НПО: Българското здравеопазване е най-скъпото в цяла Европа

В България е най-скъпото здравеопазване в Европа като над 50% от парите за него се плащат от пациента. Това заяви председателят на Националната пациентска организация и член на Надзорния съвет на НЗОК Станимир Хасърджиев.
56% от здравните услуги в страната се заплащат лично от пациентите. Това допълниха от Българската асоциация за закрила на пациентите. В останалите държави в Европа пациентите плащат до 25% от цената на цялото си лечение.
Сред приоритетите на Министерство на здравеопазването са проблемът за достъпа до здравеопазване и удовлетвореността на пациентите.
Хасърджиев заяви, че проблемът на българското здравеопазване е самата система.
По думите му достъпното здравеопазване трябва да отговаря на няколко условия – да е физически достъпно, да отговаря на нуждите на пациентите, да съответства на световните стандарти и да е финансово достъпно.
Главният секретар на Българският лекарски съюз д-р Стоян Борисов пък заяви, че основният проблем на здравната система у нас е финансовият. Той посочи, че в България за един пациент годишно се отделят около 240 евро, а в други държави сумата е между 1500 и 2000 евро. Според него за добре финансирана здравна система трябва да се отделят около 6,5-7 милиарда лева на година.
От БЛС настояват здравеопазването да стане приоритет и държавата да заплаща 8% за държавните служители и други социални групи, а не както е в момента – 4,2%.
Д-р Борисов каза още, че това са приблизително 500 милиона лева, които всяка година ще влизат допълнително в здравеопазването и че именно това е причината пациентите да доплащат 56% от лечението си.
Коментари към НПО: Българското здравеопазване е най-скъпото в цяла Европа