Проектът на Тръмп съкращава средства за глобални здравни проекти, лечението на болни от СПИН по цял свят е подложено на риск
Борбата срещу СПИН епидемията през последните години бележеше успех, но сега може да бъде блокирана от недостиг на финанси. Това се очаква да се случи при приемане на предложените от Доналд Тръмп съкращения на средствата за глобални проекти в областта на здравеопазването. За това алармират активисти и експерти преди важна конференция в областта на ХИВ.
Конгресът, ако приеме бюджета „Тръмп“ 2018 г., това ще лиши близо 830 000 души от живото спасяващи медикаменти срещу СПИН. Изчисленията са на неправителствена организация Kaiser Family Foundation (KFF) в Калифорния, цитирани от AFP.
„Ако бъдат приети тези съкращения ще настане пълен обрат в постиженията досега на науката за ХИВ. Това ще погуби хиляди животи“, коментира Линда-Гейл Бекер, председател на Международното дружество по СПИН. Предстои то да бъде домакин в Париж на няколкостотин хиляди експерти по повод напредъкът в борбата срещу ХИВ.
Според KFF приемането на бюджета „Тръмп“ подлага на риск от появата на нови над 200 000 инфекции с ХИВ. 25 милиона двойки са застрашени от достъп до контрацептиви, който предотвратяват бременност и разпространение на вируса. Това са предимно население в проблемните региони с труден достъп до медикаменти.
Предложението на Тръмп е план за намаляване финансирането на няколко глобални здравни програми, сред които за ХИВ/СПИН, като се насочва вниманието към включване и на други страни, които трябва да увеличат ангажимента си в тази посока.
Проектът за разходите в плана предлага да се запазят настоящите ангажименти и всички настоящи нива за лечение в рамките на плана за спешна помощ за борба със СПИН - PEPFAR, създаден през 2003 г. от Джорд Буш. Програмата осигурява антиретровирусно лечение на около 12 000 души. Нейната цел е да се привлекат повече новоинфектирани към програмата. Това означава и повече пари, обясни Антъни Фучи, директор на Националният институт по алергии и инфекциозни болести.
Президентът на САЩ предложи намаление на финансирането със 17% на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария, осигуряващ лечението на около 10 милиона души.
В доклада на KFF се посочва, че бъдещата финансова перспектива остава несигурна.
Щатите са най-гололямо участие в борбата срещу ХИВ инфекцията. В цифри това е 2/3 от финансирането на отделните правителства. Само за миналата година страната е допринесла 4,9 милиона долара за глобалните проекти на ХИВ. Това е 7,5 пъти повече от втория дарител Великобритания. С предложението на президента на САЩ тези пари ще намалеят с 1 милиард щатски долара, предава БГНЕС.
Официалната статистика посочва, че около 76,1 милиона души са се заразичли с ХИВ вирусът, причиняващ СПИН, по време на избухването на епидемията през 80-те години на миналия век. Близо 35 милиона души са починали.
За миналата година жертвите на заболяването са били 1 милион души. По данни на ООН инфектираните са били 1,8 милиона души.
Броят на смъртните случаи е намалял през последните години, но хората, живеещи с ХИВ, се увеличават. Целта на ООН е до 2020 година от лечение да могат да се възползват 90% от заразените. За това обаче годишните разходи трябва да достигнат 26,2 милиарда долара.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: De Verdad Digital
Коментари към Проектът на Тръмп съкращава средства за глобални здравни проекти, лечението на болни от СПИН по цял свят е подложено на риск