Пластмасовите отпадъци в океана могат да послужат за създаването на антибиотици
Огромното количество пластмаса в океана може да буди не само тревога, но и да стане източник за създаването на антибиотици. Това показва изследване, осъществено от студенти и специалисти от Института по океанография „Скрипс“, представено по време на проведената от 9 до 13 юни 2022 г. конференция на Американското дружество по микробиология.
Изследването
В основата на изследването е подходът Tiny Earth, създаден от специалистът по патология на растенията проф. Джо Хенделсман. Младите изследователи модифицират подхода като го пригаждат към морските условия.
Същността на изследването се състои в отглеждането на полиетиленова пластмаса с висока и ниска плътност във вода в продължение на три месеца. Експериментът се осъществява на кея на „Скрипс“ в Ла Хола, Калифорния.
В основата на решението за подобно изследване е фактът, че пластмасовите отпадъци са богати на биомаса, микробите образуват върху тях цели екосистеми. Това ги прави подходящи кандидати за производство на антибиотици.
За тези три месеца изследователите изолират пет бактерии, които произвеждат антибиотици от пластмасата в океана. Сред щамовете са Bacillus, Phaeobacter, Vibrio. Следващата стъпка е бактериалните изолати да бъдат подложени на тестове срещу различни грам положителни и грам отрицателни цели.
Резултатите показват, че изолатите са ефективни срещу често използвани бактерии и срещу два устойчиви на антибиотици щама.
Ръководител на проучването е Андреа Прайс, която изразява надеждата си, че проектът ще бъде продължен. Това ще позволи още по-детайлно изследване на микробите и антибиотиците, които те произвеждат.
„Важно е да се търсят алтернативни източници за нови антибиотици, защото антибиотичната криза е факт, както е факт и увеличаването на супербактериите“ аргументира се Андреа Прайс.
Замърсяването с пластмаса
Светът произвежда над 300 000 000 тона пластмаса годишно. Изхвърлени неправилно пластмасовите отпадъци нанасят вреда на околната среда и биоразнообразието. Застрашават човешкото здраве и влияят върху климатичните промени.
Всяка година в океаните подадат най-малко 14 000 000 тона пластмаса. На практика тя представлява 80% от всички видове отпадъци във водите – от тези на повърхността до дълбоко в недрата на морета, океани и реки.
>>>Опасността Средиземно море да се превърне в море на пластмасата е реална
Пластмасовите боклуци попадат във водните пространства навсякъде по света заради неадекватно изхвърляне и управление на отпадъците, промишлена дейност, строителство, незаконни действия.
Този вид отпадъци представляват сериозен проблем при разпадането си на частици, които са по-малки от 5 mm. Така наречените микропластмаси биват поглъщани лесно от морските обитатели и са причина за смъртта им.
В програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. е отделено специално място по темата за водните пространства и опазването им. От организацията призовават океаните, моретата и морските ресурси да бъдат опазени и използвани устойчиво. Предвижда се до 2025 г. замърсяването на моретата и океаните да бъде намалено значително.
За подхода Tiny Earth
Методът Tiny Earth е дело на професора по патология на растенията Джо Хенделсман. Специалистът го създава, воден от две големи цели. Първата е да вдъхнови студентите и да ги задържи да работят за науката. Втората е тези млади хора да посветят научните си търсения на едно от най-сериозните здравни предизвикателства в света през този век – намаляващият ефект на антибиотиците. Неслучайно СЗО определя битката с антибиотичната резистентност като една от най-важните задачи на десетилетието.
На практика методът Tiny Earth представлява иновативна международна мрежа. Студентите, които се записват в този изследователски курс, имат задачата да откриват антибиотици от бактериите в почвата на местата, където живеят и дори в собствените си дворове.
Общо над 700 са инструкторите в света, които преподават основаната на доказателства практическа наука. Над 14 000 студенти преминават годишно през обучение и осъществяват изследвания.
В глобалната база данни на Tiny Earth са записани 13 741 пълни изолати, инхибиращи патогени.
До момента са идентифицирани над 10 антибиотични структури, които могат да бъдат сериозна основа за създаването на антибиотици и са реален принос в борбата с резистентната криза в света.
Коментари към Пластмасовите отпадъци в океана могат да послужат за създаването на антибиотици