157 заразени с COVID-19 на 28 август 2020-а, излекуваните са 294
157 са потвърдените случаи на COVID-19 след направени 7 639 PCR теста през изминалото денонощие показват данните от Националния информационен портал. Общият брой на установените случаи у нас от началото на епидемията е 15 908.
Повече са и излекуваните – 294 души пребориха вируса SARS-CoV-2, за съжаление, осем не успяха.
726 са настанените в болници, а 65 са в интензивни отделения.
И днес най-много са заразените в София – 33, в Благоевград – 21, във Варна – 17. В Добрич са 14, а в Стара Загора – 11.
COVID-19 в България
С още шестима души се увеличи броят на хората с положителни проби, работещи в ямболската фирма за производство на мебели, която се превърна в поредното огнище на COVID-19. С тях общият брой на заразените е 37. Предприятието, в което работят над 80 работници и служители, продължава да е затворено, в него се извършва дезинфекция и се взимат мерки по предписанията от Регионалната здравна инспекция, откъдето потвърждават, че заразата е плъзнала, тъй като не са били спазвани противоепидемичните правила. Хората не са носили маски и не са спазвали дистанция нито по време на работа, нито когато са почивали.
И новите шест работници се чувстват добре, с лека симптоматика и са в домовете си. Днес в Ямбол са установени два случая на COVID-19, с които общият брой на заразените става 329.
Огнище беше установено и в Дома за хора с физически увреждания в село Джурково, където три жени са с положителни проби. Те са настанени в Уинверситетската болница „Св. Георги“ в Пловдив и са в добро състояние. В Дома се извършва пълна дезинфекция, взети са проби от останали 40 домуващи и от целия персонал. Резултатите от тестовете ще бъдат ясни в следобедните часове на днешния 28 август.
След подаден сигнал, че от асеновградската болница са отказали да приемат жените, вчера областният управител на Пловдив провери случая и се срещна с директора на МБАЛ д-р Иван Червенков. Дани Каназирева заяви, че в случая е станало разминаване в информацията и лоша комуникация между екипите. Д-р Червенков потвърди, че свободни легла е имало и очевидно става дума за недоразумение. Директорът на болницата потвърди, че отделението за COVID-19 разполага с 22 легла и заяви, че полагат усилия да разделят потоците и да няма смесване на пациентите. От своя страна Дани Каназирева беше категорична, че в областта има достатъчно отделения и легла и е недопустимо да се връщат пациенти. Тя заяви още, че всеки сигнал ще бъде проверяван. Важно е преди началото на есенно-зимния сезон да бъдат изчистени организационните проблеми и да има готовност да се посрещне всяка ситуация, убедена е областната управителка.
Шефът на РЗИ д-р Танчева каза от своя страна, че трябва да бъдат осигурени лекар и медицински сестри в Дома за хора с увреждания, за да може да се реагира бързо и хората, които имат нужда, да бъдат настанявани веднага в болница.
8 са хората с положителен тест в Пловдив, общо 1349 са заразените до момента. Това нарежда областта на второ място след София в черната статистика. Данните от информационния портал показват, че Благоевград е на трета позиция с 1300 случая на COVID-19 и след него е Добрич с 695. Най-малко са заразените в Ловеч – 60.
От 27 август 2020-а в Пазарджик започна работа и лаборатория за диагностика на COVID-19, каквато до момента нямаше.
Управителят на МБАЛ „Здраве“, в която се намира лабораторията, заяви, че по този начин няма да се губи време и резултатите ще се получават много по-бързо. Освен PCR тестове ще бъдат правени и изследвания за антитела и антиген за COVID-19. Установените за последните 24 часа заразени в Пазарджик са 10. С тях общият брой на хората с коронавирусна инфекция в областта става 666.
Още един лекар изгуби битката с COVID-19. От БЛС съобщиха, че е починал д-р Емил Вакльов. Кардиологът беше настанен в тежко състояние в Университетската болница „Пирогов“ заедно с майка си, която е медицинска сестра. Миналата седмица почина баща му, д-р Муса Вакльов, общопрактикуващ лекар в Краище, който най-вероятно се е заразил, докато се грижеше за болните от коронавирусна инфекция от шивашката фабрика в Разлог, където имаше огнище на заболяването. Печалната статистика показва, че до момента шестима лекари и четири медицински специалисти са загубили битката със заразата.
През последния месец тежестта на COVID-19 е много по-голяма и това е притеснително, коментира днес пред Нова телевизия главният здравен инспектор. Доц. Ангел Кунчев смята, че проблемът се пренебрегва от обществото и това трябва да се промени. Възможно е по-високата смъртност да е резултат от това, че инфекцията обхвана старчески домове в страната и бяха заразени много възрастни хора, които имат и редица придружаващи заболявания. Каквито и да са причините, които в момента биват изследвани и анализирани, факт е, че сме с най-висока смъртност сред страните от ЕС.
Доц. Кунчев каза още, че ваксината срещу COVID-19 ще бъде безплатна за всички, които искат да се ваксинират.
От 29 август 2020-а Дания облекчава начина, по който българите ще влизат в страната. Кодът за България се променя и от оранжев става жълт. За влизането в страната ще е нужна само лична карта или паспорт. Ако има хора с температура или кашлица, полицията може да им откаже за влязат в Дания. До момента, за да влязат в страната, българите трябваше да имат основателна причина и задължително бяха 14 дни под карантина.
COVID-19 по света
Хората с COVID-19 по света достигнаха 24 502 405, показват данните на Университета „Джон Хопкинс“. 840 745 са починалите, а 16 049 793 са оздравелите.
В Индия, която продължава да е трета по брой заразени след САЩ и Бразилия, бяха потвърдени нови 77 266 случая за последното денонощие. 1 057 са смъртните случаи за последните 24 часа, а общият брой на жертвите на COVID-19 е 61 529.
Регионалният офис на Световната здравна организация за Африка съобщи, че сред най-засегнатите страни са Южна Африка с над 618 000 случая и 13 000 починали, Нигерия с 53 317 и починали над 1000 и Етиопия с над 46 400 .
Сериозни мерки за ограничаване заразата с COVID-19 предприеха в Мароко заради рязкото покачване на заразените. В последната седмица биват регистрирани повече от 1000 души на ден, докато в началото на пандемията те бяха няколко десетки.
В Руанда също бяха засилени мерките. Удължиха продължителността на полицейския час, който започва от 19 часа, а не както до момента в 21 часа, забранено е пътуването до Русизи, където има огнище на заразата, спрян е общественият транспорт до Кигали. Правителството реши, че засега няма да отварят училищата и учебната година няма да започне от началото на септември. Продължават да са затворени барове и ресторанти, носенето на маски е задължително, а броят на служителите, които работят едновременно в офисите на фирмите, е ограничен, публичните събирания са забранени. От 22 март 2020-а, когато противоепидемичните мерки влязоха в сила до 1 май, когато бяха частично отменени, в страната бяха регистрирани 225 случая на COVID-19 и нямаше нито един смъртен случай. За времето от май до август заразените станаха 3625, а на 26 август бяха установени 217 души с положителни тестове, 15 са починалите за този период.
Европейската комисия и фармацевтичната компания AstraZeneca подписаха първия договор за доставка на ваксини срещу COVID-19. Той регламентира възможността да се купи от ваксината за всички страни в ЕС, но и да бъде направено дарение за държавите с ниски и средни доходи. Ще има възможност ваксини да бъдат пренасочени към други европейски страни. Договорена е възможността да бъдат купени 300 000 000 дози и допълнително 100 000 000, които ще бъдат разпределени според населението в съответната страна. Финансирането ще бъде осъществено от Инструмента за спешна помощ.
Според комисаря по въпросите на здравеопазването Стела Кириакиду чрез този първи договор се изпълнява ангажиментът на ЕК да осигури различни ваксини, с които да защити общественото здраве.
Ваксината на AstraZeneca е във фази 2 и 3 на клиничните изпитвания. Екипът на фармацевтичната компания работи заедно с екип от Университета в Оксфорд.
coronavirus.bg, pixabay.com, mh.government.bg, pd.government.bg, nova.bg, rfi.fr, lemonde.fr, coronavirus.jhu.edu
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 157 заразени с COVID-19 на 28 август 2020-а, излекуваните са 294