В бъдеще ще ни атакуват свръх издръжливи бактерии, устойчиви на антибиотици
Такива безрадостни перспективата прогнозират експерти от Световната здравна организация (СЗО), които обръщат внимание на това, че в света всяка година расте броят на заболявания нелечими с антибиотици. Макар, че до неотдавна, тези лекарства можеха лесно да се справят със същата инфекция, но сега са напълно безполезни. И всичко това, защото болестотворните микроби и бактерии са се научили да разпознават опасностите и да се защитават.
В момента някои патогени са развили резистентност към почти всички лекарства. Смъртността на пациентите, заразени с такива резистентни на антибиотици патогени според статистиката, в някои случаи се е увеличила с 50%.
Професор Петър Хоукс е уверен, че проблемът за устойчивостта или както той е известен в научните среди - резистентността към антибиотици в медицината, има същото значение, което в други области е проблема с глобалното затопляне.
Според ученият „бавният, но стабилен растеж" на броя на резистентните към антибиотици щамове е свързан с превръщането на обикновените инфекциозни заболявания в неизлечими болести. Вече само в ЕС от бактериални инфекции, устойчиви на антибиотици, умират всяка година 25 000 души.
За това алармира и ръководителят на СЗО Маргарет Чан: "Човечеството, казва тя, се изправя пред такова ниво на резистентност към антибиотиците, че тази ситуация би могла да означава „края на медицината, каквато я познаваме". Всеки разработен някога антибиотик по всяко време може да стане безполезен.
Коментари към В бъдеще ще ни атакуват свръх издръжливи бактерии, устойчиви на антибиотици