Отлагат въвеждането на системата за пръстови отпечатъци в извънболничната помощ
Ръководството на Министерството на здравеопазването взе решение за нормативно стартиране на процедура по отказ за въвеждане на "пръстовия автентификатор" в извънболничната помощ през 2017 г. и отлагането му за 2019 г. Това съобщи д-р Илко Семерджиев, вицепремиер и министър на здравеопазването.
"От становищата на заинтересованите от процеса органи и организации, а именно БЛС, БЗС, пациентски организации и организации на лечебни заведения, както и от становището на компетентната институция – НЗОК, става категорично ясно, че не е налице обективна възможност за въвеждането на пръстовия автентификатор в извънболничната помощ на този етап", каза министър Семерджиев.
"Според НЗОК съществува сериозен риск от преждевременното въвеждане на автентификатора, тъй като прилагането му и в извънболничната помощ може да причини срив в сървърната част на регистрационната система на НЗОК, която понастоящем обслужва болничната помощ", заяви още Семерджиев.
По изчисления на НЗОК при внедряване на регистрационната система в извънболничния сектор, включително аптеките, ще трябва да бъдат закупени още поне 25 - 30 000 пръстови скенера и четци за машиночитаеми лични документи на обща стойност над 25 млн. лв. Ще бъдат нужни и средства за поддръжка на софтуер, интернет връзка и други. До момента софтуерът за обезпечаване на системата с „пръстова автентификация“ е струвал на болничния сектор над 4 милиона лева и на НЗОК - 477 000 лева.
НЗОК декларира пълна невъзможност за поемане на допълнително натоварване с подобен мащаб, както и липса на средства, техника и налични помещения за инсталирането й. Към настоящия момент изчислителната мощност на сървъра, осигуряващ работоспособността на регистрационната система, не е в състояние да поеме допълнителни натоварвания над тези, произтичащи от болничната помощ. При над 43 411 000 посещения при първичната и специализираната извънболнична помощ, денталната помощ и медико-диагностичната помощ за 2016 г., в сравнение с хоспитализациите през същата година, ще се достигне до 2 116 % увеличаване на „пръстовите автентификации“.
На 16 март предстои заседание на петчленен състав на ВАС, който ще разгледа на втора инстанция решението на тричленния състав на ВАС за обявяване на правните основания за въвеждане на пръстовия автентификатор за нищожни. Тъй като предходният министър е предвидил въвеждане на системата едновременно за болничния и извънболничния сектор, но е въведена само в болничния, настоящото ръководство на МЗ смята за необходимо да не се намесва в работата на независимата съдебна система и да изчака решението на ВАС.
Снимка: kompasbg.com
- НЗОК е готова да реагира на всеки пациентски сигнал за нередности в лечебните заведения
- Инспектираха системата за пръстова автентификация в УМБАЛ - Бургас
- За 30 август е планирана проверката на системата за пръстов идентификатор
- Семинар за тестовото внедряване на системата за пръстови отпечатъци се проведе в Бургас
НОВИНАТА е свързана към
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Национална здравноосигурителна каса
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- Съдът постанови: НЗОК ще плаща за лечението на болите от сколиоза
- Според управителя на НЗОК недостигът на пари в касата е заради лекарствата
- Разходване на средствата, постъпили в НЗОК
- НЗОК: Диетичните храни за диагнозата „Класическа фенилкетонурия“ се заплащат на 100%
Коментари към Отлагат въвеждането на системата за пръстови отпечатъци в извънболничната помощ