Провериха интернет сайтове заради сигнали за продажби на лекарствени продукти на изключително високи цени
Софийската градска прокуратура (СГП) разпореди комплексни проверки за продажба на лекарствени продукти чрез обяви в интернет сайтове.
Прокурорската преписка е образувана след като Върховната административна прокуратура се самосезира след публикации в медиите за случаите, в които цените надвишават многократно регистрираните.
Проверките са осъществени от представители на РЗИ, Комисията за защита на потребителите, Националната приходна дирекция, органите на МВР и кмета на Столична община. Целта на проверките е била да бъдат открити нарушения, свързани с продажба от разстояние на лекарства без разрешение. Проверяващите са обърнали внимание на офертите за лекарства, чието търсене се е повишило, поради информацията, че могат да се използват за превенция и лечение на COVID-19.
От СГП дават информация за няколко от констатираните нарушения. Като например, продажба на лекарства, които се отпускат по лекарско предписание и продажбата им в интернет нарушава Закона за лекарствата. Някои от медикаментите нямат разрешение за употреба в България, а самият уебсайт не притежава разрешение за търговия с лекарства и не фигурира в списъка на лицата, предлагащи лекарствени продукти за продажба. Липсват данни на собственика, а на страницата е изписан само телефон за контакт. За подобно нарушение глобата е от 5000 лв. до 10 000 лв.
Другата проверка е на обява, публикувана в два сайта. Тя предлага лекарствен продукт, който съдържа активното вещество umifenovir. Посочва се, че той е предназначен за превенция срещу COVID-19, грип тип А и Б и всички възможни вируси и ротавируси. Цената му е 119,90 лв. И той не е разрешен за употреба. Установено е, че домейните им са регистрирани в Куала Лумпур.
Подобен е случаят с друга безплатна обява за продажба на прах за концентрат за инфузионен разтвор, за който също се казва, че е ефективен в борбата с коронавирусната инфекция. Публикувалият обявата е посочил единствено телефон и това, че е от Пазарджик.
По време на извънредното положение полицейските служители в столицата са работили по множество преписки, свързани с медицински материали от първа необходимост, предпазни средства и дезинфектанти на завишени цени, част от които са изпратени в прокуратурата.
Общо 31 търговци на дребно с лекарствени продукти са проверени, отчитат от СГП. Сред повечето няма установени нарушения. Инспекторите от Изпълнителната агенция по лекарствата са посетили други 35 адреса в София, които имат издадени разрешения за търговия на дребно в аптека. Установили са, че те не функционират, а собствениците им не са уведомили, че са прекратили дейността си. В този случай се отнема разрешението за употреба. Образувани са 22 административни производства, съобщават още от Софийска градска прокуратура.
prb.bg, pixabay.com
- Хора масово се лекуват с антифлегмин от ветеринарната аптека
- Експертите са категорични, че ММС – продуктът, обещаващ изцеление от рак до аутизъм – е опасен
- Българското лекарство срещу рак "Антималигноцит" не бе регистрирано, въпреки подписката
- СЗО алармира за разпространението на фалшиви партиди Оземпик
НОВИНАТА е свързана към
- Хора масово се лекуват с антифлегмин от ветеринарната аптека
- Експертите са категорични, че ММС – продуктът, обещаващ изцеление от рак до аутизъм – е опасен
- Българското лекарство срещу рак "Антималигноцит" не бе регистрирано, въпреки подписката
- СЗО алармира за разпространението на фалшиви партиди Оземпик
- Хапчето на Джеймс Морисън – лек за всички болести през 19-и век
- Нелегалната търговия с лекарства от Турция - достъпна и опасна
- Скандална реклама: Легално ли е вече шмъркането
- Масирани проверки по аптеките в Южна България
- Здравните инспектори ще проверяват за вътреболнични инфекции
- Доктор Мария Оуен измамницата
Коментари към Провериха интернет сайтове заради сигнали за продажби на лекарствени продукти на изключително високи цени