Митове и истини за антибиотиците
Мит 1: Ако имате инфекция, винаги трябва трябва да пиете антибиотици.
Това е погрешно. В повечето случаи не е нужно, тъй като антибиотиците действат успешно срещу бактерии, а грипът и другите простудни заболявания са причинени от вируси. Антибиотик се приема, само когато болестта мине в бактериален етап.
Мит 2: Можете да взимате антибиотици профилактично.
Антибиотиците убиват бактериите, но ако няма такива те могат да увредят вътрешните органи. Изключение от правилото се прави, само когато имаме близки с инфекция, която се предава лесно и застрашава живота. Примерен случай - ако в семейството има туберкулозноболни.
Мит 3: Антибиотиците могат да се вземат от време на време, независимо от лечението.
При недостатъчна концентрация на лекарството в тялото умират само слаби микроорганизми, а бактериите мутират и се появява в бъдеще резистентност към този антибиотик. Концентрацията на лекарството зависи от правилния избор на медикамента и дозата му.
Мит 4: Ако даден антибиотик е бил успешен при дадена болест в миналото, сега ще помогне пак.
Това е изключително грешно схващане - различните болести могат да имат сходни симптоми. Да се избере правилното лекарство е важно още от първия ден на започване на болестта.
Мит 5: Всички лекарства са антибиотици
Често наричат антибиотик различни антимикробни вещества, включително сулфонамиди. Но антибиотици, предимно естествени или с полусинтетичен произход и сулфонамиди - химиотерапевтици, като цяло се различават значително.
Мит 6: Няма странични ефекти при антибиотиците.
При вземането на антибиотици често има неприятни алергични реакции, може да се появи гуша или някои токсични ефекти върху вътрешните органи.
Мит 7: Антибиотиците са изключително вредни за организма.
Без антибиотици не може, ако говорим да запазим живота на пациента при сепсис или интоксикация. Антибиотици се предписват за хората с инфекциозни заболявания и след операция.
Коментари към Митове и истини за антибиотиците