Антибиотичното лечение на бебета намалява ефективността на ваксините

Акценти
|
Австралийско проучване сочи, че бебетата, лекувани с антибиотик, образуват по-малко антитела след поставяне на ваксина на по-късен етап от живота. Според учените причината се крие в промените, които настъпват в чревния микробиом след прием на антибиотици.
Екипът проследява 191 здрави бебета от раждането им и открива, че лекуваните с антибиотици през първите няколко седмици от живота им развиват по-слаба имунна реакция и образуват по-малко антитела след поставяне на ваксините на 7- и 15-месечна възраст. 111 от тях приемат антибиотици – 32 директно и 79 чрез майката.
» Учени откриха начин за справяне със страничните ефекти от антибиотиците върху чревната микрофлора
Недостиг на полезната чревна бактерия Bifidobacterium след лечение с антибиотик
Австралийските специалисти изследват микробиома на новородените около времето на първата им ваксинация, която по план се извършва на 6-седмична възраст. Те откриват, че в организма на лекуваните с антибиотици количеството полезни чревни бактерии Bifidobacterium е по-малко от обичайното. Недостигът им се свързва с по-ниско ниво на антитела срещу компонентите на пневмококовата ваксина и ваксината срещу бактерията Haemophilus influenzae, тип Б.
Роля на бактерията Bifidobacterium
Проф. Дейвид Лин, съавтор на проучването, подчертава, че през първите седмици след раждането обикновено в червата на здравото бебе има достатъчно количество от полезната бактерия Bifidobacterium. Благодарение на тази бактерия новородените лесно преработват олигозахаридите в майчината кърма. Според професора тя подсилва имунната система и я подготвя за производството на нужните антитела след поставяне на ваксина.
Лин допълва: „Смятаме, че най-важен е съставът на микробиома в дните, когато бебето се ваксинира. Антибиотиците могат да попречат на нормалната колонизация с бифидобактерии и в същото време да позволят на други видове бактерии да населят червата.“
Австралийските учени проследяват и имунитета на лабораторни мишки, генетично модифицирани така, че да нямат нито една бактерия в организма си. От наблюденията им става ясно, че имунната реакция при поставяне на пневмококова ваксина зависи до голяма степен от наличието на бактерията Bifidobacterium. Щом започнат да приемат пробиотик, който я съдържа, тялото им ускорява производството на антитела.
Приемът на антибиотик от родилката не влияе на имунния отговор
Резултатите от изследването показват, че приемът на антибиотик от майката по време на самото раждане не влияе на имунния отговор след ваксинация, което означава, че само директният прием от самото бебе се отразява негативно на чревния микробиом.
Антибиотичното лечение при бебета понякога е неизбежно
Екипът обаче прави много важно уточнение по отношение на лечението с антибиотици: „За да предпише лекарят антибиотик на новородено, той има сериозно основание. При бебетата инфекциите и сепсисите се развиват бързо и могат да бъдат фатални.“
Проф. Лин уверява, че, въпреки лечението, в организма на бебето се образуват „немалко антитела“. Около седеммесечна възраст повечето деца са достигнали така наречения серозащитен праг, тоест те са защитени от развитие на инфекция.
Учените поясняват, че „при малките деца, лекувани с антибиотик, просто се наблюдава по-бързо намаляване на антителата с времето“.
Ограничения на проучването
Включените в проучването бебета са малко и всички са родени по естествен път.
През следващите месеци учените ще стартират клинично изпитание, по време на което ще дават на новородени, приемали антибиотик, пробиотик, съдържащ бактерията Bifidobacterium, за да разберат дали това би подобрило имунния отговор при ваксинация. Пробиотикът е безопасен за най-малките пациенти и вече се използва в болниците като средство за превенция на некротизиращ ентероколит.
Newborns treated with antibiotics respond less well to vaccines, study shows: https://www.theguardian.com/science/2025/apr/02/newborns-treated-with-antibiotics-respond-less-well-to-vaccines-study-shows
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
ИНСУЛИНОВА ТРИСЪСТАВНА СПРИНЦОВКА 1 мл 100 I.U. + ИГЛА 27G
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Амоксицилин
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Семейни помощи за новородени и деца до 1 година
- Лечение на синузит
- Калкулатор на пола на бебето
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Антибиотици
- Нищожно нисък обхват на ваксината, предпазваща от рак на маточната шийка
- Антибиотици по време на бременност
- Лечение при гонорея
Коментари към Антибиотичното лечение на бебета намалява ефективността на ваксините