Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия

Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия

от 28 окт 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Приемът на антибиотика рифаксимин води до резистентност към даптомицин, който е един от последните ефективни антибиотици срещу ванкомицин ентерококос фециум (VRE)
  • Рифаксимин е предназначен за предотвратяването на чернодробна енцефалопатия при хора със заболяване на черния дроб
  • Изследването показва, че рифаксиминът прави VRE устойчив на даптомицин
  • Антимикробната резистентност представлява значителна заплаха за здравето
  • По данни на СЗО 1 милион и 270 хиляди смъртни случая в света през 2019-а се дължат на антимикробна резистентност

 

Проучване, ръководено от изследователи от Austin Health (Университетска болница Остин) и от Университета в Мелбърн към Института за инфекции и имунитет „Питър Дохърти“, Австралия, установява, че антибиотикът рифаксимин, който приемат болни от чернодробно заболяване, може да ги изложи на по-големия риск от опасна супербактерия. Приемът на този антибиотик води до появата на почти нелечима форма на резистентната към антимикробни препарати супербактерия, която често причинява сериозни инфекции на настанените в болница пациенти.

Според изследването употребата на рифаксимин води до резистентност към даптомицин, който е един от последните ефективни антибиотици срещу ванкомицин ентерокок фециум (VRE).

Изследването

Изследването продължава осем години. Като използват широкомащабна геномика, тоест изследват състава на ДНК на организма, учените успяват да идентифицират промени в ДНК на резистентни към даптомицин VRE, които не са открити в чувствителните щамове. Проведените след това лабораторни експерименти и клинични проучвания показват, че употребата на рифаксимин не само е причина за тези промени, но води и до появата на устойчиви на даптомицин VRE.

Както поясняват авторите в статията с резултатите, публикувана в Nature, мултирезистентните бактериални патогени като резестентния към вакомицин Enterococcus faecium представляват критична заплаха за човешкото здраве.

Антибиотикът рифаксимин, определян до момента като лекарство с нисък риск, се използва за предотвратяването на чернодробна енцефалопатия при хора със заболяване на черния дроб.

Един от авторите на проучването – старши научният сътрудник в Института „Дохърти“ д-р Глен Картър подчертава, че работата им на практика оспорва дългогодишното убеждение, че рифаксиминът е медикамент с нисък риск по отношение на възможността да причини антимикробна резистентност.

антимикробна резистентност

„Ние показахме, че рифаксиминът прави VRE устойчив на даптомицин по начин, който досега не е виждан. Особено безпокойство предизвиква възможността, че тези устойчиви VRE могат да бъдат предадени на други пациенти в болницата и ние проучваме точно това в момента“, казва д-р Картър.

>>>Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии

Още подробности за проучването дава д-р Адриана Търнър от Университета в Мелбърн. Оказва се, че рифаксиминът предизвиква специфични промени в аминокиселините, възникващи в рамките на бактериалната РНК полимераза и причиняват регулиране нагоре на преди това неизвестен генен клъстер (prdRAB), а това от своя страна води до промени в клетъчната мембрана на VRE и причинява кръстосана резистентност към даптомицина.

„Рифаксиминът не просто прави бактериите резистентни към един антибиотик, но може да ги направи такива и към други, включително към критични антибиотици от последна инстанция като даптомицин“, пояснява д-р Търнър.

Резултати и последици

„Данните подчертават потенциална за неочаквана антимикробна кръстосана резистентности след прилагането на нови режими на лечение дори и тези, които се възприемат като нискорискови и подчертават сложното взаимодействие между антимикробната употреба и механизмите за бактериална резистентност“, подчертават авторите на изследването

Специалистът по инфекциозни болести в Университетската болница Остин доц. Джейсън Куонг казва, че има две критични последици, резултат от констатациите в изследването.

антимикробна резистентност

„Първата е, че клиницистите трябва да бъдат особено внимателни, когато лекуват VRE инфекции при болни, които са приемали рифаксимин, защото ефикасността на даптомицин може да бъде компрометирана, което налага и лабораторна проверка преди употреба. Втората е, че констатациите подчертават важността на това регулаторните органи да бъдат много внимателни, когато одобряват нови лекарства. За антибиотиците това означава да се разбере дали излагането на един агент, като рифаксимин, може да предизвика резистентност срещу други антибиотици“, казва доц. Куонг като в същото време подчертава, че рифаксиминът продължава да е ефективен медикамент, когато се използва по подходящ начин. Затова и хората с чернодробна цироза, които го приемат в момента, трябва да продължат да го пият. Задачата на учените е да разберат точно какви са последиците при лечението на отделни пациенти, но и за общественото здраве, допълва доц. Куонг.

От своя страна специалистът по биоинформатика в Университета в Мелбърн, д-р Клер Гори подчертава, че изследването показва ясно как авангардните технологии, съчетани с интердисциплинарно сътрудничество могат да разкрият с точност как и защо бактериите развиват резистентност към антибиотиците. Това от своя страна има решаващо значение за създаването на по-устойчиви антибиотици.

„Нашите открития подчертават критичната нужда от ефективно наблюдение, базирано на геномиката, за да бъде открита възникваща антимикробна резистентност. Но те показват и още нещо, а това колко голямо е значението на разумната употреба на антибиотици, за да бъдат защитени жизненоважни крайни лечения като това с даптомицин“, коментира проф. Бенджамин Хаудън от Лабораторията за обществено здраве в Института „Дохарти“.

Заплахата антимикробната резистентност

Антимикробната резистентност представлява значителна заплаха за общественото здраве. Затова СЗО предупреждава от години. По данни на Организацията почти 1 милион и 270 хиляди смъртни случая в света през 2019 г. се дължат на нея.

По време на срещата на високо ниво на Общото събрание на ООН през септември 2024 г. световните лидери се ангажират да предприемат решителни действия срещу антимикробната резистентност, което включва намаляването с 10% на 4,95 милиона смъртни случая, свързани с нея, до 2030 г.

>>>Антибиотична толерантност – скритата бактериална заплаха за човечеството

В приетата декларация се подчертава, че антимикробната резистентност е една от най-спешните глобални заплаха за здравето и изисква незабавни действия.

Австралийски доклад от 2023 г. за употребата на антимикробни средства и резистентността показва, че употребата на антибиотици в болниците в Австралия е много по-висока в сравнение с Европа и Канада. Установени са и едни от най-високите нива на резистентност към VRE в сравнение с европейските страни.

Източник:

https://www.doherty.edu.au/

Още по темата:
  • Ментата унищожава резистентни към лекарства бактерии Ментата унищожава резистентни към лекарства бактерии
  • Бактериален ген е отговорен за резистентността към антибиотиците Бактериален ген е отговорен за резистентността към антибиотиците
  • Лечението на COVID-19 може да повиши антибиотичната резистентност на населението Лечението на COVID-19 може да повиши антибиотичната резистентност на населението
  • Екстрактът от червена боровинка може да предотврати антибиотичната резистентност Екстрактът от червена боровинка може да предотврати антибиотичната резистентност
0.0/5 0 оценки

Коментари към Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Васил  
    на 26 December 2024 в 07:29
    И какъв е изборът, да се превърнеш в зеленчук или да умреш без да разбереш от енцефалопатията или да те довърши супер бактерия....или просто да те сгази камион! Супер

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност
  • Откриха неизвестна досега част от имунната система
  • Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии
  • Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии
  • Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група
  • СЗО: Тревожно нарастват данните за антибактериална резистентност
  • Ментата унищожава резистентни към лекарства бактерии
  • Антибиотикът кловибактин може да бъде мощно оръжие срещу резистентни супербактерии
  • Д-р Валентина Цанева: Антибиотичната резистентност се превръща в едно от глобалните предизвикателства пред медицината и съвременния човек
  • Антибиотик, в състава на който е съединението COE2-2hexyl, не предизвиква резистентност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Инсулинова резистентност - как се живее с нея?

преди 5155 дни, 3 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 9 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо

Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо

от 13 яну 2021г. Прочети повече
Какво знаете за антибиотичната резистентност? Какво знаете за антибиотичната резистентност?

Какво знаете за антибиотичната резистентност?

от 10 май 2019г. Прочети повече
Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група

Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група

от 02 март 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival