Ефектът от COVID-19 върху сърцето се проучва от американски кардиолози
През последните месеци стана ясно, че COVID-19 засяга сърцето, като в някои случаи последиците от болестта върху сърдечната дейност са дългосрочни. Кардиолози и учени от Медицинския университет в Маями обединиха усилията си, за да разберат до каква степен точно коронавирусът влияе върху човешкото сърце.
Джефри Голдбъргър, професор по медицина и ръководител на Катедрата по сърдечносъдови болести, разкрива, че правят проучвания и лабораторни анализи, които евентуално биха довели до откриване на ефикасно лечение на сърдечни заболявания, причинени от коронавируса.
Медицинското училище си сътрудничи с други организации в Америка, които изследват взаимовръзката между COVID-19 и инфаркта на миокарда. Университетът ще има достъп до регистъра на пациенти с такова сърдечно заболяване и потвърдена или предполагаема диагноза за COVID-19, на територията на Северна Америка. Също така екипът ще работи съвместно с Американската кардиологична асоциация по списък с пациенти, заразени с коронавирус, които страдат и от сърдечно заболяване, за да начертаят най-добрите практики, мерки и форми на лечение.
Изследването се провежда паралелно с наскоро обявената от университета програма за кардиологични болести, свързани с коронавируса, чиято цел е да открие и диагностицира по-тежки състояния, причинени от COVID-19, в най-ранен етап, за да се предпази сърцето от сериозно увреждане.
Експертите, които участват в изследователската работа, са Карлос Алфонсо, доцент по медицина, Маурисио Коен, професор по медицина, и Раул Митрани, професор по клинична медицина. Д-р Митрани работи заедно с д-р Голдбъргър по проучване върху хора, излекувани от коронавирус, за да се проследи риска от аритмия при тях.
Основните казуси в проучването на влиянието на COVID-19 върху сърцето
-
Влиянието на COVID-19 върху развитието на миокардит
Д-р Митрани споделя, че при около 25% от пациентите с установен коронавирус и със сериозно белодробно заболяване, се наблюдава възпаление на сърцето, наречено миокардит. Въз основа на по-ранни проучвания на последиците от вирусни миокардити, екипът заключава, че е възможно COVID-19 да оказва същия ефект върху сърцето, причинявайки сърдечносъдови нарушения като например исхемична болест, атриална фибрилация (предсърдно мъждене) или вентрикуларна аритмия. С помощта на кръвни тестове и кардиограми Леонардо Тамариз, професор по медицина, наблюдава дали при пациенти с леки симптоми на COVID-19 има увреждане на сърцето, за да открие евентуална връзка между коронавируса и сърдечната дейност.
-
Приемът на популярни лекарства за артериална хипертония и COVID-19
В друго проучване са включени хора с артериална хипертония и други сърдечносъдови заболявания, които приемат два типа медикаменти: АСЕ-инхибитори или блокери на ангиотензинови рецептори (АРБ). „Не сме сигурни дали тези лекарства по някакъв начин имат отношение към COVID-19, тъй като вирусът прониква в клетките през АСЕ2 рецепторите“, заявява Тамариз. Други учени от медицинското училище в Маями са се фокусирали върху биологичния аспект на COVID-19, опитвайки се да изяснят в дълбочина естеството на вирусната инфекция. Лина Шехаде, доцент по медицина, търси нови механизми за проникване на коронавируса в клетките, за да може след това да блокира тези механизми и пътища, прилагайки съществуващи медикаменти с различни показания.
Робърт Майерберг и кардиологът Чунминг Донг планират разработването на ново изследване на биомаркери. За неговите цели те ще използват много подробни статистически и биоинформационни анализи, с които да могат да предсказват развитието и степента на тежест на COVID-19.
Д-р Майерберг смята, че по този начин по-лесно ще се подбират подходящите пациенти и ще се използват разумно и ефективно ресурсите на здравната система. И не по-малко важно – ще добият нов поглед върху патогенезата на COVID-19.
Медицински университет, Маями
www.newswise.com
Снимка на cdz от Pixabay
- FDA добави предупреждение за рядко сърдечно възпаление в листовките на ваксините на „Pfizer“ и „Moderna“
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
- Погрешни са твърденията в социалните медии, че познатата настинка или грип могат да се сбъркат с COVID-19
- 23% ръст за юли 2020-а в броя на хоспитализираните с Covid-19 деца в щата Флорида
Коментари към Ефектът от COVID-19 върху сърцето се проучва от американски кардиолози