Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Откриха ген, който може да е причина за ендометриоза при жените

Откриха ген, който може да е причина за ендометриоза при жените

от 27 сеп 2021г., обновено на 14 яну 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Откриха ген, който може да е причина за ендометриоза при жените  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Международен екип от САЩ и Германия установява, че ДНК изменения в гена NPSR1 може да са причина за ендометриозата при жените, а неговото потискане значително намалява болката, характерна за болестта. 

До 10% от жените по света страдат от ендометриоза. Заболяването е хронично, много болезнено и може да доведе до безплодие. То настъпва, когато тъкан, подобна на обвивката на матката (ендометриума) започне да се разраства извън нея и достигне коремната кухина, а понякога дори яйчниците и Фалопиевите тръби. Тъй като тази тъкан реагира на хормоналните промени по време на менструалния цикъл, също както и ендометриумът, жената изпитва много силна болка в таза или в областта на яйчниците.

Причините за ендометриозата не са изяснени и към момента не е открито лечение. Пациентките могат да облекчат състоянието с обезболяващи медикаменти, хирургична намеса или хормонални контрацептиви, но те невинаги дават резултат.

Ролята на протеина невропептид S рецептор 1 (NPSR1)

Наскоро проведено изследване е на път да помогне в откриването на ефективно лечение, разкривайки ген, който може би е причината за ендометриоза. Екипът установява, че при болните жени много по-често настъпват ДНК изменения в гена, който произвежда протеина невропептид S рецептор 1 (NPSR1). Той играе важна роля при предаването на нервни сигнали и по време на възпалителните процеси в организма.

Десетилетия наред Оксфордските експерти търсят причините за ендометриозата. В самото начало те забелязват, тя се предава от поколение на поколение. До 50% от случаите на ендометриоза са генетично обусловени. Не толкова лесно се оказва да се открият гените, които я причиняват. Болестта се повлиява от различни фактори – генетична предразположеност, среда на живот и взаимодействието между тях.

Учените сравняват генома на пациентите в търсене на необичайни характеристики, които го отличават от този на здравите жени. Геномът на всеки човек съдържа всички негови гени. Те изчисляват също така колко от болните жени са наследили заболяването от роднина и колко – не.

Изследването обхваща общо 32 семейства с поне 3 жени с ендометриоза и други 105, които са здрави.
За по-голяма сигурност експертите използват данните и от друг генетичен анализ върху повече от 3000 случая на ендометриоза и контролна група от 2300 души.

Хромозома 7 и връзката й с ендометриозата

Резултатите от изследваните семейства сочат, че възможна причина за състоянието е хромозома 7, която съдържа близо 100 гени. След по-задълбочено и подробно ДНК секвениране става ясно, че генът NPSR1 пренася най-опасните варианти от всички други гени в седмата хромоза при болните от ендометриоза. При здравите участници в проучването обикновено генът NPSR1 е нормален.

За да потвърди резултатите, друг екип от Университета на Уисконсин в Мадисън и медицинския колеж „Baylor“ разглежда ДНК вариациите в група макаци резус. Изборът им се спира на точно тези животни, защото те също имат менструален цикъл като хората и също страдат от ендометриоза. И при тях най-често измененията в седмата хромозома се наблюдават при болните маймуни.

Следващата стъпка в проучването е да се провери дали потискане действието на NPSR1 би дало отражение върху възпалението, причинено от болестта. За целта учените използват първо клетки, а след това лабораторни мишки. Заедно с колегите си от германската фармацевтична група „Bayer“ експертите откриват, че, ако се потисне NPSR1 в имунните клетки, те започват да реагират по-слабо и произвеждат по-малко от протеина, който обикновено предизвиква възпалението. Същият експеримент, проведен върху мишки, води до по-леко възпаление и по-безболезнено протичане на болестта, без назначено лечение.

Лекарството, използвано по време на експеримента, може да се използва само за научни цели върху клетки и животни, но не и върху хора. Пред изследователите стои предизвикателството да открият медикамент, подходящ за хора, който да има същия потискащ ефект върху гена NPSR1, за да се установи дали приемът му ще доведе до облекчаване симптомите на ендометриоза.

Същност и функция на гена NPSR1

Макар някои аспекти на гена вече да са разгадани, все още има много неизвестни. Каква точно е връзката между NPSR1 и заболяването? Какво прави (или не прави) той, за да предизвиква възпаление и болка? Важно е да се разбере и как ДНК вариантите на NPSR1 влияят върху функцията на протеина и има ли определени тъкани, където се наблюдават промените.

Генът NPSR1 променя усещането за болка

Експертите се натъкват на още един интересен факт - NPSR1 играе роля и при други възпаления, които не са свързани с ендометриозата като например астма и възпаление на червата. Генът е открит и в някои области на мозъка, чиято дейност определя степента на тревожност и човешкото поведение. С други думи, NPSR1 вероятно повлиява усещането ни за болка и чувството за тревожност, което съпътства живота на хората с ендометриоза.

Хроничните заболявания и болката променят човешкия мозък. Те водят до плавно изменение в начина на предаване и отговора на нервните сигнали. Според учените е възможно генът NPSR1 да е свързан не само с възпалението и коремните болки при жените с ендометриоза, но и с функциите на мозъка. Дали е така тепърва предстои да разберем.

Въпреки че екипът продължава да търси отговорите на немалко въпроси, резултатите от научния експеримент са категорични – потискането на работата на рецептора облекчава болката и ограничава възпалението при лабораторни мишки с ендометриоза. Ако предстоящите проучвания потвърдят получените резултати, то разработването на медикамент срещу NPSR1 би могло да помогне на милионите жени, които страдат от заболяването, без да ги лишава от менструален цикъл и възможността да имат деца. 

Източник:

Endometriosis: gene identified which could be potential treatment target – new study: https://theconversation.com/endometriosis-gene-identified-which-could-be-potential-treatment-target-new-study

Още по темата:
  • Англия одобри перорален медикамент за лечение на ендометриоза Англия одобри перорален медикамент за лечение на ендометриоза
  • В софийската болница "Надежда" ще заработи кабинет за лечение и диагностика на ендометриоза В софийската болница "Надежда" ще заработи кабинет за лечение и диагностика на ендометриоза
  • Англия одобри лечение на ендометриоза с една таблетка дневно Англия одобри лечение на ендометриоза с една таблетка дневно
  • Франция влиза в битка с ендометриозата чрез пакет от иновации, който включва тест със слюнка Франция влиза в битка с ендометриозата чрез пакет от иновации, който включва тест със слюнка
5.0/5 1 оценка

Коментари към Откриха ген, който може да е причина за ендометриоза при жените

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откриха ген, който може да е причина за ендометриоза при жените
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:42
    Коментирайте "Откриха ген, който може да е причина за ендометриоза при жените "

НОВИНАТА е свързана към

  • Англия одобри перорален медикамент за лечение на ендометриоза
  • Ендометриоза
  • Шоколадова киста
  • Билки при ендометриоза
  • Д-р Ангел Налбански: Най-често срещаните митове за ендометриозата
  • N80.6 Ендометриоза на кожен цикатрикс
  • N80.5 Ендометриоза на червата
  • N80 Ендометриоза
  • N80.3 Ендометриоза на тазовия перитонеум
  • N80.0 Ендометриоза на матката
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 222 дни, 23 часа и 30 мин.

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 222 дни, 23 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival