Предложените промени в КТ дават право на два месеца платен отпуск на бащите за отглеждане на дете
Една от промените, предложени от социалното министерство в Кодекса на труда (КТ) и обект на обществено обсъждане, е свързана с възможността бащите да ползват два месеца платен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.
Предложенията за промени в Кодекса на труда
Предложенията, направени от социалното министерство, си поставят две основни цели. Едната е постигането на по-голяма предвидимост и прозрачност по отношение от отношенията между работодатели и работници, а втората е свързана с по-добрия баланс между професионалните и семейните задължения.
Възможност бащите да ползват двумесечен платен отпуск
До момента бащата или осиновителя няма право на вида платен отпуск за отглеждане на дете какъвто изисква Директива на Европейския парламент от 2019 г.
Документът е свързан с идеята за равнопоставеност между професионалния и личния живот на родителите и на осиновителите. Според него държавите членки на Евросъюза трябва да осигурят право на отпуск за полагане на грижи за дете на всеки един от двамата родители.
Неговата продължителност е четири месеца, два от които не могат да бъдат прехвърляни на другия родител.
Предложението установява правото на отпуск на бащата или осиновителя, платен от Държавното обществено осигуряване. Отпускът ще се зачита за трудов стаж, е посочено в промените. Отпускът може да се взима на няколко пъти или наведнъж.
Традиционно най-много грижи за детето в първите му години полага майката. Направените предложения за корекции в КТ дават реална възможност те да бъдат поделени между нея и бащата. Създават и предпоставки за много по-пълноценен контакт между бащата (осиновителя) и детето.
Друга важна промяна е свързана с вече регламентираното задължение на работодателя да разгледа исканията на служителите си за гъвкави схеми на работа, свързани с отглеждането на дете. В разумни срокове той трябва да даде отговор, а отхвърлянето на подобно искане трябва да бъде обосновано. До момента работодателят нямаше подобно задължение. В проекта са определени случаите, при които работникът има право да предложи промени за определен период, свързани с работното му време и неговата продължителност, работа от разстояние и други. От това могат да се възползват както родители на деца до 8 години, така и работещите, които полагат грижи за родители, съпруг или роднини по права линия поради медицински или други основателни причини.
Промени за насърчаване на сигурността и предвидимостта на трудовите правоотношения
В проектозакона за промени на КТ са включени предложения, с които се цели насърчаването на предвидимостта и сигурността на трудовите правоотношения, е записано в мотивите, внесени от министъра на труда и социалната политика.
До момента работодателят съобщава за промените в трудовото правоотношение най-късно до един месец след като то влезе в сила или когато има възможност затова. Предложението е това да става най-късно до момента, в който промените са факт. Целта е информацията да бъде подадена навреме като по този начин се гарантира пълна прозрачност и в същото време се избегнат трудови спорове.
Друга промяна е свързана с изпитателния срок. Сега той е до 6 месеца. Според измененията, когато трудовият договор е със срок по-малък от 1 година, изпитателния срок е до два месеца.
Предложението за промяна на чл. 119 от Кодекса дава възможност работещият да предложи на работодателя си преминаването от срочен към безсрочен трудов договор или от работа на непълно към пълно работно време. Когато работодателят не приеме идеята, е длъжен до 1 месец да уведоми писмено, мотивирайки отказа си. Това, казват вносителите, гарантира, че той ще разгледа предложението и ще представи обективни причини в случай, че го отхвърли.
Още изменения, с които се гарантира правото на работещите да получат цялата информация за трудовите си правоотношения, са свързани със задълженията на работодателя да запознава служителите си с вътрешните правила за работна заплата, за условията и реда, по които се прекратява трудовия договор и за организираните от него обучения за поддържане и повишаване на професионалната квалификация.
С допълнение към чл. 228А на Кодекса се регламентира, че всички разходи за обучение, свързани с поддържането и повишаването на професионалната квалификация, са за сметка на работодателя, когато задължението му е следствие от нормативен акт или колективен трудов договор. В тези случаи, е записано в мотивите, времето за обучение се отчита като работно време.
Общественото обсъждане започна на 1 април и продължава до 3 май 2022 г.
Промените трябва да влязат в сила от 1 август 2022 г.
- Промени в Кодекса на труда ще стимулират майките с по-високи доходи да се върнат на работа по-рано
- Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
- Извънредно положение в Салвадор заради засушаването и недостига на вода
- Ако НС промени закона за лечебните заведения, може да има ред в системата
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Промени в организма на майката по време на бременността
- Не харесвате живота си? Промяната трябва да дойде от самите вас
- Лайфстайл лечение
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Какво ще стане ако ядем уран?
- Вижте трансформацията на една жена след химиотерапия
- 14 реклами, които крещят за промяна
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- Изследване: Ревността може да доведе до личностна промяна
Коментари към Предложените промени в КТ дават право на два месеца платен отпуск на бащите за отглеждане на дете