Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Антибиотична толерантност – скритата бактериална заплаха за човечеството

Антибиотична толерантност – скритата бактериална заплаха за човечеството

от 26 юли 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Антибиотична толерантност – скритата бактериална заплаха за човечеството - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Антибиотичната резистентност е огромен проблем, допринесъл за близо 1,27 милиона смъртни случая по света през 2019 г. Въпреки това съществува друга скрита бактериална заплаха за човечеството – антибиотична толерантност – която учените едва наскоро започнаха да изследват.

Антибиотична толерантност се наблюдава, когато една бактерия успява да оцелее дълго време след излагане на антибиотик. Докато резистентните на антибиотици бактерии процъфтяват, толерантните често съществуват в латентно състояние – нито растат, нито умират, докато успеят да се „събудят отново“. Толерантността е свързана с разпространението на резистентност към антибиотици.

>>> Резистентни бактерии могат да мигрират от червата към белите дробове, увеличавайки риска от инфекции

Чрез разбирането защо бактериите са способни да бъдат толерантни, изследователите се надяват да разработят начини за справяне с проблема. Точният механизъм, който отличава толерантността от резистентността, не е ясен. Но възможен отговор може да се намира в процес, който е бил пренебрегван от десетилетия, а именно от къде бактериите извличат своята енергия.

Холерата и антибиотичната толерантност

Много антибиотици са предназначени да пробият външната защита на бактериите като гюле каменна крепост. Устойчивите бактерии са имунизирани срещу гюлето, защото могат или да го унищожат, преди да е повредило външната им стена, или да променят собствената си защита, за да издържат на удара.

Толерантните бактерии могат напълно да премахнат стената си и да избегнат увреждането. Няма стена, няма цел, която гюлето да разбие. Когато заплахата изчезне, бактерията може да изгради отново стената си, за да се защитава от други опасности и да възобнови нормалните си функции. Въпреки това все още не е известно как бактериите знаят, че заплахата е изчезнала и какво точно предизвиква „тяхното пробуждане“.

Бактерия

За да хвърлят повече светлина върху процесите на активиране и пробуждане, учени от Университета „Корнел“ в Ню Йорк се насочват към толерантните бактерии Vibrio cholerae, отговорни за холерата. Vibrio cholerae бързо развива резистентност срещу различни видове антибиотици, което поражда загриженост сред медиците. Към 2010 г. бактерията вече е резистентна към 36 различни антибиотика и се очаква този брой да продължи да расте.

За да проучат как Vibrio cholerae развива резистентност, учените избират щам, който е толерантен към клас антибиотици, наречени бета-лактами. С помощта на микроскоп изследователите наблюдават как бактерията се адаптира към антибиотиците чрез активиране на два гена, които временно премахват клетъчната й стена. След това се активират още гени, които подпомагат оцеляването по време на лечение с бета-лактами. След отстраняване или разграждане на антибиотика Vibrio cholerae се връща към нормалната си пръчковидна форма и продължава да расте.

Този процес при хората се наблюдава, когато лекар предпише антибиотик, обикновено доксициклин, на пациент, заразен с холера. Изглежда, че медикаментът временно потиска инфекцията, но след това симптомите се появяват отново, тъй като бактерията не е изчистена напълно.

Способността за повторен растеж след антибиотично лечение е ключът към толерантното оцеляване. Излагането на Vibrio cholerae на антибиотик за достатъчно дълго време би го убило, но стандартният курс често е по-кратък, поради което бактериите успяват да оцелеят, дори в тяхното крехко състояние.

Въпреки това приемането на медикаменти за продължителен период от време може да увреди добрите бактерии, причинявайки допълнителен дискомфорт. Освен това неправилната употреба и продължителното излагане на антибиотици може да увеличи шансовете други бактерии, живеещи в тялото, да развият резистентност.

И други бактерии развиват антибиотична толерантност

Vibrio cholerae не е единственият вид, който проявява толерантност към антибиотици. Всъщност изследователите наскоро идентифицират много инфекциозни бактерии, които са развили толерантност. Семейство бактерии, наречено Enterobacteriaceae, което включва основните патогени на болестите, пренасяни от храната, Salmonella, Shigella и E. Coli, са само няколко от многото видове, които са способни на антибиотична толерантност.

Бактерия

Тъй като всяка бактерия е уникална, начинът, по който се развива тази способност, е различен. Някои бактерии, като Vibrio cholerae, премахват клетъчните си стени. Други обаче са способни са променят енергийните си източници, да увеличат способността си да се движат или просто да отблъскват антибиотика.

Антибиотичната толерантност и резистентността са свързани

Въпреки че има значителни изследвания за това как бактериите развиват толерантност, ключова част от пъзела, която е пренебрегвана, е как толерантността води до резистентност.

>>> Комбинация от лекарства се справя с резистентността към няколко щама на туберкулозата

През 2016 г. изследователи откриват как да направят бактериите толерантни в лабораторни условия. След многократно излагане на различни антибиотици клетките на E. Coli успяват да се адаптират и оцелеят. Когато ДНК се уврежда бързо от стрес, като излагане на антибиотик, механизмите за възстановяване на клетката са склонни да се объркват и да причиняват мутации, които могат да създадат толерантност или резистентност. Тъй като E. Coli е подобна на много различни видове, откритията предполагат, че всяка бактерия може да развие толерантност.

Друго ключово откритие е, че колкото по-дълго бактериите остават толерантни, толкова по-вероятно е да развият мутации, водещи до резистентност.

Поради тази причина изследователите призовават за повече изследвания на антибиотичната толерантност с надеждата, че това ще доведе до по-стабилни лечение както при инфекциозни заболявания, така и при рак. И има причина да се надяват. Скорошно проучване с мишки установява, че понижаването на толерантността води до намаляване на резистентността.

Източник:

Looming behind antibiotic resistance is another bacterial threat – antibiotic tolerance: https://theconversation.com/looming-behind-antibiotic-resistance-is-another-bacterial-threat-antibiotic-tolerance-200226

Още по темата:
  • Опасни бактерии дебнат мъжете, които се бръснат Опасни бактерии дебнат мъжете, които се бръснат
  • В бъдеще ще ни атакуват свръх издръжливи бактерии, устойчиви на антибиотици В бъдеще ще ни атакуват свръх издръжливи бактерии, устойчиви на антибиотици
  • Учени откриха видове мравки, които произвеждат естествени антибиотици Учени откриха видове мравки, които произвеждат естествени антибиотици
  • Чесън, праз, кромид лук - природните антибиотици, без които не можем през зимата Чесън, праз, кромид лук - природните антибиотици, без които не можем през зимата
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИМПРЕСАН ДЕЗИНФЕКТАНТ ЗА ПРАНЕ СЕНЗИТИВ 1500 мл
14.60лв.

ИМПРЕСАН ДЕЗИНФЕКТАНТ ЗА ПРАНЕ СЕНЗИТИВ 1500 мл

ЕНТЕРОСАН 47 таблетки 180 мг * 30
10.00лв.

ЕНТЕРОСАН 47 таблетки 180 мг * 30

Термолабилни
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ АНТИКАРИЕС 75 мл
15.40лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ АНТИКАРИЕС 75 мл

МЕДИСТУС АНТИВИРУС 200 таблетки за смучене * 10
16.90лв.

МЕДИСТУС АНТИВИРУС 200 таблетки за смучене * 10

СЕБА МЕД БЕБЕ ЛОСИОН  200 мл.
29.20лв.

СЕБА МЕД БЕБЕ ЛОСИОН 200 мл.

КОРЕГА УАЙТЪНИНГ ТАБЛЕТКИ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ПРОТЕЗИ * 30
13.40лв.

КОРЕГА УАЙТЪНИНГ ТАБЛЕТКИ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ПРОТЕЗИ * 30

Коментари към Антибиотична толерантност – скритата бактериална заплаха за човечеството

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антибиотична толерантност – скритата бактериална заплаха за човечеството
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 15:03
    Коментирайте "Антибиотична толерантност – скритата бактериална заплаха за човечеството"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Амоксицилин
  • Лечение на синузит
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Лечение при мастит
  • Еритромицин
  • Антибиотици по време на бременност
  • Лечение на бактериална вагиноза
  • Антибиотици
  • Лечение при гонорея
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кръв в храчките след третиране на пъпка в носа с антибиотик

преди 2377 дни, 19 часа и 30 мин.

Дозировка на антибиотик при дете - коя е по-правилната?

преди 3086 дни, 22 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 23 часа и 13 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 15 часа и 55 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 22 часа и 46 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 5 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари? Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари?

Защо най-често приемаме антибиотици? Как ни ги изписват личните лекари?

от 28 ное 2024г. Прочети повече
Как да се храним, докато приемаме антибиотици Как да се храним, докато приемаме антибиотици

Как да се храним, докато приемаме антибиотици

от 23 фев 2024г. Прочети повече
Естествени средства с антибиотично действие Естествени средства с антибиотично действие

Естествени средства с антибиотично действие

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Клинична патология на бактериален хепатит Клинична патология на бактериален хепатит

Клинична патология на бактериален хепатит

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БРОНХОВИТАЛ КИДС сироп 100 мл МИРТА МЕДИКУС

АГИВА РОЗОВ САПУН С НАТУРАЛЕН ЦВЯТ ОТ РОЗИ 75 г

АВЕН УСПОКОЯВАЩА ОЗАРЯВАЩА МАСКА ЗА ЛИЦЕ 50 мл

АЛМАВИН ПОЧИСТВАЩ ПРЕПАРАТ С ПОРТОКАЛОВО МАСЛО 500 мл

УРОЛОГИЧЕН ТРИПЪТЕН КАТЕТЪР С ВРЪХ ДЮФОР CH22 УРОКЕЪР

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

СКИНОРЕН крем 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:56

НОВАРИКС таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival