Възможно е мозъкът също да има микробиом
Акценти
|
През последните години рекламите за пробиотици и пребиотици, чиято основна цел е подобряване на чревния микробиом, са стотици. Това обаче не е единствената съвкупност от микроорганизми в човешкия организъм. Налични са и други микробиоми, които също играят важна роля за здравето. Устата, носната кухина, кожата и скалпа имат свои собствени уникални общности от микроорганизми. Някои учени дори предполагат, че мозъкът също има микробиом.
Зараждане на идеята за мозъчен микробиом
Идеята, че мозъкът има микробиом, е представена за първи път през 2013 г., без обаче да привлече много внимание. Слабият интерес се дължи най-вече на дългогодишното вярване, че мозъкът е стерилен орган, защитен от вредните агенти, които циркулират в кръвта. Освен това е трудно да се потвърди наличието на микроби. Използваните техники разчитат на анализ на чужд генетичен материал, който не може да бъде надежден, тъй като фрагментите могат да бъдат замърсени.
При здрав мозък кръвно-мозъчната бариера предпазва органа от всички вредни вещества, съдържащи се в кръвта. Въпреки това по време стареене и при неврологични заболявания като болестта на Алцхаймер е възможно увреждане на бариерата, което увеличава вероятността от навлизане на вредни вещества в мозъка. Това може да причини заболявания и допълнително да влоши вече настъпилите щети.
По същия начин имунната система също става по-малко ефективна с напредване на възрастта, което може да допринесе за наличието на микроорганизми в цялото тяло. Гореспоменатото проучване, проведено през 2013 г., изследва възможността микроби да нахлуят в мозъка на хора с ХИВ/СПИН. За целта е сравнена мозъчната тъкан на хора с ХИВ/СПИН с тази на здрави контроли. Изненадващо учените откриват нечовешки генетичен материал, който сочи наличието на над 173 вида бактерии и фаги (вируси, заразяващи бактериите).
Във всички тествани проби, взети от пациенти с различни мозъчни заболявания, а не само от хора с ХИВ/СПИН, изглежда има бактериален генетичен материал.
Група изследователи от Университета в Единбург сравняват мозъците на хора, диагностицирани с болестта на Алцхаймер, с тези на здрави контроли. Мозъкът на пациентите с невродегенеративното заболяване съдържат повече бактерии и гъбички. Учените обаче откриват няколко вида гъбички, бактерии и други микроорганизми при контролите.
>>> Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка
Установено е, че микробиомът на човешкия мозък е подгрупа (около 20%) от чревния микробиом. Въпреки че са открити повече бактерии при хората, диагностицирани с болестта на Алцхаймер, изследователите не успяват да открият модел на определени щамове, които се срещат само в засегнатите мозъци. Проучването обаче все още не е рецензирано и публикувано в научно списание, така че резултатите трябва да се разглеждат с известна предпазливост.
Оставащи въпроси
Все още няма ясна представа как микроорганизмите могат да проникнат в мозъка. Една теория предполага заболяванията на венците и наличието на кариеси причиняват увреждане на тъканите, което позволява на бактериите, намиращи се в устата, да достигнат до мозъка чрез нервната система.
>>> Лошото орално здраве е свързано с влошена мозъчна функция
Интересното е, че оралните бактерии са в състояние да произвеждат амилоидни протеини. Те са важни за нормалната мозъчна функция, но необичайни бучки от този вид протеини се откриват при хора с болестта на Алцхаймер. Следователно бактериите, намиращи се в устата, могат да нахлуят в мозъка, където да причинят заболяване.
Мозъчният микробиом е нова и завладяваща идея. С напредъка, наблюдаван в молекулярните техники, като технологията за секвениране, която помага за разбиране на генетичния код на микроорганизмите, все повече микроби ще се откриват в цялото тяло. Изглежда, че подобно на микробиома на червата, нарушаването на финия баланс на микробите може да доведе до развитие на заболяване. Въпреки това тези открития отварят вратата към нови потенциални възможности за лечение на мозъчни заболявания като болестта на Алцхаймер.
Остават обаче няколко въпроса. Все още не е създадена пълна карта на микробите, живеещи в здравия мозък. Също така не е ясно какво определя кои микроорганизми живеят в мозъка и как те могат да нахлуят в него.
The brain might also have a microbiome – what you need to know: https://theconversation.com/the-brain-might-also-have-a-microbiome-what-you-need-to-know-229328
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
КРИЛ ОЙЛ капсули * 90 SANCT BERNHARD
Безплатна доставка за България!ХЛОРЕЛА таблетки 250 мг * 100 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Перила
- Черимоя
- д-р Александър Францов Босилков
- Глиални клетки
Коментари към Възможно е мозъкът също да има микробиом