Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Научни публикации Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо

Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо

от 13 яну 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Антибиотичната резистентност е световен проблем от такъв мащаб, че е възможно в един момент добре познатите на всички инфекции да не могат да бъдат лекувани с тях. Защо обаче ваксини, създадени преди близо век, продължават да ни предпазват от смъртоносни болести?

Бактериите са развивали резистентност към всеки антибиотик, който учените създават срещу тях. Понякога тя настъпва бързо, а в други случаи – не толкова. Така например резистентността към пеницилин – първият широко разпространен антибиотик на територията на Великобритания, се отключва едва 6 години след появата му на пазара.

При ваксините подобни явления се наблюдават много рядко. Благодарение на тях човечеството изкоренява болести като вариола, а надяваме се, скоро и полиомиелита (детски паралич).

Според учените причините за резистентност към антибиотици, но не и към ваксини, се коренят в някои съществени различия между тях.

Какво представлява резистентността и как възниква?

При инфекция вирусите и бактериите се размножават много бързо. Те успяват да направят милиони копия на генетичния си материал. Процесът е съпроводен с много грешки, всяка от които води до лека модификация в геномите им. Те се наричат мутации.

В повечето случаи мутациите са незначителни или пък са пагубни за самия вирус и неговата ефективност. Все пак, макар и много рядко, патогените се сдобиват с мутация, която ги предпазва от действието на антибиотика. Начините, по които го постига, са два: не позволява на антибиотика да навлезе в клетката или променя мястото на свързване на медикамента/ антитялото. Подобни генетични модификации се наричат мутации, водещи до резистентност или „избягване.“

Различие #1 Брой на мишените

С ваксините се инжектира безвредна част от даден патоген, наречена антиген. Антигените „научават“ имунната ни система да произвежда Y-образни протеини, или антитела, които да се свържат точно с тях. Също така, те стимулират производството на специфични бели кръвни клетки, наречени Т клетки, които имат функцията да унищожават инфектираните клетки и да подпомагат изграждането на антитела.

Роля на епитопите

резистентност
Свързвайки се с антигените, антителата оказват помощ в унищожаването на патогените или не им позволяват да проникнат в клетките. Нашата имунна система не изгражда само едно антитяло, а стотици, при това различни, познати като епитопи, всеки от които се насочва към различна част от антигена.

От своя страна, лекарства като антибиотиците или противовирусните препарати съдържат малки молекули, които спират действието на определен ензим или протеин, жизненоважен за оцеляването и репликацията на патогена. За да се развие резистентност към медикамент обикновено е достатъчно да настъпи мутация само на мястото, където се случва свързването.

По отношение на повечето ваксини вероятността за поява на „избягващи“ мутации при всички или почти всички епитопи, атакувани от антителата, е изключително малка, макар че съществува.

Резистентността към медикаменти може да бъде ограничена посредством така наречената комбинирана терапия, прилагана например върху пациенти с HIV и туберкулоза. Можем да оприличим антителата в човешкия организъм с множество медикаменти с леки различия помежду си, чрез които се извършва интензивна и сложна комбинирана терапия, предпазваща ни от възникване на резистентност.

Различие #2 Брой на патогените

Втората основна разлика между антибиотиците и ваксините е във времето им на прилагане и броя патогени тогава.

Антибиотиците се използват за лечение на вече установена инфекция, когато патогените в тялото са вече милиони.

Ваксините имат превантивна функция. Антителата се изграждат в самото начало на инфекцията, когато патогените са твърде малко на брой. Резистентността е игра на числа. Ето защо числеността на патогените има наистина ключова роля. Малко вероятно е да настъпи мутация при наличие на малък брой патогени. Ако обаче те са много, шансът това да се случи нараства значително.

„Антигенен дрейф“

Разбира се, науката не изключва възможността и срещу ваксините да се появи устойчивост. Такава се наблюдава при противогрипната ваксина. Грипният вирус мутира бързо и често. Твърде големият брой мутации не позволява на антителата да го разпознаят. Процесът е известен като „антигенен дрейф (промяна).“ Феноменът обяснява защо ваксината срещу грип трябва да се променя всяка година.

Ефективност на ваксината срещу коронавируса SARS-CoV-2

За щастие, новият коронавирус има механизъм, който следи и ограничава грешките при репликация на генома му. Благодарение на него мутациите са по-редки, отколкото при грипните вируси.

Учените потвърдиха също така, че ваксините на „AstraZeneca“ и „Pfizer“/“BioNTech“ стимулират ефективно свързването на антителата към множество епитопи, което би трябвало да забави процеса на развитие на резистентност.

Както обаче стана ясно по-горе, устойчивостта е игра на числа. Колкото повече вируси върлуват около нас, толкова по-голяма е вероятността някой от тях да мутира и да окаже сериозен ефект върху ефективността на ваксината. Ако се сбъдне такъв сценарий, ще се наложи създаването на нова версия на ваксината, с която да се изградят антитела срещу точно тези мутирали вируси. Ето защо е много важно да се поддържа нисък брой на инфектираните чрез превенция и проследяване на контактите. Само по този начин ваксината срещу коронавирус ще бъде ефективна максимално дълго време. 

Източник:

theconversation.com/why-resistance-is-common-in-antibiotics-but-rare-in-vaccines
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Микробите от рибната слуз - бъдещият антибиотик? Микробите от рибната слуз - бъдещият антибиотик?
  • Сезонните ваксини срещу грип не създават траен имунитет Сезонните ваксини срещу грип не създават траен имунитет
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

КОРДИЦЕПС капсули 450 мг.* 60 DXN
119.00лв.

КОРДИЦЕПС капсули 450 мг.* 60 DXN

Безплатна доставка за България!
СПРИНЦОВКА 1 СС И ИГЛА ЗА БЦЖ МАНТУ
0.25лв.

СПРИНЦОВКА 1 СС И ИГЛА ЗА БЦЖ МАНТУ

МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
17.90лв.

МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА

Нов

Коментари към Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо
    www.framar.bg 
    на 27 January 2021 в 05:10
    Коментирайте "Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо "

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Лечение на синузит
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Лечение при цистит
  • Амоксицилин
  • Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
  • Лечение при пиелонефрит
  • Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
  • Лечение на възпалено гърло при деца
  • Антибиотици
  • БЦЖ ваксина

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо и ние мъжете трябва да носим бодита?

преди 412 дни, 14 часа и 8 мин.

9 декември е Световен ден на борбата с корупцията. Защо българските медии не го отразиха?

преди 414 дни, 18 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 9 дни, 20 часа и 41 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 16 дни, 6 часа и 58 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 16 дни, 7 часа и 47 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 20 дни, 11 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах