчните линии. Добре е да напомня, че явленията, които се наблюдават там, невинаги се възпроизвеждат в пълен обем в целия организъм“, коментира Анна Черкашина. Тя насочва вниманието и към факта, че на теория много вируси могат да попаднат сред хората, но това е въпрос на вероятност. Затова е твърде рано да се казва, че става дума за нова голяма опасност пред човечеството. Нужни са още много и разнопосочни изследвания.

Ръководителката групата по генно инженерство уточнява, че световната научна общност изучава коронавирусите отдавна, така че по темата има нова информация постоянно. „Добре е хората да знаят, че освен станалите широко известни SARS-CoV-2, SARS и MERS, съществуват още и сезонни коронавируси, които предизвикват обичайна простуда, която не представлява сериозна опасност за хората“, казва Анна Черкашина.

Източник:

https://nauka.tass.ru/

Още по темата:
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19 FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • Дезинфектантите срещу разпространение на COVID-19 могат да бъдат опасни Дезинфектантите срещу разпространение на COVID-19 могат да бъдат опасни
  • Епидемия от грип, COVID-19 и респираторни синцитиални вируси застрашава Европа през зимата на 2024-а Епидемия от грип, COVID-19 и респираторни синцитиални вируси застрашава Европа през зимата на 2024-а
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
250.53€ / 489.99лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
557.31€ / 1,090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
7.67€ / 15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
5.37€ / 10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
8.69€ 7.66€ / 14.98лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

ПРОМО
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
6.65€ / 13.01лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

Коментари към Новият коронавирус NeoCov заразява прилепи, но е нужна само една мутация, за да стане опасен за човека

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Новият коронавирус NeoCov заразява прилепи, но е нужна само една мутация, за да стане опасен за човека
    www.framar.bg 
    на 10 February 2026 в 11:24
    Коментирайте "Новият коронавирус NeoCov заразява прилепи, но е нужна само една мутация, за да стане опасен за човека"

НОВИНАТА е свързана към

  • Коронавирус COVID-19
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • „Зомби“ клетки след прекарана инфекция отключват синдром на хронична умора
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение
  • Постковидният синдром - важните изследвания след прекаран COVID-19
  • COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
  • COVID-19 кризата разшири корупцията, твърди Български институт за правни инициативи
  • Дезинфектантите срещу разпространение на COVID-19 могат да бъдат опасни
  • Епидемия от грип, COVID-19 и респираторни синцитиални вируси застрашава Европа през зимата на 2024-а
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Менструалната кръв може да се използва за скрининг за рак на маточната шийкаМенструалната кръв може да се използва за скрининг за рак на маточната шийка

Менструалната кръв може да се използва за скрининг за рак на маточната шийка

от 09 фев 2026г.Прочети повече
Вид бели кръвни телца ускоряват развитието на ракВид бели кръвни телца ускоряват развитието на рак

Вид бели кръвни телца ускоряват развитието на рак

от 09 фев 2026г.Прочети повече
Самодиагностициране в интернет – защо е опасно Самодиагностициране в интернет – защо е опасно

Самодиагностициране в интернет – защо е опасно

от 09 фев 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 1 дни, 27 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 9 дни, 20 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Притеснявате ли се за защитата на личните си данни?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИРДЕ СТУДЕНОПРЕСОВАНО МАСЛО ОТ МАКОВО СЕМЕ + ВИТАМИН E 200 мл 352662

АКТИПРОКТ гел 30 г

КСЕРИАЛ ПСОРИАЗИС DM КРЕМ 200 мл SVR

ВИРДЕ МАГНЕЗИЙ ФОРТЕ + ВИТАМИН B-КОМПЛЕКС таблетки * 30

ВИРДЕ МАГНЕЗИЙ БИСГЛИЦИНАТ + ВИТАМИН B6 капсули * 90

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Витамин С добавка

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 фев 2026г. в 12:32:57

ЗИРИД таблетки 50 мг * 40 ЗЕНТИВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 фев 2026г. в 12:26:03

ХЕМОРРЕЛ ТИНКТУРА 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 фев 2026г. в 12:24:47

ЛИРИКА капсули 75 мг * 56

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 фев 2026г. в 11:44:45

ЕЙЧ-БИОТА И-3.1 ПРОБИОТИК ЗА ХРАНОСМИЛАТЕЛНА СИСТЕМА капсули * 15

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 фев 2026г. в 11:43:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival