Антибиотиците могат да заместят или отложат операцията за отстраняване на апендикса
Скорошно проучване, проведено от шведски изследователи от Института „Каролинска“, установява, че лечението с антибиотици при голяма част от пациентите с апендицит (възпаление на апендикса) показва добри дългосрочни резултати. Констатациите, публикувани на 9 август 2023 г. в списанието JAMA Surgery, хвърлят нова светлина върху различните възможности и техния ефект при лечение на възпален апендикс.
Апендицитът, чиито класически симптоми включват тъпа болка в близост до пъпа, загуба на апетит, гадене или повръщане, запек или диария, подуване на корема, повишена температура, може да бъде фатален, ако не се лекува навременно. В повечето случаи се извършва оперативно отстраняване на апендикса – апендектомия – което е сред най-често извършваните хирургически процедури в Съединените щати и по света. Тъй като апендиксът не взема участие в храносмилането и човек може да живее без него, операцията за отстраняването му се смята за стандартно лечение на апендицит.
>>> Каква е причината за апендицита?
Проучването
За целите на настоящото проучване учените анализират данни от 292 пациенти, приети в лечебно заведение с апендицит, които са включени в две проучвания, проведени през 90-те години на миналия век от Шведския национален регистър на пациентите.
Четиридесетте пациенти, включени в първото проучване, са разделени на две групи. Участниците в първата група получават антибиотик в продължение на 10 дни, а тези от втората са подложени на оперативно лечение.
Констатациите от проучването показват, че само един пациент от лекуваните с антибиотик не се възстановява успешно. Резултатите от второто изследване, включващо 252 пациенти с апендицит, посочват успеваемост от 86%. Въпреки това и двете проучвания показват, че 40% от пациентите, лекувани с антибиотици, се нуждаят от оперативна намеса на по-късен етап от живота.
„Повече от половината пациенти, лекувани неоперативно, не са имали рецидив в продължение на близо две десетилетия*, което означава, че за този период не се е наложило да се подлагат на апендектомия.“, коментират авторите на проучването. „Няма доказателства за дългосрочни рискове от лечението с антибиотици, различни от рецидив.“
Подход в интерес на пациента
Главната цел на проучването е да са проследи удовлетвореността на пациента и качеството му на живот. Възможността за лечение с помощта на антибиотици има и друг, по-човешки аспект, а именно – позволява на човек да планира събитията в живота си, да осъществява известен контрол. Така пациентът има свободата да избира между различните форми на лечение.
Важно е да се запомни, че гледните точки на хирурга и болния могат да се различават. Затова информираността е от голямо значение. Заедно двамата трябва да обсъдят и решат кое лечение би било подходящо и същевременно безопасно. Възможно е хирургът да отчита като важни аспекти, които за пациента да не са от голямо значение. Например болният може да е готов да се подложи на 5-дневен антибиотичен курс или да прекара още един ден в болницата, ако това ще му спести хирургична интервенция.
Ограничения на проучването
Авторите отбелязват, че настоящото проучване има ограничения. Тъй като изследването използва стари данни, учените не могат да проследят как здравословното състояние на пациентите се променя с течение на времето.
Друго ограничение на проучването е разликата в образната диагностика през 90-те години на миналия век и днес.
* Eaton Simon et al. Long-Term Outcome of Nonoperative Treatment of Appendicitis. JAMA Surgery. 9 Aug 2023.
How antibiotics could replace surgery for treating appendicitis: https://nypost.com/2023/08/09/how-antibiotics-could-replace-surgery-for-treating-appendicitis/
Коментари към Антибиотиците могат да заместят или отложат операцията за отстраняване на апендикса