Проектозакон в Италия предвижда забрана за пушене на открито
Проектозаконът на здравния министър проф. Орацио Скилачи предвижда пушенето на открито в Италия да бъде забранено.
Проектозаконът
За първи път идеята за забрана на пушенето на открито е представена от министър Скилачи през януари 2023 г., когато той разяснява дейностите на Министерството на здравеопазването през новата година. Както припомнят италианските медии, това става две десетилетия след Закона за защита на здравето на непушачите, известен още като закона Сиркия по името на тогавашния здравен министър Джироламо Сиркия.
Законът, който забранява пушенето на закрито, влиза в сила през 2005 г.
Настоящият проект, представен от специалистът по нуклеарна медицина и настоящ здравен министър на Италия проф. Скилачи, предвижда забрана на пушенето на открито в близост до деца и бременни и в районите на паркове, гари и спирки на градския транспорт както и на външните маси на барове и ресторанти. Предложенията са да бъдат премахнати и стаите за пушачи в затворените пространства. Забраната ще бъде не само за обикновените цигари, но и за електронните и бездимни продукти.
Идеята на министър Орацио Скилачи предизвиква бурни дискусии, а мнозина определят проекта като противоречив и краен.
Вицепремиерът и министър на инфраструктурата и транспорта Матео Салвини смята, че мерките са твърде драстични и се противопоставя особено в частта на проекта, който ще забрани и електронните цигари на открито. Той е категоричен, че електронните цигари са помогнали на много хора да се откажат от обикновените. „Като бивш пушач смятам забраната да се пуши на открито за твърде пресилена“, пише в социалните мрежи вицепремиерът Салвини.
Причините за забраната да се пуши на открито
Един от аргументите на италианския здравен министър е свързан с данни, които показват, че в периода 2020 г. - 2022 г. броят на пушачите в Италия се е увеличил за първи път от доста години и от 22% е станал 24,2%.
Здравните власти изчисляват, че жертви на тютюна в страната са повече от 43 000 души всяка година. Пушенето е на първо място в списъка на предотвратимите причини за болести и преждевременна смърт.
Димът от цигари е класифициран от СЗО както канцерогенен още през 2004 г. Пасивното пушене причинява 1 200 000 смъртни случаи в света, от които 65 000 са на деца, а в Италия всяка година умират близо 1000 души. Димът от цигарите увеличава риска от рак на белия дроби други видове онкологични заболявания както и от болести на сърдечносъдовата система. Дори когато се пуши на открито, димът нанася поражения. Както разясняват медиците разликата между пасивното пушене на открито и закрито е само в концентрацията на вредните вещества.
Всичко това дава основания на министър Скилачи да подготви проекта, напълно убеден в неговия смисъл и в ефекта, който ще има.
И без да бъде установена със закон, забраната да се пуши на открито, е факт на някои места в Италия. Администрациите в много градове на страната налагат ограничения за пушене на открито. Най-често това се отнася до детски площадки, училища, университети и плажове. Някои от компаниите забраняват да се пуши на откритите балкони и дворовете, където са разположени сградите им.
Добър пример е Милано. През 2020 г. местната администрация одобрява регламент за качеството на въздуха и така налага забрана за пушене на открито в паркове, стадиона, гробища, автобусни спирки и места, където има събрани хора в радиус от 10 метра.
Проучване в Италия, което е направено през 2016-а, показва, че повечето от хората приемат идеята да бъде забранено пушенето на открито. 64% искат да не се пуши в парковете, 68,5% на стадионите, 85,9% в училищните дворове и 79,9% в района на болниците. Според изследване от 2021 г., осъществено в Милано, 80% от жителите приемат тези забрани, срещу тях са едва 20%.
Последното изследване на общественото мнение е от 2022 г. От него става ясно, че пушещите електронни цигари смятат за нормално да правят това на открито и сред хората.
Как е по света
Забраната да се пуши на открито става все по-актуална в света, констатира Световната здравна организация.
Нейните експерти смятат, че това до голяма степен се дължи на упоритата работа на организациите за контрол на тютюнопушенето.
Кралство Бутан е страната, която се отличава от всички останали по отношение на пушенето на цигари. То е разрешено единствено в собствения дом, а продажбата на тютюн е изцяло забранена. Донякъде това не е особено трудно за кралството, защото от една страна срещу употребата на тютюн са религията, културата и традициите, но и по простата причина, че Бутан е изолиран и малък и никога не е представлявал интерес за тютюневите компании.
Контролът върху пушенето в кралството е напълно реален и се дължи не само смислени програми, които биват реализирани, но и на ясно политическа воля и на пълна подкрепа от страна на представителите на религията.
В САЩ повече от десетилетие е в сила забраната за пушене на всички обществени и работни места. В последните години обаче общини, окръзи и градове налагат забрана и за открити пространства. Например, данни показват, че в близо 2000 общини е забранено да се пуши в парковете, а в над 300 на плажовете.
В много от японските градове е забранено да се пуши по улицата.
В Париж не е разрешено пушенето в градските паркове, а в Барселона на плажа.
Забрана да се пуши около училища, болница, университети има от три години в Швеция.
През 2022 г. Нова Зеландия забрани със закон пушенето за родените след 1 януари 2009 г., те нямат право и да си купуват цигари. Целта, която страната си е поставила, е да се превърне в страна без тютюнев дим до 2025 г.
>>>Нова Зеландия - бездимна след 2025 година
Затова здравните власти предприемат и други мерки, сред които намаляване на магазините за продажба на цигари от 6000 на 600 и забраната за продажбата им в супермаркети и магазини.
Ами ако импулсът да излекуваме всичко ни разболее?
Този въпрос задава Натан Девер през 2021 г., когато става ясно, че няколко малки френски града въвеждат забрана за пушене на някои места на открито. Според завършилия философия и автор на книгата „Зона за пушене“ французин това е част от продължаващото да съществува мнение, че държавата е тази, която определя какво е здравословно за гражданите. Държавата, а не самите граждани.
„Със забраната за пушене се създават свободни зони, където хората могат да се разхождат спокойно и без някой да им създава неудобство. Най-накрая ще изчистим улиците от вонящите миризми. Вярно, пушачите ще ръмжат, ще хленчат, но в крайна сметка всичко ще си дойде на мястото, а това ограничение ще им позволи да се променят. След година или две ще благодарят, че са излекувани“, пише Натан Девер и сам определя текста си като „история на добронамереното презрение, на ирационалната наука, на болната медицина и на непоносимостта, маскирана като прогрес, на виталността, която мрази живота“.
Защо е така ли? Защото, пита Девер: „Ами ако импулсът да искаме да излекуваме всичко ни разболява? Ако тази инфантилизация ни превърне във вечни деца? Ако тази мания за почистване на градовете ги дехуманизира? И какво всъщност ще стане, ако тази политика на добро доведе до най-лошия свят?“
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Детоксикация на белия дроб по естествен път
- Клонидин
- Лечение на никотинова зависимост
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
- Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
- Има ли тютюнопушенето и полезни ефекти?
- Тютюнопушене и кърмене
- Психосоциални подходи за отказ от тютюнопушене
- Никотин-заместваща терапия за отказ от тютюнопушене
Коментари към Проектозакон в Италия предвижда забрана за пушене на открито