Вещество с антимикробна активност, извлечено от растението исоп, спира растежа на пет вида патогени
Учени от Русия и Узбекистан изолират от растението исоп (hyssopus officinalis) пеницилинова киселина, която е антимикробна и се произвежда от микроскопични гъбички, които се намират в тъканите на растението.
Проучването
Екип от руски и узбекистански изследователи, чийто ръководител е Павел Назаров, откриват, че антибактериалните свойства на исопа се дължат на ендофитните гъбички, които живеят в растителната тъкан.
Микроскопичните паразити не причиняват заболявания на растението.
По време на проучването учените идентифицират девет популации, принадлежащи към различни видове от ендофитните гъби. Използват ги, за да получат екстракт от вещества, които спират растежа на бактериите.
Изследователите тестват какви са антимикробните свойства на екстрактите срещу няколко гъбички-Candida albicans, която провокира развитието на кандидоза (млечница), Staphylococcus aureus, причиняваща пневмония и кожни инфекции, Escherichia coli, която е в основата на чревните инфекции и Pseudomonas aeruginosa, която причинява нозокомиалните инфекции.
Оценка на антибиотичната чувствителност
Антибиотичната чувствителност бива оценявана с помощта на хартиени дискове, импрегнирани с екстракти от ендофитните гъбички. Поставят ги в петриеви панички с хранителна среда и култури от патогенни бактерии, след което учените наблюдават дали през деня микроорганизмите са в състояние да оцелеят около диска.
Най-голяма ефективност показва екстрактът от гъбички – Chaetomium elatum. Той спира растежа на бактерии и патогенни гъбички от 2% до 7% по-ефективно от често използваните антибиотици като ампицилин и цефтриаксон.
Следващият етап на тестването включва изолиране на чистото антимикробно съединение от гъбата Chaetomium elatum и изследването на структурата му. Резултатите показват, че става дума за пеницилинова киселина.
След това екипът повтаря теста с хартиения диск. Задачата е да провери дали пеницилиновата киселина е причина за антимикробната активност.
Проучванията показват, че в своята чиста форма съединението е ефективно срещу бактерии, но не и срещу Candida albicans, независимо от факта, че изолатът на Chaetomium elatum, от който е получена пеницилиновата киселина, забавя растежа на тези гъбички. Според учените тази особеност се дължи на това, че вероятно освен пеницилиновата киселина Chaetomium elatum използва и други съединения за борба с конкурентни гъбички.
Изводите
Ръководителят на проекта Павел Назаров, старши изследовател в Московския държавен университет, обобщава резултатите по следния начин: „Открихме, че пеницилиновата киселина работи добре както срещу грам положителните, така и срещу грам отрицателните бактерии. Едно от големите предимства на съединението е, че не предизвиква лекарствена резистентност при грам отрицателните бактерии. Важно е и това, че не води до образуването на биофилми. Ефективно е еднакво добре срещу бактерии, които са част от биофилм и в свободно плаващи форми. Това ще позволи пеницилиновата киселина да бъде използвана в бъдеще като антибиотик.“
>>>СЗО: Липсата на нови антибиотици застрашава борбата срещу резистентните към лекарства инфекции
Всъщност възможността да бъдат създадени нови лекарства е сред най-значимите резултати от проучването.
Резултатите от изследването са публикувани в списанието Antibiotics.
За антибиотичната резистентност
Резистентността към антибиотици е един от най-сериозните проблени за общественото здраве в света.
Световната здравна организация отдавна предупреждава за опасността и прогнозира, че до 2050 г. нейните жертви в света ще надхвърлят 10 000 000 души. Сериозен проблем е, че новите антибиотици са не само много по-скъпи, но и твърде бързо губят ефективността си. В битката с резистентността учените търсят други пътища.
Сред тях е и възможността за създаването на антибиотици от ново поколение, в основата на които са лечебните растения.
За лечебния медицински исоп
Hyssopus officinalis е вечнозелен етерично-маслен полухраст от семейство Устоцветни. Лечебният исоп произхожда от Средиземноморието, Северна Африка, Кавказ и Близкия изток.
Той е познат с антимикробните си свойства от древността. Хипократ използва медицинския исоп за лечението на хроничен бронхит, чревни възпаления и като антисептик.
Освен за облекчаване на кашлицата и за лечение медицинският исоп се използва и като подправка.
Екипът
Учени от няколко институции обединяват усилията си в търсене на възможности за нови антибиотици, които да бъдат ефективни и устойчиви.
В проучването се включват представители на Московския държавен университет „Ломоносов“, на Института по химия на растителните вещества към Академията на науките на Узбекистан и на Университета на Нов Узбекистан, Ташкент. Ръководител на екипа е кандидатът на биологическите науки и старши научен сътрудник в
Научноизследователския институт по физико-химична биология към Московския държавен университет „Ломоносов“ Павел Назаров.
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа от природата
- Канелено дърво, Канела
- Антибиотиците – правилната употреба
- Лечение с личинки - стар, но ефикасен метод за дезинфекциране на рани
- Идентифицираха клас антибиотици, които могат да убиват бактерии, резистентни към повечето съвременни лекарства
- Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61%
- За д-р Николета Кирчева, която разработва антибиотична терапия, базирана на метали с антибактериално действие
- Микробите от рибната слуз - бъдещият антибиотик?
- Антимикробен пептид от крави може да се справи с нелечими инфекции
- Британски специалисти съветват кашлицата да се лекува с мед
- Забравен антибиотик може да помогне в борбата със супербактериите
Коментари към Вещество с антимикробна активност, извлечено от растението исоп, спира растежа на пет вида патогени