Повече от 5 000 000 лв. са дарени за борбата с COVID-19

От момента, в който у нас беше обявено извънредно положение заради коронавируса, до 24 март 2020 г., са дарени над 5 000 000 лв. за борба с COVID-19. От Българския дарителски форум (БДФ) съобщават, че общо дарените средства, които включват както пари, така и материални ресурси, са 5 300 000 лв.
Даренията са от компании, фондации и хора. Извън това фирми и граждани се обединяват и заедно организират и реализират дарителски кампании.
Според анализа на БДФ 52% от даренията са направени от компании, 8% от фондации, 18% от граждани и 22% са от дарителски кампании.
94% от даренията са предназначени за купуването на апаратура, предпазни средства и консумативи за болниците в столицата и страната, а 6% за осигуряването на устройства за достъп до виртуално образование, за социалните патронажи в общините и за храна на деца от уязвими групи.
От Българския дарителски форум подчертават, че освен събирането на средства, граждански организации, общини, инициативни групи и представители на бизнеса се организират постоянно, водени от желанието да създадат системи за подкрепа за медицинските екипи и за представителите на различни групи от хора, нуждаещи се от специфична помощ.
Примерите затова са стотици. Много български общини включиха доброволци и така осигуряват помощ на изолираните жени и мъже. Не са малко и организациите, които предприеха конкретни действия, като например пускането на горещи телефонни линии за консултации, но и за психологическа подкрепа. Сред тях са Националната мрежа на здравните медиатори, сдружението „Граждански инициативи“ в Ловеч, Българската асоциация по психотерапия. Благодарение на идеята на проф. беше създадена и виртуална клиника в изолираното под карантина Банско.
Множество български компании осигуряват безвъзмездно транспорт на даренията и доброволците, предоставят храна на медицинските екипи и на възрастните хора, координират различни кампании.
Хиляди са доброволците, благодарение на които бързо и навреме болниците и хората в нужда получават това, от което имат най-голяма потребност.
Тук е мястото да припомним невероятната дейност, която осъществяват от кампанията „За доброто“, като се започне от снабдяването на болниците с маски и дезинфектанти и се стигне до реализираната им успешно идея за предпазни шлемове, които вече са на разположение на лекарите и медицинските сестри, които поемат първи заразените с COVID-19.
От БДФ определят приносът на българските медии като изключителен в ситуацията на извънредно положение, тъй като благодарение на популяризирането на даренията не само информират, но и провокират съпричастността и желанието на други хора, организации и фирми да се включат и да помогнат с каквото могат.
На фона на тези положителни вести, свързани с активирането на гражданското общество от БДФ констатират, че от началото на кризата се е увеличил броят на уязвимите. Това са възрастните, хората с психически и физически увреждания, живеещите в бедност и изолация. Затова е от огромно значение местните власти и гражданските организации да създадат и координират конкретни механизми, които ще бъдат в подкрепа на тези групи. Нужно е и дарителският и доброволчески ресурс бързо да бъдат преориентирани към тях.
От Българския дарителски форум са категорични, че това, което запазва обществото ни живо днес, е солидарността.
Актуални продължават да бъдат кампаниите на здравното министерство, на БЧК, на Националното сдружение на общините, на кампанията „За доброто“, на БЛС, на КРИБ, на Дружеството по офталмология и още много други. За всички тях може да намерите информация на официалните им страници или във Фейсбук.
dfbulgaria.org, pixabay.com
-
Изготвиха правила за осъществяването на трансплантациите по време на епидемията от COVID-19
-
Новите случаи на COVID-19 на 19 май 2020-а са 24, а излекуваните за денонощие 34
-
След 27 април 2020-а болниците ще могат да лекуват болните от COVID-19 с кръвна плазма
-
Въвеждат изключително строги мерки за ограничаване на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Изготвиха правила за осъществяването на трансплантациите по време на епидемията от COVID-19
- Първи съмнения за коронавирус в България
- Над 3,5 милиона души в световен мащаб са заразени с COVID-19
- Д-р Георги Тодоров: Извънредното положение не е оправдание за погазване на права и компромис с медицинската наука!
- Бойко Борисов: Нулевият пациент с коронавирус е дошъл от Гърция
- Двете жени от Габрово, заразени с коронавирус, не са били контактни
- Националният оперативен щаб ще дава пресконференция веднъж седмично
- В България няма нови случаи на коронавирус
- 57 са новите случаи на COVID-19 у нас, общият брой на заразените е 1689
- След положителните проби за коронавирус болниците в Габрово и Плевен въвеждат карантинен режим на работа
Коментари към Повече от 5 000 000 лв. са дарени за борбата с COVID-19