Нов подход за лечение на рак на гърдата

Ново изследване на развитието на рака на гърдата проведоха британски учени от Института за здравен мониторинг и оценка.
Проучването е извършено, за да се намери по-добра профилактика и по-успешно лечение на коварната болест, от която са страдат над 1,6 милиона жени, от които 425 000 са вече починалите.
Последни изследвания в областта на рака на гърдата показват ползата от комбинираната терапия.
Това е, когато има едновременно използване на облъчване и химиотерапия и по този начин значително се намалява рискът от рецидив на тумора. Според британските учени, този нов подход (известен като синхронен chemoradiation) може да спаси живота на много пациенти с рак на гърдата.
Резултатите показват, че това лечение има малко странични ефекти и не вреди на качеството на живот на пациентите, така че може да се счита от лекарите като постоперативно лечение на рак на гърдата, смятат учените.
Лъчева терапия и химиотерапия обикновено се провеждат в следоперативния период, за да се унищожат всички останали ракови клетки и да се намали риска от рецидив. Стандартният подход е, че на пациента се дава първо химиотерапия, която е последвана от лъчетерапия,а не едновременно, както изпробвали сега медицинските специалисти.
Британските учени решили да проведат изследването при пациенти в ранен стадий на рак на гърдата, когато е най-добре да се проведе съвместно лъчетерапия и химиотерапия.
Резултатите показват, че сред изследваните 2300 жени в постоперативния период, тези, при които били приложени едновременно и химиотерапия и лъчева терапия, рискът от рецидив бил 35 % по-нисък в сравнение с тези, които спазвали стандартната терапия.
Станало ясно, че 41 от пациентите, подложени на съвместната групова терапия имали рецидив, в сравнение с тях рецидив получили 63 пациенти, лекувани със стандартната терапия.
Очаква се ефектът от комбинираната терапия да е още по-голям през следващите години.
Коментари към Нов подход за лечение на рак на гърдата