Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Антибиотик, в състава на който е съединението COE2-2hexyl, не предизвиква резистентност

Антибиотик, в състава на който е съединението COE2-2hexyl, не предизвиква резистентност

от 21 фев 2023г., обновено на 22 окт 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Антибиотик, в състава на който е съединението COE2-2hexyl, не предизвиква резистентност - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Учени от Калифорнийския университет в Санта Барбара, САЩ, създават антибиотик, който не предизвиква антимикробна резистентност, определена като една от най-сериозните заплахи за общественото здраве.

Антибиотикът

Лекарството, разработено от екип изследователи от Калифорнийския университет в Санта Барбара, действа като нарушава множество бактериални функции едновременно, което обяснява как убива всеки тестван патоген и защо не предизвиква бактериална резистентност.

Любопитен факт е, че откритието на съединението COE2-2hexyl, което показва антибактериална активност в широк спектър, става съвсем случайно. Екипът разработва електростанция за презареждане на телефони на открито. От нея се нуждае американската армия, за да могат войниците да зареждат телефоните си, докато са на полето. В основата са бактериите, които представляват миниатюрни електроцентрали. Екипът на проф. Гилермо Базан ги проектира по начин, който позволява бактериалната енергия да бъде използвана като микробна батерия.

Така е поставено началото. Малко по-късно учените решават, че би било напълно възможно съединенията да се използват и като потенциални антибиотици.

„Когато ни помолиха да определим дали химическите съединения могат да служат и като антибиотици, решихме, че подобно на белината ще бъдат силно токсични за клетките в човешкото тяло. И повечето наистина бяха такива, но едно не беше и се оказа, че може да убие всеки бактериален патоген, който тествахме“, разказва ръководителят на проекта проф. Майкъл Меън.

антибиотик - резистентност
Учените синтезират 15 химични варианта, които съдържат специфични промени в модулната структура на откритите от тях синтетични антимикробни средства, наречени конюгирани олигоелектролити.

Всеки вариант е оценен за наличието на широкоспектърна антибактериална активност както и да ин витро цитотоксичност в култивирани клетки от бозайници. Ефикасността на антибиотика е анализирана и при миши модели на сепсис.

Екипът открива съединението COE2-2hexyl, което показва ясно изразена широкоспектърна антибактериална активност. Оказва се, че то лекува мишки, които са заразени с бактериални изолати, получени от пациенти с рефрактерна бактериемия. В същото време не предизвиква бактериална резистентност.

Изводи

Екипът определя като ключово откритието, че бактериалната резистентност към лекарството на практика не може да се открие.

>>>Устойчивост на микроорганизмите към противомикробни средства

Причината за това определение е, че повечето лекарства се провалят точно в този период от развитието си и така никога не достигат до клиничните изпитвания.

Лекарството е уникално, защото е невъзможно бактериите да станат резистентни към него. Антибиотикът има изключителен механизъм на действие. Той е насочен не към специфична зародишна функция, като например, пеницилина, а към много функции едновременно.

антибиотик - резистентност

„Изглежда, че лекарството засяга бактериалната мембрана, която от своя страна нарушава множество бактериални функции, а това обяснява и широкоспектърната антибактериална активност и ниското ниво на бактериална резистентност“, казва другият от ръководителите на изследването проф. Дейвид Лоу. Според третия ръководител проф. Чък Самюел този клас антибиотици имат потенциал да бъдат нова универсална терапия за антимикробно резистентни патогени.

>>>Разработиха синтетични антибиотици, способни да спасят милиони човешки животи

Разбира се, казват учените, трябва да бъдат осъществени допълнителни проучвания за безопасността и ефикасността, за да станат ясни ползите и рисковете преди лекарството да се използва в клиничната практика.

Изследването е публикувано в списанието eBioMedicine.

За антимикробната резистентност

Световната здравна организация (СЗО) определя антибиотичната резистентност като една от основните заплахи пред здравето в света. В резултат на нея всяка година умират 1 270 000 души. Най-тежка е ситуацията в страните с ниски и средни доходи.

През последните няколко години множество международни организации и агенции, сред които СЗО и ООН призовават за спешни и бързи действия, които да успеят да предотвратят катастрофалната криза, свързана с резистентността към антибиотиците.

В доклад от 2019-а на ООН се посочва, че ако не бъдат предприети спешни действия до 2050 г. антимикробната резистентност може да е причина за смъртта на на 10 000 000 души на година.

За екипа

Проф. Майкъл Меън е специалист по биохимия и генетика. Работи осъществява изследвания, свързани с молекулярните механизми, които са в основата на микробната патогенеза и свързаните с нея вродени и адаптивни имунни отговори. Голямата цел, която той и колегите му си поставят е да открият работещи терапевтични стратегии за лечение на мултирезистентни патогени и микробен сепсис.

Колегата му проф. Дейвид Лоу е специалист по биология, микробиология, клетъчна биохимия. Повече от две десетилетия посвещава на изучаването на епигенетичната регулация в бактериите.

Проф. Чък Самюел е специалист по химия, биохимия и молекулярна биология. Научните му търсения са насочени към изясняването в молекулярно отношение на механизмите, чрез които интерфероните упражняват антивирусните си и действията за контрол на клетъчния растеж при бозайниците.

Източник:

https://www.news.ucsb.edu/

Още по темата:
  • Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност
  • Откриха неизвестна досега част от имунната система Откриха неизвестна досега част от имунната система
  • Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии
  • Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии
0.0/5 0 оценки

Коментари към Антибиотик, в състава на който е съединението COE2-2hexyl, не предизвиква резистентност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антибиотик, в състава на който е съединението COE2-2hexyl, не предизвиква резистентност
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 20:18
    Коментирайте "Антибиотик, в състава на който е съединението COE2-2hexyl, не предизвиква резистентност"

НОВИНАТА е свързана към

  • Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност
  • Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия
  • Откриха неизвестна досега част от имунната система
  • Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии
  • Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии
  • Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група
  • СЗО: Тревожно нарастват данните за антибактериална резистентност
  • Ментата унищожава резистентни към лекарства бактерии
  • Антибиотикът кловибактин може да бъде мощно оръжие срещу резистентни супербактерии
  • Д-р Валентина Цанева: Антибиотичната резистентност се превръща в едно от глобалните предизвикателства пред медицината и съвременния човек
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 222 дни, 10 часа и 6 мин.

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 222 дни, 10 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 8 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 23 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 23 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 23 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival