Специалисти препоръчват по-щадящо лечение за пациенти с инфаркт, които изпадат в кардиогенен шок
Понякога по-малко означава повече, особено при лечение на хора с инфаркт, чийто живот е в реална опасност.
Ново проучване разкрива, че повече от 30% от хоспитализираните пациенти с инфаркт, придружен от ниско кръвно налягане, са подложени на агресивна форма на лечение, при която коронарният стент се поставя в кръвоносните съдове на сърцето, за да не позволява тяхното запушване. Подходът се прилага, макар да има и не толкова агресивно решение, което е насочено само към запушените кръвоносни съдове, довели до инфаркт.
Съвместното изследване на експерти от Yale и медицински център „Beth Israel Deaconess“ се провежда върху пациенти, подложени на една от двете процедури в американски болници в периода 2009-2018. Учените целят да разберат колко често и в кои случаи се прилага агресивното лечение върху всички кръвоносни съдове.
През 2017 година, по време на друго проучване, експерти откриват, че въпросната агресивна процедура може да причини по-висок ръст на смъртността, отколкото по-щадящата и консервативна форма. Оттогава до днес нито един екип не е насочвал вниманието си към причините, които карат лекарите да вземат определено решение и честотата на прилагане на двете процедури в различните болници. |
Д-р Роан Кхера, асистент по сърдечносъдова медицина в Йейл и автор на изследването, дава малко повече подробности по този въпрос: „Работата ни разкрива нуждата от оптимизиране на болничните практики за пациенти, чийто живот е в реална опасност. В случая с хората, претърпели инфаркт, по-малката и деликатна интервенция дава по-добри резултати.“
Повече от 1/3 от всички пациенти, преживели инфаркт, които вследствие изпадат в шок, умират след постъпване в болницата. Половината от тях умират в рамките на една година. За сравнение, смъртността при други пациенти, които не изпадат в кардиогенен шок, е по-малко от 5%.
Макар резултатите от изследването на д-р Кхера от 2017 година да разкриват сериозен риск от поставянето на стент на кръвоносните съдове на сърцето по традиционния и агресивен метод, той не забелязва спад в броя процедури, извършвани върху пациентите. В заключение Кхера споделя, че екипът му е открил пряка зависимост между честотата на прилагане на агресивната процедура и броя смъртни случаи в част от болниците.
Yale University. "Less aggressive treatment better for heart patients who go into shock." /ScienceDaily
снимка: pixabay.com
Коментари към Специалисти препоръчват по-щадящо лечение за пациенти с инфаркт, които изпадат в кардиогенен шок