Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
НЗОК предоставя нова услуга на всички, които са здравноосигурени и притежават ПИК от Агенцията по приходите. Чрез него те могат да видят своето електронно здравно досие на интернет страницата на касата.
Благодарение на нововъведението около 400 000 граждани ще могат да направят това.
До момента достъп до електроното досие имаха само притежаващите универсален код, издаден от националната или от регионална здравна каса или електронен подпис.
Можете да откриете вашето електронно досие тук: https://pis.nhif.bg/main/
Електронното досие представлява вашия личен здравен картон - всички данни за вас, които НЗОК е събирала през годините. Разработена е система за нотификации, която да ви уведомява при настъпване на промени във вашия здравен статус.
Какво представлява електронното здравно досие?
За него първо се заговоря през 2009 г., когато Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) предоставя електронни здравни досиета за повече от 6 500 000 здравноосигурени граждани.
Електронните здравни досиета са част от Интегрираната информационна система на НЗОК, която действа от януари 2009 г.. Електронното здравно досие е достъпно за всеки здравноосигурен чрез интернет след въвеждане на индивидуална парола, известна само на пациента.
2011г. - Министър Ст. Константинов с предложение за достъп през чип в личните документи
Фирмите, които ще спечелят изработването на Интегрираната информационна система в здравеопазването, трябва да представят анализ за това кой ще е най-добрият вариант за достъп до системата. Той трябва да е разбираем за хората, каза пред журналисти министърът на здравеопазването, д-р Стефан Константинов. Министърът заяви, че в момента също има наченки за достъп до електронно здравно досие на пациентите, но системата изисква електронен подпис.
„Най-простият начин е да се въвежда потребителско име, лична парола и пин код. Другият вариант е вграждане на специален чип в личните карти, какъвто модел е възприет в Естония", обясни Константинов. Той посочи, че този вариант трябва да бъде съобразен при следващия период за преиздаване на лични карти в България.
Съществува и опция за достъп до електронната информационна система и чрез въвеждане и сканиране на биометрични данни, например чрез пръстови отпечатъци.
Министър Константинов подчерта, че идеята на здравното министерство не е да строи нова база данни и всичко да започва наново. Така ще може да се използва и информационната система на НЗОК. „Много от държавите са решили проблема, имайки единна информационна система, а базите данни са на децентрализирано ниво. Не е задължително това да се случи и при нас, но е възможно НЗОК да продължи да развива системата си, докато ние работим по новата", поясни здравният министър.
По думите му, новата интегрирана информационна система ще се гради на модули, с един общ интерфейс. Той заяви, че резултатите от нея ще се видят едва след приключване на проекта. „Имаме ли обща архитектура и концепция, дали точно ще имаме електронната рецепта първо или пациентското досие, е въпрос на оценка и зависи от бъдещия анализ", коментира министърът.
За съжаление, тази идея не се осъществява.
Официален старт на системата на Електронните здравни досиета - 15 април, 2013 г.
От 15 април, 2013 г. електронното здравно досие става факт, информират от НЗОК.
Досието е част от персонализираната информационна система на Здравната каса и съдържа данни за медицинското състояние на всяко здравно-осигурено лице, информация за преминали прегледи, хоспитализации и за отпускани лекарства.
Достъпът до електронното досие е осъществяван в интернет страницата на Здравната каса чрез електронен подпис или уникален код. Услугата за получаване на код е напълно безплатна и ще бъде предоставяна в районните здравни каси, като услугата е безплатна.
"Пациентът да може сам да избира за какво да бъде информиран от системата", обясни инж. Таня Загорова, главен експерт в касата.
Уникалният код за вашето здравно досие е предаван в запечатан плик. Чрез него ще можете да отворите досието си и да видите както заболяванията си, така и извършените прегледи. В случай че прочетете невярно съдържание, може да поискате проверка. В досието ще бъде отразявано и дали Здравната каса е платила съответното лечение.
Март, 2015 г. - все още слаб интерес към Електронното здравно досие
Здравната каса отчита изключително слаб интерес към електронното здравно досие.
По данни на институцията от тази услуга се възползват едва 10 процента от пациентите.
Достъпът до здравното досие в интернет дава възможност да проверим дали някой не е използвал медицинска услуга от наше име.
От общо 6,5 милиона здравно осигурени обаче едва 6 хиляди са си извадили код за достъп до информационната система на Националната здравна каса. Освен с код, достъп до информационната система на здравната каса имаме и с универсалния електронен подпис.
Проектите на министър Москов за електронно здравеопазване - 2015 г.
Персоналните електронни здравни карти и рецепти ще бъдат факт в началото на 2016 г. година. Това обещание даде отново здравният министър д-р Петър Москов.
Той посочи, че всеки здравноосигурен българин ще има свой индивидуален пакет за доболнична помощ, който ще е съобразен с възрастта и нуждите му.
Министърът даде и друго обещание, а именно, че ще се постарае държавата да гарантира комплексното лечение на човек, когато отиде в лечебно заведение. Д-р Москов информира, че от 2016 г. касата ще финансира цялостния път на лечението и излекуването на пациента и ще бъде заплащано за резултата, а не за структурата.
Август, 2017 г. - НЗОК започва да популяризира достъпа до Електронното здравно досие
Всички граждани, посетили Районна здравноосигурителна каса независимо по какъв повод, получават своя Уникален код за достъп до електронното си медицинско досие, съобщават от пресцентъра на Здравната каса.
При посещение в РЗОК за получаване на протокол за лекарства, заплащани от НЗОК, за заверка на рецептурни книжки или подаване на документи хората ще се сдобият безплатно с този код и ще могат да проверяват дали вписаните в личното им досие дейности реално са извършени.
Целта е да се осъществи обществен контрол върху публичните средства, с които НЗОК заплаща медицинските услуги, които се предоставят на гражданите. Ако даден пациент установи разминаване между извършена и отбелязана процедура, той може да подаде сигнал до РЗОК или Здравната каса. Контролните органи ще извършат проверка и в електронното досие ще бъдат нанесени корекции, ако са необходими. Гражданите също ще бъдат информирани за резултатите от разследването.
Предоставянето на Уникалния код е поредната стъпка към въвеждането на електронното здравеопазване. От НЗОК приканват гражданите да бъдат активни и да следят дали стриктно се изразходват средствата за здравеопазване.
Кампанията "За отворени досиета"
Кампанията „За отворени досиета“ в полза на клиента се реализира успешно в редица градове. От старта на инициативата на Националната здравноосигурителна каса през август 2017 г. до сега хиляди граждани са получили своя Уникален код за достъп (УКД) до електронното си медицинско досие.
От фонда напомнят, че всеки желаещ може да се сдобие безплатно със своя УКД във всяка районна каса, независимо от местоположението си. Подава се заявление с документи за самоличност или с нотариално заверено пълномощно и клиентът получава незабавно информацията на хартиен носител в запечатан плик. Достъп до здравното досие може да се осъществи и чрез личен електронен подпис.
УКД позволява контрол на парите, които се харчат от здравноосигурителните вноски на клиента, регулярна проверка на здравноосигурителното досие, известяване чрез имейл за всяко постъпило медицинско или дентално събитие – преглед, лечение при зъболекар или лечение в болница. Тези интервенции се отразяват и в досиетата на лица под 18 години, ако родителят е избрал личния лекар на децата.
Всеки желаещ да разгледа своето електронно досие може да го направи на страницата на НЗОК с попълване на необходимите лични данни. Всяко установено несъответствие между публикуваната информация и реално получената медицинска помощ е препоръчително да се сигнализира НЗОК/РЗОК. Информация за нарушения се подават писмено или на електронната поща в Централното управление на НЗОК или в районните каси.
Във Варна и Бургас е отчетена висока активност на гражданите, желаещи достъп и информация до здравното си досие. В Благоевград, Велико Търново, Видин и Русе също отбелязват висока заинтересованост.
От НЗОК призовават гражданите да станат част от процеса на контрол върху изразходването на обществения ресурс чрез проявата на лична ангажираност и посредством своя Уникален код за достъп.
- Електронните досиета на хората с увреждания ще заработят през февруари 2019 г.
- Специалисти искат да има единна информационна система в здравеопазването
- Здравният министър слага край на хартиените направления за лекари
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
НОВИНАТА е свързана към
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- Национална здравноосигурителна каса
- Съдът постанови: НЗОК ще плаща за лечението на болите от сколиоза
- Според управителя на НЗОК недостигът на пари в касата е заради лекарствата
- Държавата ще поеме лекарствата на хипертониците най-рано от април 2017 г.
- Ще се забави издаването на Европейски здравноосигурителни карти
- Здравната каса ще освободи от резерва си 50 милиона лева
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
Коментари към Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП