Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Учени откриха начин за справяне със страничните ефекти от антибиотиците върху чревната микрофлора

Учени откриха начин за справяне със страничните ефекти от антибиотиците върху чревната микрофлора

от 21 окт 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Учени откриха начин за справяне със страничните ефекти от антибиотиците върху чревната микрофлора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Антибиотиците лекуват бактериални инфекции и спасяват милиони животи всяка година. Но те също могат да навредят на полезните микроби, пребиваващи в червата, като отслабят една от първите защитни линии на организма срещу патогени и компрометират многобройните благоприятни ефекти, които микробиотата оказва върху здравето. Честите нежелани реакции от приема на антибиотици са стомашно-чревни проблеми и повтарящи се инфекции с Clostridioides difficile. Те включват и дългосрочни здравословни проблеми, като развитие на алергични, метаболитни, имунологични или възпалителни заболявания.

Изследователи от Европейската лаборатория за молекулярна биология (EMBL), Лабораторията „Maier“ към Университета в Тюбинген, Германия, и сътрудници анализират ефектите на 144 антибиотика върху най-често срещаните чревни микроорганизми. Изследването, публикувано в списание „Nature“, значително подобрява разбирането за влиянието на антибиотиците върху микроорганизмите в стомашно-чревния тракт и предлага нов подход за смекчаване на неблагоприятните ефекти от медикаментозната терапия върху чревния микробиом.

Влиянието на антибиотичното лечение върху чревния микробиом

Човешките черва съдържат сложна съвкупност от различни микробни видове, както и много вируси, наричана чревен микробиом. Заедно те позволяват да се използват по-ефективно хранителните вещества и пречат на патогенните бактерии да се заселят в червата. Въпреки това, когато се лекува бактериална инфекция с антибиотици, съществува риск от увреждане на чревната микробиома.

„Много антибиотици инхибират растежа на различни патогенни бактерии. Този широк спектър на активност е полезен при лечение на инфекции, но увеличава риска микробите в червата ни също да бъдат засегнати.“, обяснява Лиза Майер, ръководител на Програмата „Emmy Noether“ и един от двамата водещи автори на изследването.

Ако някои чревни бактерии са увредени повече от други, антибиотичната терапия може да доведе до дисбаланс в състава на микробиотата, обикновено наричан дисбиоза. Диарията е често срещан краткосрочен ефект, докато алергичните състояния като астма или хранителни алергии и затлъстяване са възможни дългосрочни последици. Фактът, че антибиотиците са активни и срещу чревните микроорганизми, е известен отдавна, но тяхното въздействие върху голямото разнообразие от микроби, населяващи червата, все още не е изследвано систематично, най-вече поради технически предизвикателства.

„Досега познанията ни за ефектите на различните антибиотици върху отделните чревни микроорганизми са минимални. Нашето проучване запълва големи пропуски в разбирането ни кой тип антибиотик как и на кои бактерии влияе.“, казва Насос Типас, старши учен и ръководител на група в Европейската лаборатория за молекулярна биология.

Някои видове антибиотици повлияват растежа на чревните бактерии

Въз основа на предишно проучване на EMBL, учените наблюдават как всеки от 144 антибиотика повлиява растежа и оцеляването на до 27 бактериални щама, обичайно обитаващи червата. Изследователите определят концентрациите, при които даден антибиотик би повлиял на тези щамове, разширявайки съществуващите набори от данни за спектрите на антибиотиците в чревните бактериални видове със 75%.

Антибиотик

Експериментите установяват, че тетрациклините и макролидите – два често използвани вида антибиотици – не само спират растежа на бактериите, но и водят до тяхната смърт. Около половината от тестваните чревни щамове не са оцелели при лечение със споменатите медикаменти.

„Не очаквахме да видим този ефект при тетрациклини и макролиди, тъй като се счита, че тези класове антибиотици имат само бактериостатичен ефект, което означава, че те спират бактериалния растеж, но не убиват бактериите.“, казва Камил Гоманс. „Нашите експерименти показват, че това предположение не е вярно за около половината от чревните микроби, които изследвахме. Доксициклин, еритромицин и азитромицин – три често използвани антибиотика – убиват няколко вида чревни микроби, докато други просто ги потискат.“

Селективното унищожаване на специфични микроби от тетрациклини и макролиди може да доведе до по-бързото им изчезване от чревната микробиота в сравнение с тези, чиито растеж е потиснат. Това би могло да обясни силните промени на микрибиотата, наблюдавани при някои пациенти, лекувани с тези антибиотици.

Комбиниране на антибиотици с други лекарства смекчава загубата на чревни бактерии

Има начин обаче да се намалят щетите. „По-рано показахме, че лекарствата взаимодействат по различен начин при различните бактериални видове. Затова изследвахме дали второ лекарство може да прикрие вредните ефекти на антибиотиците върху изобилни чревни микроби, но да им позволи да запазят своята активност срещу патогени. Това би осигурило нещо като противоотрова, което би намалило страничните реакции от антибиотиците върху чревните бактерии.“, обясняват изследователите.

За тази цел учените комбинират антибиотиците еритромицин или доксициклин с набор от близо 1200 фармацевтични продукта, за да идентифицират лекарства, които потенциално са способни да спасят два конкретни бактериални щама. Всъщност изследователите откриват няколко лекарства, които биха могли да спасят тези чревни микроби и други срочни видове. Важно е да се отбележи, че комбинацията от антибиотик със защитно второ лекарство не компрометира ефикасността на медикамента срещу патогенни бактерии.

Последващи експерименти показват, че този подход може да е ефективен и при естествен микробиом. С помощта на сътрудници учените показват, че комбинацията от еритромицин с антидот смекчава загубата на някои изобилни чревни бактериални видове при мишки*. По подобен начин антидотните лекарства защитават човешки микроби от антибиотика в сложни бактериални общности, получени от фекални проби.

„Нашият подход, който комбинира антибиотици с други лекарства, може да отвори нови възможности за намаляване на вредните странични ефекти на антибиотичното лечение върху чревния микробиом.“, заключава Майер. „Нито един антидот няма да може да защити всички бактерии в червата ни – особено след като те се различават толкова много при отделните индивиди. Но тази концепция отваря врати за разработване на нови персонализирани стратегии за поддържане на добрите бактерии в червата.“

Ще бъдат необходими допълнителни изследвания, за да се идентифицират оптималните комбинации, дозиране и формулировки и да се изключат потенциалните дългосрочни ефекти върху чревния микробиом. В бъдеще новият подход може да помогне за поддържане здравето на чревната микрофлора и да намали страничните ефекти на антибиотиците при пациентите, без да компрометира ефективността на лечението.

*Maier Lisa et al. Unravelling the collateral damage of antibiotics on gut bacteria. Nature. 13 Oct 2021.

Източник:

Tackling the collateral damage from antibiotics: https://medicalxpress.com/news/2021-10-tackling-collateral-antibiotics

Още по темата:
  • Чревните бактерии могат да ускорят стареенето Чревните бактерии могат да ускорят стареенето
  • Ново проучване сочи, че специфични чревни бактерии могат да намалят тежестта на болестта на Паркинсон Ново проучване сочи, че специфични чревни бактерии могат да намалят тежестта на болестта на Паркинсон
  • Възможно е мозъкът също да има микробиом Възможно е мозъкът също да има микробиом
  • Злоупотребата с алкохол в юношеска възраст е свързана с промени в чревния микробиом Злоупотребата с алкохол в юношеска възраст е свързана с промени в чревния микробиом
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
53.20лв.

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
73.60лв.

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
60.20лв.

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
87.00лв.

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
61.50лв.

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60
74.99лв.

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60

Коментари към Учени откриха начин за справяне със страничните ефекти от антибиотиците върху чревната микрофлора

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Учени откриха начин за справяне със страничните ефекти от антибиотиците върху чревната микрофлора
    www.framar.bg 
    на 25 July 2025 в 06:20
    Коментирайте "Учени откриха начин за справяне със страничните ефекти от антибиотиците върху чревната микрофлора"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Амоксицилин
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Антибиотици
  • Лечение при гонорея
  • Еритромицин
  • Лечение на синузит
  • Антибиотици по време на бременност
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение при мастит
  • Хлорамфеникол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 176 дни, 21 часа и 2 мин.

Метформин на гладно - странични ефекти

преди 275 дни, 14 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 8 дни, 17 часа и 2 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 13 дни, 20 часа и 24 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 15 дни, 20 часа и 1 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 20 дни, 18 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАК ДЕЙВИД ШИНА ЗА КИТКА ПРИ НАРАНЯВАНЕ НА КАРПАЛНИЯ ТУНЕЛ модел 454

МАК ДЕЙВИД НАКИТНИК С ЛЕПЕНКА модел 452

МАК ДЕЙВИД ЛАСТИЧЕН НАКИТНИК модел 451

МАК ДЕЙВИД КОЛАН ЗА КРЪСТ модел 493

ГИНЕКСИД ЕМУЛГЕЛ С НЕУТРАЛНО pH 30 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ФОЛИУМ ЛЕНТА * 7

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 17:02:52

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: plamen от 24 юли 2025г. в 17:01:09

УРОГАРД капсули * 30 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 16:52:01

ВИТА DHA МАТЕРНА 450 меки перли * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 юли 2025г. в 16:48:57

ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ФОЛИУМ ЛЕНТА * 7

Коментар на: Жана от 24 юли 2025г. в 16:43:42
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival