Нов клас антибиотици може да противодейства на най-устойчивите бактерии

Акценти
|
Учени от Университета „Макмастър“ в Канада откриха нов клас антибиотици, наречени лариоцидини, който може да противодейства дори на някои от най-устойчивите бактерии на планетата. Доклад за работата на екипа е публикуван в списанието Nature на 26 март 2025 г.
Откритието на канадските учени отговаря на критичната нужда от нови антимикробни лекарства, тъй като микроорганизмите откриват начини да се противопоставят на действието на съществуващите медикаменти. Тази тяхна способност се нарича антимикробна резистентност и, според Световната здравна организация, е една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве.
„Съществуващите лекарства стават все по-малко ефективни, тъй като бактериите мутират и придобиват устойчивост.“, обяснява Гери Райт, професор в Катедрата по биохимия и биомедицински науки в Университета „Макмастър“. „Около 4,5 милиона души умират всяка година поради инфекции с резистентни бактерии.“
>>> Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия
Нов клас антибиотици
Екипът, ръководен от Райт, проучва почвени бактерии, оставяйки ги да растат в лабораторни условия в продължение на една година – метод, който помага да се разкрият дори бавно растящите видове, които иначе биха могли да бъдат пропуснати. В този период изследователите установяват, че един от проучваните видове бактерии – Paenibacillus – синтезира молекула, наречена ласо пептид, която показва антимикробна активност срещу редица бактерии, включително тези, които обикновено са резистентни към антибиотици.
Райт и неговият екип открива, че молекулата има голям потенциал, тъй като атакува бактериите по начин, различен от съществуващите антимикробни средства. Тя инхибира бактериалния растеж, като се свързва с рибозомата и възпрепятства протеиновия синтез.
„Това е нова молекула с нов начин на действие.“, споделя Райт. „Откритието ни е голям скок напред в разработването на по-ефективни антибиотици.“
Идентифицирането на ласо пептиди, насочени към рибозомата, разкрива нови пътища към откриването на алтернативни инхибитори на протеиновия синтез и предлага ново химическо скеле за разработването на така необходимите антибактериални лекарства.
>>> Вещество с антимикробна активност, извлечено от растението исоп, спира растежа на пет вида патогени
Голям потенциал
Изследователите са оптимисти относно лариоцидините, тъй като покриват голяма част от критериите за кандидати за лекарства – не са токсични за човешките клетки, не са податливи на съществуващите механизми на резистентност и са ефективни при миши модел на инфекция с Acinetobacter baumannii.
В момента Райт и екипът му са фокусирани върху намирането на начини за модифициране на молекулата и производството й в достатъчно големи количества, за да бъде постигнато клинично развитие. „Тъй като тази нова молекула се синтезира от бактерии, а бактериите нямат интерес да подпомагат разработването на нови лекарства, ще са необходими много време и ресурси, преди лариоцидините да бъдат пуснати на пазара.“, споделят изследователите.
„Първоначалното откритие беше вълнуваща за нас, но сега започва тежката работа.“, споделя Райт. „В момента работим върху разкъсването на тази молекула и повторното й сглобяване, за да я направим по-добър кандидат за лекарство.“
A breakthrough moment: McMaster researchers discover new class of antibiotics: https://healthsci.mcmaster.ca/a-breakthrough-moment-mcmaster-researchers-discover-new-class-of-antibiotics/
Коментари към Нов клас антибиотици може да противодейства на най-устойчивите бактерии