Антибиотиците – правилната употреба
Сега е сезонът на кашлиците, хремата и болките в гърлото. Със застудяването зачестяват и инфекциите. Нерядко ни предписват антибиотици. Но ако ги взимаме често или неправилно, няма да ни помогнат. С какво трябва да сме наясно, ако ни предпишат антибиотици?
При леки настинки по-добре отначало да приложим средства от природата. Не е добре веднага да посегнем към антибиотиците, защото има опасност от резистентност. Бактериите са хитри животинки. Те се пренасят лесно и толкова бързо се пригаждат към антибиотиците, че вече не им действат.
Дали въобще антибиотикът ще помогне?
Зависи дали имате бактериална инфекция. В 80% от случаите на настинка обаче виновни са вирусите. При кашлица с жълтеникаво зеленикави храчки лекарите приемат, че се касае за бактериална инфекция и дават антибиотици. Това обаче невинаги е така. В случая едно изследване на гърлен секрет може да установи за какво точно се касае.
Странични ефекти
Ако антибиотикът предизвиква при вас разстройство, стомашни проблеми, гъбични инфекции или кожни промени, трябва веднага да съобщите на лекаря си. Той ще ви предпише друг антибиотик.
Трябва да довършим лечението си
При антибиотиците хубаво е това, че още в първите два-три дни се чувстваме по-добре. Голямо е изкушението да ги спрем. Точно това не бива да правите в никакъв случай! Лекарят ви е предписал точното количество медикамент, който да ви излекува. Не по-малко и не повече. Ако спрете лекарството по-рано, ще останат недоубити бактерии и всичко ще започне отначало, само че антибиотикът вече няма да ви действа.
Внимавайте за взаимодействие с храни
Млечните продукти, например кисело мляко, извара, сирене и прясно мляко, намаляват действието на антибиотика и дори могат да го елиминират. Лекарството трябва да се пие с вода, и то една цяла чаша. Два часа преди и след това се избягват млечни продукти. Ако взимате и други медикаменти, обсъдете с лекаря си какви са и дали не си взаимодействат с антибиотика.
Спазвайте указанията за взимане на лекарството
При различните антибиотици те са различни. Някои се взимат на гладно, други по време на хранене.
За съжаление, чревната флора се уврежда от антибиотиците
Те не могат да различават добрите от вредните бактерии. Така отслабва имунната система. Затова има пробиотици, които е добре да пиете заедно с лекарството. Те поддържат регенерацията на полезната чревна флора. Антибактериалните препарати могат в определени случаи да предизвикат различни нежелателни реакции при тяхното приемане /токсични реакции, нарушения на микрофлората, лекарствена алергия. Според статистиката антибиотиците са най-разпространената причина за лекарствена алергия, което, разбира се, не означава, че трябва всички да се откажат от тяхното използване. За намаляване на риска от развитието на дисбактериоза повечето специалисти препоръчват да се приемат и противогъбични препарати и/или препарати, възстановяващи микрофлората на червата.
Само лекар може да предпише антибиотик
Категорично не трябва да се прибягва до употребата на антибиотик без лекарско предписание – изборът на препарата, неговата дозировка, продължителността на приемане трябва да се определят от специалист. Усложненията често се дължат именно на неправилната употреба на антибиотиците.
Не скъпият антибиотик е най-ефективен
Скъпият антибиотик не значи, че е и най-ефективният. Цената на всеки медикамент се определя от фактори, които нямат нищо общо с тяхната ефективност при конкретни случаи на заболявания.
Не се самолекувайте с антибиотици
Самолечението с антибиотици в повечето случаи води до липса на ефективност от провежданата терапия, развитие на странични и токсични ефекти, развитие на устойчивост на микроорганизмите към антибиотика поради ненавременното отменяне на препарата. Често болните сами прекъсват лечението с антибиотик, след като се почувстват по-добре, а именно в резултата на това се формират антибиотикоустойчиви щамове на самите бактерии.
Кога наистина се нуждаете от антибиотик?
Следващият път, когато се почувствате зле, помислете по-добре дали да поискате от вашия лекар да ви изпише антибиотик. Разбира се, че в крайна сметка той/тя е човекът, който най-добре може да прецени, но едва ли ще е безполезно и вие да знаете нещо повече за това кога има смисъл от антибиотиците и кога те няма да свършат нищо.
Ето и няколко най-често срещани здравни проблеми и мерките, които е препоръчително да се вземат:
- Ако имате проблеми с носа (ринит) – това е състояние, предизвиквано от вирус, т.е. лечението с антибиотик е безсмислено. Опитайте да решите проблема с антихистаминов препарат – в повечето случаи той ще се справи със симптомите на течащия нос.
- Ако страдате от синузит, той може да е предизвикан както от вирус, така и от бактерии, т.е. понякога лечението с антибиотик не е лишено от логика. Преди обаче да се стигне до него, може да опитате лечение с т.нар. деконгестанти.
- При настинка антибиотикът е безполезен. Настинките се предизвикват от вируси. В аптеките се предлагат доста препарати без рецепта, които ще облекчат симптомите и ще помогнат заболяването да протече по-леко и кратко.
- Ако диагнозата е грип, антибиотиците отново не са решение. И грипът се причинява от вируси. Напоследък все по-често в такива случаи се препоръчва употребата на антивирусни медикаменти. Всички те са обаче по лекарско предписание и са истински ефективни, само ако приемането им започне до 24 часа след първите сипмтоми на грипа. Честата заблуда за това, че при грип се приемат антибиотици, идва от факта, че това заболяване доста често е последвано (или съпроводено) от усложнения, които имат бактериална природа, т.е. лекуват се с антибиотици.
- При стомашно-чревни оплаквания най-често причинител отново са вируси, т.е. антибиотикът не е решение. На първо място приемайте много течности, за да не допуснете дехидратиране на организма. За останалото е най-добре да се свържете със своя лекар.
- Ако имате възпалено гърло, това е бактериална инфекция и антибиотикът в почти всички случаи е препоръчителен. Нека личният ви лекар се запознае със състоянието ви по-подробно и назначи при неуобходимост някакви изследвания и реши какво да е конкретното лечение.
Снимки: Pixabay.com
Коментари към Антибиотиците – правилната употреба
Петьо Михайлов
Пия сутрин по една таблетка Клацид 500 мг.Може ли вечерта да хапна кисело мляко?
Да, би могло.
Пия сутрин по една таблетка Клацид 500 мг.Може ли вечерта да хапна кисело мляко?